Bitka pri Rozhanovciach - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Bitka pri Rozhanovciach

V roku 1312 sa neďaleko dedinky Rozhanovce pri Košiciach odohrala najväčšia stredoveká bitka na území Slovenska, v ktorej sa stretlo vojsko vzbúrených oligarchov Omodejovcov s vojskom kráľa Karola Róberta.

Bitka pri Rozhanovciach
V roku 1308 bol v Uhorsku za kráľa zvolený Karol Róbert. Ako jednu zo svojich priorít si Karol Róbert stanovil zlomenie moci oligarchov, ktorá narástla do obrovských rozmerov. Oligarchovia si podelili územia a zabrali aj kráľovské majetky.

Šlo najmä o rod Omodejovcov a veľmoža z Považia Matúša Čáka Trenčianskeho. Kráľ ešte v roku 1310 zbavil Omodeja Abu funkcie palatína, ale konflikt pokračoval a preniesol sa do roku 1311. Matúš Čák napadol a vyplienil kráľovský majetok. Kráľ odpovedal neúspešným útokom na Čákovo územie. V septembri 1311 bol v Košiciach v potýčke zabitý Omodej Aba. Podľa rozsudku sa Omodejovci museli vzdať časti majetku a podriadiť sa kráľovi. Omodejovci sa podriadili iba formálne a chystali odvetu. Uzavreli spojenectvo s Matúšom Čákom. K rozhodujúcemu stretu došlo v roku 1312.

V marci Omodejovci napadli a vyplienili kráľovský Blatný Potok a pred kráľom sa stiahli až na Šarišský hrad. Kráľovi sa hrad takmer podarilo dobyť. Zmenu strategickej situácie vyvolal Matúš Čák, ktorý vyslal na pomoc Omodejovcom 1700 kopijníkov. Kráľ upustil od ďalšieho obliehania Šarišského hradu a vydal sa Čákovým kopijníkom oproti. Na Spiši doplnil svoje oddiely. Pomoc mu prisľúbil spišský gróf Štefan Gôrgei. Omodejovci využili situáciu a posilnení o oddiel Abu (Veľkého) Pekného vyrazili voči strategickému regionálnemu spojencovi kráľa - mestu Košice. Od dobytia mesta si sľubovali aj pomstu za smrť Omodeja Abu. Kráľ vyrazil mestu na pomoc. Schyľovalo sa k rozhodujúcej bitke.

Pri Rozhanovciach sa vojsko Omodejovcov a 1700 Čákových kopijníkov zaujalo výhodné postavenie na Košickej hore Furča a čakalo na kráľa. Kráľovi ostalo len nevýhodné postavenie. Boj začal útokom omodejovského oddielu pod vedením obrancu Šarišského hradu magistra Demetera na stred kráľovej zostavy, v ktorej sa nachádzali johaniti (rytiersky rád), spišskí kopijníci a saskí jazdci. V následnom boji padla kráľovská zástava a kráľ bol vystavený hrozbe zajatia alebo smrti. Šikovným manévrom však kráľa zachránili Johaniti. Pri následnom protiútoku padli na strane Omodeovcov významné postavy - Aba Pekný a magister Demeter. Všetko nasvedčovalo porážke Omodejovcov. Ich armáda však bola skúsenejšia ako kráľova. Dokázali sa skonsolidovať, zastaviť protiútok a postupne ovládnuť situáciu na bojisku. Kráľ bol opäť v nebezpečenstve. Niekde v tomto čase vstúpili na bojisko vojaci z Košíc a útokom na krídlo Omodejovcov bitku rozhodli. Oddiel Matúša Čáka utiekol z boja, Omodejovci sa stiahli no vyčerpané kráľovské vojsko nemalo silu prenasledovať protivníka.
Výsledky bitky boli pre Omodejovcov a Abovcov fatálne. V bitke padli ako magister Demeter a Aba Pekný, tak aj synovia nebohého Omodeja Mikuláš a Dávid. Kráľ sa postaral, aby boli tieto rody vymazané. Omodejovcom a ich verným boli skonfiškované majetky - mimo iných aj Šarišský hrad. Majetky boli rozdané kráľovým verným. Odmenení boli aj Košičania. Mestu bol udelený titul - slobodné kráľovské mesto, čo naštartovalo obdobie jeho rozkvetu. Kráľ sa stal najmocnejším feudálom v krajine a Uhorsko najmocnejším štátom v strednej Európe.

V roku 2012 sa pri Rozhanovciach uskutočnila veľká rekonštrukcia tejto najväčšej stredovekej bitky na území Slovenska. V dedine sa nachádza aj múzeum venované tejto bitke.

foto: webslovensko.sk

Martin Šaro,   02 Apr 2017