Hrad Čičva - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Hrad Čičva

Hrad je dominantou horného Zemplína a v prípade dobrého počasia dobre viditeľný už pri výjazde z Vranova nad Topľou.

Hrad Čičva
Ku hradu Čičva sa dostanete, ak cestujete autom z Vranova nad Topľou smerom na rekreačnú oblasť Domaša. Hrad sa vypína nad Podčičvou, ktorá je miestnou časťou obce Sedliská (je to asi 10km za Vranovom). Tu si mnohí zamieňajú názvy. Povyše hradu je dedinka Čičava. No hrad sa volá Čičva.

Milovníci turistiky si však môžu vybrať inú trasu. Tá začína vo Vranove nad Topľou, neďaleko kostola pri hybermarkete Kaufland. Žltá značka, ktorá v prvej fáze kopíruje náučný chodník vás dovedie až na Dubinu, kde je turistická križovatka. Tu musíte odbočiť doprava, kde žltá značka bude kopírovaná zelenou značkou. O niečo neskôr sa obidve trasy oddelia, vy však musíte pokračovať po zelenej značke. Tá sa stočí do lesa. Upozorňujeme na trochu problematické turistické značenie v tomto smere. V opačnom smere je to lepšie. Trasa vedie dolu kopcom a turista by sa mal dostať ku chate PZ Čičva. Okolo chaty vedie asfaltová cesta. Od výjazdu spred chaty na asfaltku sa stočíte napravo a pokračujete do lesa na opačnej strane spomenutej asfaltovej cesty. Zelená značka by vás mala viesť po pravej strane veľkého rúbaniska. Upozorňujeme, že aj tu je trochu problémové turistické značenie. Keď však budete udržiavať smer a držať sa mechanizmami vyjazdených ciest, dostanete sa až pod hrad. Bohužiaľ, pri potoku pod hradom je veľké smetisko.

Hrad Čičva je pomerne pekná zrúcanina so zachovalými časťami hradieb a dokonca aj miestností. Jeho dejiny sa začínaju v roku 1270. V darovacej listine Štefana V. z tohto roku spomína majetok Čičva, ešte bez spomienky o hrade. Vlastníkom panstva sa stal magister Reynold.

Samotný hrad museli postaviť niekedy okolo rokov 1309-1310 a jeho pravdepodobnou funkciou malo byť stráženie cesty do Poľska. Spolu s touto funkciou sa hrad stal centrom panstva zahŕňajúcich 60 dedín. Jeho majiteľmi boli Rozgoňovci. Tí neskôr preniesli svoje sídlo do neďalekého Vranova nad Topľou.

Hrad mal predovšetkým vojenskú funkciu avšak v roku 1575 sa tu možno konala svadobná hostina, keď sa Alžbety Báthoryovej a Františka Nádashyho.

Hrad sa v roku 1527 dostal do rúk Štefana Drugeta, manžela Kataríny Rozgoňovej. V tom istom roku dobyl hrad Ján Zápoľský. Ten vypálil archív Zemplínskej stolice. Hrad sa podarilo opraviť a zrenovovať, avšak jeho koniec sa blížil. V roku 1684 dobyl hrad Imrich Thokoly. V roku 1704 sa ho zmocnili vojská Františka II. Rákociho. V roku 1711 vydali hrad povstalci do rúk cisárskeho vojska. Generál cisárskych vojsk dal hrad úradne zbúrať, nakoľko táto fortifikačná stavba prestala mať význam.

Na hrade sa nachádzala tzv. Kniha lží a luhárov, známa na celom Slovensku ako Čičavská kniha. Zapisovali sa do nej všetky možné i nemožné klamstvá a nepravdy spolu s menami luhárov.
fotogaléria na našom facebooku

Jakub Hlohoš,   21 May 2018