dnes je: pondelok 24.september 2018

narodili sa:

opustili nás:

stalo sa:

2017
Slovenský cyklista Peter Sagan prepísal históriu cestnej cyklistiky, keď na majstrovstvách sveta v nórskom Bergene vybojoval titul majstra sveta. Bol to jeho tretí titul majstra sveta v rade, čo sa dovtedy nepodarilo žiadnemu inému cyklistovi na svete.

2005
Robert Semeník ako prvý futbalista v samostatnej slovenskej súťaži nastrieľal 100 gólov.

2003
V Trnave sa hral pamätný zápas Matador Púchov - FC Barcelova 1:1, na ktoré sa dodnes spomína ako na obrovské prekvapenie. Za Púchov vyrovnával v nastavenom čase Jambor.

1970
Disciplinárna komisia Československého futbalového zväzu potrestala 20 reprezentantov, trénerov a lekára - účastníkov MS 1970 zákazom reprezentácie. Bol to vrchol tzv. aféry Addidas-Puma.

1945
V Topoľčanoch sa odohral veľký protižidovský pogrom. Vyžiadal si 47 zranených, z toho 15 ťažko.

Víťazstvá volejbalistov v Európskej lige 2008 a 2011

Víťazstvá volejbalistov v Európskej lige 2008 a 2011

Ked sa v roku 2007 slovenskí volejbalisti objavili prvý krát na finálovom turnaji Európskej ligy bola z toho bronzová medaila. O rok neskôr však už dokráčali na stupienok najvyšší.
Ferdinand Čatloš

Ferdinand Čatloš

Prvým Slovákom povýšeným do generálskej hodnosti v rámci slovenských ozbrojených síl sa stal Ferdinand Čatloš. Keby sa nestal ministrom obrany vojnového Slovenského štátu a nezaplietol s ľudákmi, dnes by asi patril medzi významné osobnosti Slovenska
Vlčie diery

Vlčie diery

Filmová dráma Vlčie diery režiséra Paľa Bielika z obdobia II.svetovej vojny je prvým rýdzo slovenským hraným filmom.
Ferdinand Daučík

Ferdinand Daučík

Medzi osobnosťami, ktorými sa môže pochváliť slovenský futbal nie je veľa. Medzi trénermi žiaria dve mená: Uznávaný svetový odborník Jozef Vengloš a Ferdinand Daučík.
Uhorský štát od roku 1860 po  28. október 1918

Uhorský štát od roku 1860 po 28. október 1918

V roku 1860 padol v Uhorsku absolutizmus. Začalo sa obdobie väčšej slobody, ktoré bolo doprevádzané prísľubom rakúskeho cisára Františeka Jozefa rešpektovať ústavu a zákony.
Oponický hrad

Oponický hrad

Zrúcaniny Oponického hradu sa nachádzajú na lesnatom výbežku o výške 333 m n.m. v pohorí Tríbeč, juhovýchodne od obce Oponice.
Hrad Gýmeš

Hrad Gýmeš

V roku 1226 daroval uhorský kráľ Ondrej II. obec Gýmeš Ivankovi z rodu Hunt-Poznan. Pri nešťastnej bitke na rieke Slaná, ktorej výsledok prednaznačil vpád Tatárov na územie horného Uhorska zachránil Ivankov syn Ondrej život kráľovi Belovi IV.
Kaštiele v Beladiciach

Kaštiele v Beladiciach

Región Ponitria je plný historických, či architektonických pamiatok, stačí spomenúť Kaštieľ v Topoľčiankach, či Nitriansky hrad. Na spojnici Nitry a Zlatých Moraviec sa nachádza obec Beladice. Je to miesto, kde je možné nájsť dva kaštiele, z nich jeden je už bohužiaľ v dezolátnom stave.