Kto zabil Otýliu Vranskú? - WebSlovensko.sk
dnes je: sobota 19.január 2019 - kalendarium

Kto zabil Otýliu Vranskú?

Železničná stanica v Bratislave, 2.september 1933. Zriadenec čs.štátnych dráh prechádzal jednotlivé vozne odstavenej vlakovej súpravy. Približne o 9:15 našiel v jednom z kupé kufor.

Kto zabil Otýliu Vranskú?
Ked kufor v kancelárii otvorili, naskytol sa prítomným hrôzostrašný pohľad. V kufri bola hlava a nohy mladej ženy..

V to isté doobedie, ako našli bratislavský kufor, zopakovala sa podobná scénka aj na stanici v Košiciach. Približne o 10:00 bol nájdený pomerne ťažký kožený kufor, v ktorom bolo ženské torzo bez hlavy a dolných končatín. Ako vlak do Bratislavy, tak aj vlak do Košíc štartovali večer predchádzajúceho dńa z Prahy, no z rozdielnych staníc.

V daný okamih nikto netušil, že týmto hrôzostrašným nálezom odštartuje príbeh opradený legendami o fantómovi z ulice, či démonovi z Prahy a určite najdlhší prípad čs.kriminalistiky, ktorý svoje objasnenie nenašiel ani po 80.rokoch.

Prípad nálezu rozrezaného ženského tela, sa spomína aj v 15. časti legendárneho seriálu Tridsať prípadov majora Zemana pod názvom Kvadratúra ženy.

Mjr.Pavlásek: „Člověče to snad ani není možný, pamatuješ 1934? Dva kufry s rozrezaným ženským telem v úschovne zavazadel na nádraží v Bratislave...“

Honza Zeman: „Já vím, Otílie Vranská. už mne to taky napadlo.“

….

Mjr.Pavlásek: „...Vránská, to je pomník moderní české kriminalistiky...A pěkne smúlovatej“

O niečo neskôr dodá: „...Každý šéf pražský kriminálky touží rozřešit ten případ.“

Pridá sa aj dr. Veselý:

Zeman: „Poslochej, říká ti něco jmného Vranská?“

dr.Veselý: „Ovšem! Strašidlo posluchačú kriminálni patologie v prvním semestru, obyčejne se mi dva až tři položí při fotodokumentaci, a ti ostatný uvažujou o útěku ze studijí.“


Kalina, Zeman a dr.Veselý

Kto vlastne bola tá Otylka? Otýlia Vranská bolo mladé dievča pôvodom z Brezna.nad Hronom. Narodila sa v roku 1911 ako jedno z piatich detí (štyri dievčatá a jeden chlapec) do rodiny, ktorá žila na hranici biedy a do Prahy prišla v marci 1933 a začala sa živiť prostitúciou. Podľa slov kolegýň sa správala naivne a o problém si doslova koledovala. Navyše bola sexuálne veľmi náruživá .
Že zavraždenou je práve Otýlia Vranská sa podarilo zistiť vďaka fotografii v novinách. Nezávisle na sebe sa prihlásili dve ženy zo Slovenska, ktoré spoznali svoju sestru

Pitvou bolo mimo iného preukázané, že Vranská krátko pred smrťou zjedla jablko. Operatívci zistili, že sa tak stalo krátko pred polonocou 31.augusta v pražskom podniku „U politickej mŕtvoly“. Vranská trávila večer v spoločnosti asi dvadsaťpäťročného muža a asi hodinu po polnoci bola videná naposledy živá. Zomrela 1.septembra medzi 1:00 a 3:00.

Podľa pitevných poznatkov panovalo medzi vyšetrovateľmi aj verejnosťou presvedčenie, že páchateľom je vzdelaný a veľmi inteligentný človek, ktorý pozná stavbu ľudského tela. Rozčlenenie tela vykonal na hranici odbornosti.

Ešte raz Dr.Veselý: „Víte, co bylo na vražde Vranské zvláštního? Že celý to svinstvo spáchal odborník..“

Z toho sa vyvinula hypotéza o vraždiacom chirurgovi – sadistovi, čo zúžilo okruh podozrivých na pražských lekárov a chirurgov.

Neblahú úlohu v objasnení prípadu zohrali novinári. Aj vdaka nim začali na políciu chodiť listy, často anonymné. Ich pisatelia obviňovali si však zväčša vybavovali účty. Posledný anonym s menom údajného vraha prišiel polícií v polovici 60.rokov. No hypotézy sedeli na jedného človeka.

Vranská sa totiž stretávala s istým rotmajstrom z 5. pešieho pluku M.R: Štefánika z Prešova a bola zamilovaná. Rotmajster, ktorý jej mal dokonca sľubovať svadbu, sa volal Josef Pěkný a v inkriminovaný čas bol na dovolenke v Prahe. Jeden z jeho „spolubojovníkov“, na útvare, ktorý sa volal Nečástek, a ktorý sa neskôr stal plukovníkom u kriminálky, si však na rotmajstra spomenul. Ked Pekného konfrontoval so slovami, že všetko sedí na neho, tak Pekný začal kričať, že čo si to vymýšľa…Pekný bol pred vojnou laborantom na pitevni. Neskôr ho však však Pěkný žiadal, aby to nikomu nespomínal a nekazil mu kariéru.


Prípadu vraždy Otýlie Vranskej sa podrobne venuje aj jedna z častí cyklu Najväčšie kriminálne prípady Slovenska s názvom Neobjasnená smrť kurtizány

Tento rotmajster spoločne so svojou priateľkou je s najväčšou pravdepodobnosťou zodpovedný za vraždu Otýlie Vranské. V roku 2017 to potvrdili tím bádateľov na čele s policajným historikom Radkem Galašem.

Dvojica, Pěkný a jeho milenka Antónia Koklesová, si navzájom dosvedčovali alibi, no vyšetrovatelia nezrovnalostiam v ich výpovediach veľkú nevenovali dostatočnú pozornosť. Ich výpoveď mal podľa slov bádateľov zaprotokolovať policajt s veľmi krátkou praxou

Či Pěkný a Koklesová sú skutoční páchatelia majú dosvedčiť testy DNA, nakoľko bádateľom sa podarilo vypátrať ich potomkov.

Martin Šaro,   03 Nov 2018