Hrad Gýmeš - WebSlovensko.sk
dnes je: sobota 19.január 2019 - kalendarium

Hrad Gýmeš

V roku 1226 daroval uhorský kráľ Ondrej II. obec Gýmeš Ivankovi z rodu Hunt-Poznan. Pri nešťastnej bitke na rieke Slaná, ktorej výsledok prednaznačil vpád Tatárov na územie horného Uhorska zachránil Ivankov syn Ondrej život kráľovi Belovi IV.

Hrad Gýmeš
Jednou z odmien, ktorými sa kráľ zavďačil svojmu záchrancovi, bolo právo postaviť si kamenný hrad. Ondrej postavil nielen hrad, ale stal sa aj zakladateľom významného uhorského rodu Forgáčovcov.

Forgáčovci vlastnili hrad Gýmeš s malými prestávkami až do roku 1950, keď sa hrad stal predmetom vyvlastnenia.

Prvá prestávka prišla, keď hrad zaujal oligarchu Matúša Čáka, ktorý sa hradu zmocnil na prelome 13. a 14. storočia. V roku 1312 ho však oň obralo kráľovské vojsko. Podľa niektorých prameňov sa hrad vrátil do majetku Forgáčovcov v roku 1386. Vďaka sprisahancovi Blažejovi Forgáčovi.

V 15.storočí sa na hrade začala rozsiahla výstavba. Zlepšilo sa opevnenie a dobudovali sa nové paláce. Práce na fortifikácii hradu pokračovali aj v 16.storočí. Aj napriek opevňovaciemu úsiliu hrad v roku 1530 neodolal tureckému nájazdu. Turci hrad dobyli a podpálili. V roku 1613 ho dal opraviť Žigmund Forgáč. Onedlho bol však hrad opätovne podpálený, tentoraz vojskom Gabriela Bethlena. Počas stavovských povstaní boli Forgáčovci raz na jednej a raz na druhej strane. Šimon Forgáč sa pridal na stanu Františka II. Rákociho. Výsledkom bolo, že po potlačení povstania hrad pripadol korune. Do majetku Forgáčovcov sa hrad dostal až na konci búrlivého obdobia krajiny. V roku 1711 ho získal späť do rodinného majetku prívrženec kráľa Pavol IV. Forgáč. A hneď začal s prestavbou hradu v štýle baroka. Prestavba sa netýkala obrannej funkcie hradu, úmyslom staviteľov bolo skôr postavenie symbolu slávy rodu Forgáčovcov. Miestna kaplnka zasvätená sv. Ignácovi z Loyoly sa stala miestom púte veriacich.

Forgáčovci hrad obývali do začiatku 19.storočia, keď sa presťahovali do nového barokového kaštieľa. Hrad bol aj naďalej miestom púte a niekedy v tom období vyhorel. V roku 1833 mali byť železné konštrukcie z hradu použité na stavbu cukrovaru.

Hrad bol zložený z troch častí: jadro hradu, východná predhradie a južné predhradie. Vstup do hradu bol bránu južného predhradia, pri ktorej sa nachádzal delostrelecký bastión a trochu východnejšie aj delová bašta.

Jadro hradu obsahovalo paláce, trakty aj hospodárske budovy. Ďalšie paláce a cisterna sa nachádzali vo východnom predhradí.

Na hrad je možné sa dostať z obce Kostoľany pod Tríbečom, kde si môžete pozrieť aj najstarší románsky objekt na Slovensku Kostolík svätého Juraja. Cesta z obce po neoznačenej ceste by mala trvať približne 30 minút. Zaujímavejšia je cesta po červenej, na ktorú nadväzuje zelená značka v smere od rekreačného strediska Jelenec-Remitáž. Trasa trvá asi hodinu a prechádza gaštanicou, ktorá je tvorená najstarším umelo založeným porastom gaštana jedlého na Slovensku. Od Remitáže vedie aj žltá značka cez Studený hrad, kde kedysi tiež stálo hradisko. Z tohto miesta je nádherný výhľad na širokú krajinu i samotný hrad Gýmeš.

fotogaléria na našom facebooku
Jakub Hlohoš,   24 Jul 2018