Viniansky hrad - WebSlovensko.sk
dnes je: sobota 19.január 2019 - kalendarium

Viniansky hrad

Ku panoráme krajiny okolo Zemplínskej Šíravy v katastri obce Vinné patrí aj spoza stromov vytŕčajúca zrúcanina hradu. Ide o gotický - Viniansky hrad.

Viniansky hrad
Hrad postavili v 13.storočí na sopečnej kryhe južného výbežku Vihorlatských vrchov kvôli ochrane obchodnej cesty Via Magna. Podľa historikov hrad v roku 1312 napadli Omodejovci. Prvá písomná zmienka o hrade však pochádza až z roku 1335. Hrad bol počas svojej existencie niekoľkokrát poškodený vojenskými akciami. Posledným, kto dal hrad opraviť, bol známy zemplínsky rod Sztárayovcov.

V polovici 17.storočia však rodina Sztárayovcov hrad opustila a usadila sa v obci. Osud hradu sa naplnil na začiatku 18. storočia, keď ho zbúrali cisárske vojská v rámci potláčania protihabsburského povstania. Odvtedy je hrad ruinou.

Na hrad je možné sa dostať niekoľkými spôsobmi. Prvým spôsobom je výstup v obce po modrej značke. Je to koniec turistickej trasy vedúcej z Jasenovského hradu. Cesta medzi týmito hradmi trvá približne 3 hodiny.

Cestu z dediny Vinné na hrad ukazujú aj drevené šipky priamo, nachádzajúce sa priamo v dedine. Druhou možnosťou ako sa dostať na hrad je cesta po žltej turistickej značke, ktorá vedie od spojovacej cesty medzi Vinnianskym jazerom a dedinou Porúbka, ktorá sa nachádza smerom na Humenné. Niektoré pramene uvádzajú aj cestu z Trnavy pri Laborci, čo je dedina nachádzajúca sa severozápadne od Vinného.

fotogaléria na našom facebooku
foto: webslovensko.sk

Jakub Hlohoš,   15 Feb 2018