Hanigovský hrad - WebSlovensko.sk
dnes je: sobota 19.január 2019 - kalendarium

Hanigovský hrad

Hanigovský hrad je ďalší z hradov regiónu Šariš. Nachádza sa na homoľovitom kopci asi 45 minút chôdze povyše dediny Hanigovce smerom na severovýchod. Jeho návšteva sa môže stať náplňou pekného celodenného výletu.

Hanigovský hrad
Ku hradu vedú dve cesty. Jedná cesta je označená zelenou značkou, štartuje v obci Červenica pri Sabinove, vedie cez obec Hanigovce, odkiaľ vedie von z obce po lúke, ktorá ponúka pri výbornej viditeľnosti aj nádherný pohľad na neďaleký Kamenický hrad. Zelená značka obchádza jeden zalesnený kopec a privádza pútnika až na križovatku, kde ju križuje značka žltá. Z tejto križovatky turistických trás je už vidieť hrad. Žltá značka privedie pútnika až priamo pod hrad a od neho potom do obce Ľutina, z ktorej je už možný návrat do Pečovskej Novej Vsi ležiacej na trase Prešov - Lipany. Pútnik si môže oddýchnuť v altánku priamo pod hradom, kde si môže prečítať niečo o histórii hradu, či legende o ňom. V prípade dobrej viditeľnosti je dokonca možné vidieť aj Tatry.

Predchodcom neskoršieho murovaného hradu bol pravdepodobne od 13. storočia drevený hrádok patriaci pod pôvodný kráľovský majetok hradu Šariš. Až v roku 1322 získal šľachtic Mičko majetok siahajúci od Pečovskej Novej Vsi až do údolia rieky Topľa. S majetkom dostal povolenie vystavať na príslušnom území aj drevený hrad castrum Wywar. V roku 1341 hrad prepustil svojmu synovi Lorandovi. V nasledujúcom roku dostali Mičkovci od kráľa hrad do trvalej držby. S vymretím rodu Mičkovcov v roku 1398 sa hrad vrátil späť pod správu kráľa. Kráľ predal hrad Prokopovi Balickému. Odvtedy hrad menil niekoľkokrát majiteľa. V roku 1448 sa hradu zmocnili bratríci, ktorí odtiaľ ohrozovali kráľovské mesto Bardejov. Vojská Mateja Korvína na hrad v roku 1460 zaútočili a o rok neskôr sa ho aj zmocnili. Bohatým magnátom z Perína patril hrad do roku 1512, kedy ho prepustili šľachticom z Torysy. V roku 1556 ho spolu s hradom Kamenica obsadilo vojsko Ferdinanda I. O rok neskôr hrad vyhorel. V tom čase dostali majetky v šarišskej stolici sedmohradskí šľachtici Martin a Gašpar Pečovskí. Ku majetkom patril aj hrad. Noví majitelia hrad neobnovili, svoje sídlo si postavili v dnešnej Pečovskej Novej Vsi.

Hrad bol zaradewný medzi tie hrady, na ktorých sa začali záchranárske práce. Prednedávnom vzniklo občanske združenie NOVUM CASTRUM, ktorého členovia sa pustili do usilovnej práce na jeho záchrane. Poriadajú sa tu aj Hanigovské hradné dni.

fotogaléria na našom facebooku
Martin Šaro,   04 Jul 2018