Hrad Jasenov - WebSlovensko.sk
dnes je: sobota 19.január 2019 - kalendarium

Hrad Jasenov

Zrúcaniny hradu Jasenov, je možné zhliadnuť na jednom z kopcov Humenských vrchov priamo nad centrom Zemplína mestom Humenné. Primárnou úlohou hradu mala byť ochrana obchodnej cesty Via Magna.

Hrad Jasenov
Vznik hradu sa spája s obdobím po vpáde Tatárov v roku 1241, keď sa v Uhorsku začali budovať obranné hrady, o ktoré by sa rozbil každý ďalší vpád akýchkoľvek cudzích interventov. Stredovek, to bola predovšetkým politika hradov.

Na informačnej tabuli, ktorá stojí pred hradom, a ktorá tam bola umiestnená v rámci projektu Odklínanie hradov, sa návštevník dočíta, že prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1328, resp. 1330 a hrad sa spomína pod názvom castrum Jezenew. Predpokladá sa však, že hrad už existoval v roku 1312 a bol majetkom Petra Peteňa. Ten sa mal zapliesť do povstania proti kráľovi Karolovi Róbertovi, po ktorého potlačení bitkou pri Rozhanovciach o hrad prišiel. Ak odmenu za vernosť kráľovi ho získali Drugetovci – rod, ktorého korene siahajú do Talianska. Hrad bol ich majetkom až do polovice 17.storočia.

Hrad mal približne trojuholníkový pôdorys a bol obohnaný jednoduchou hradbou. Jeho prvá významná prestavba sa uskutočnila na prelome 15. a 16. storočia, počas ktorej bol hrad rozšírený o nové predhradie. Pred pôvodným vstupom vzniklo predbránie s dodnes zachovalou hlavnou strieľňou. Opevnenie má v nárožiach mohutnú baštu kvapkovitého pôdorysu, cez ktorú prechádza prístupová cesta do horného hradu a podkovitú baštu chrániacu vonkajšiu vstupnú bránu. Počas ďalších stavebných úprav hradu, ktoré podnietilo nepokojné obdobie od polovice 16.storočia, došlo ku zdokonaleniu opevnenia na východnej a západnej strane. Vznikli tak samostatné predhradia. Vývoj hradu zavŕšila výstavba vonkajšieho opevnenia s bastiónmi talianskeho typu.

Ani Jasenovský hrad nebol ušetrený všeobecnej deštrukcie spojenej s protihabsburskými povstaniami. V roku 1644 ho obsadili vojská Juraja Rákociho, ktoré majú na svedomí poškodenie vonkajšieho opevnenia. Vďaka čiastočnému zbúraniu tohto opevnenia stratil hrad možnosť účinnej obrany. O záchranu rozpadajúceho sa hradu sa snažili až neskorší majitelia Jasenova Andrássyovci. Tí koncom 19. a začiatkom 20. storočia realizovali na hrade konzervačné práce niektorých objektov. Šlo napríklad o portál vstupnej brány, severozápadnú baštu pri vstupnej bráne a pod. Budovy boli zakonzervované a dokonca aj zastrešené. Na pohľadniciach zo začiatku 20.storočia sú tieto úpravy patrné. Ďalší vývoj záchranárskych prác prerušila 1.svetová vojna.

Prístup na hrad je z obce Jasenov, nachádzajúcej sa prakticky hneď pri Humennom, za sídliskom Mier. Turista si musí nájsť ulicu Podhradová, na nej nájde už starnúcu informačnú tabuľu. Výstup je po modrej turistickej značke, ktorá by mala pokračovať ďalej na Viniansky hrad.

Castle Jasenov was probably built by order/by magister Peter Peten. After battle with Rozhanovce in 1312 , castle gave a new owner from king - Drugeth family. They owned a castle until its conquest and destruction by armies of Rákoczi in 1644.

fotogaléria na našom facebooku
foto: webslovensko.sk

Jakub Hlohoš,   15 Feb 2018