dnes je: streda 21.marec 2018

narodili sa:

opustili nás:

stalo sa:

1998
V Bratislave sa uskutočnila prvá úspešná transplantácia srdca na Slovensku.

1986
V rozhodujúcom zápase finálovej série porazili hokejisti VSŽ Košice Duklu Jihlava 4:3, finálovú sériu vyhrali 3:2 a stali sa druhým slovenským mužstvom, ktoré sa stalo federálnym majstrom republiky v hokeji.

1969
Na MS v hokeji ČSSR porazilo Sovietsky zväz 2:0. Víťazstvo sa v Česko-slovensku búrlivo oslavovalo, pričom došlo aj na útoky voči sovietským okupačným silám a kanceláriám leteckej spoločnosti Aeroflot.

1935
V Bratislave rozhlas odvysielal premiéru rozhlasovej opery Alexandra Moyzesa Svätopluk.

1831
Spojením Šalgótarjánskej a Rimavsko-muránskej spoločnosti vznikol najväčší bansko-hutnícky koncern v Uhorsku Rimavsko-šalgótarjánska účastinná spoločnosť, ktorá mala sídlo na strednom Slovensku.

1742
V Bratislave začal pôsobiť najvyšší vnútorný orgán v Uhorsku - kráľovská miestodržiteľská rada.


Medzinárodný deň za odstránenie rasovej diskriminácie


Svetový deň lesov


Svetový deň zdravého spánku


Svetový deň poézie

športové výsledky-prehľady 2017
Hokejisti VSŽ Košice prvý krát majstrami Československa

Hokejisti VSŽ Košice prvý krát majstrami Československa

Vo večerných hodinách 21.marca 1986 sa starý hokejový štadión Ladislava Trojáka v Košiciach takmer zrútil po výbuchu radosti.
Kaštieľ v Topoľčiankach

Kaštieľ v Topoľčiankach

Len jediný slovenský kaštieľ sa môže pochváliť, že si ho za svoje sídlo vybral prezident štátu. Po vzniku Česko-Slovenska sa kaštieľ v Topoľčiankách stal letným sídlom československých prezidentov (1923 - 1953).
Rusíni

Rusíni

O Rusínoch, v žargóne Rusnakoch, sa trochu nelichotivo hovorí, že majú rozumu iba doobedu. Nie je jasné, ako táto charakteristika vznikla.
Kaštieľ v Humennom

Kaštieľ v Humennom

Aj východné regióny Slovenska sa môžu pochváliť unikátnymi kúskami architektonického umenia našich predkov. Najvýchodnejší región Slovenska Zemplín nie je výnimkou. A jeden taký impozantný kúsok nájdete priamo v Humennom.

Hrad Jasenov

Hrad Jasenov

Zrúcaniny hradu Jasenov, je možné zhliadnuť na jednom z kopcov Humenských vrchov priamo nad centrom Zemplína mestom Humenné. Primárnou úlohou hradu mala byť ochrana obchodnej cesty Via Magna.
Viniansky hrad

Viniansky hrad

Ku panoráme krajiny okolo Zemplínskej Šíravy v katastri obce Vinné patrí aj spoza stromov vytŕčajúca zrúcanina hradu stojaceho na sopečnej kryhe južného výbežku Vihorlatských vrchov. Ide o gotický hrad pomenovaný podľa spomenutej obce Vinné.
Peter Bondra

Peter Bondra

Peter Bondra bol vynikajúci slovenský hokejový útočník. Na majstrovstvách sveta 2002 bol asistentom kapitána slovenskej hokejovej reprezentácie a strelcom rozhodujúceho gólu vo finále šampionátu.
región Zemplín

región Zemplín

Región Zemplín, ktorý dostal meno podľa Zemplínskeho hradu, je najvýchodnejším regiónom Slovenska. Z troch strán sú hranice regiónu aj štátnou hranicou Slovenskej republiky s jej susedmi. Na severe je to hranica s Poľskom, na východe s Ukrajinou a na juhu s Maďarskom. Zemplín ponúka neporušenú prírodu, samoty s ďalekým výhľadom aj rázovité dediny v oblasti Východných Karpát.