Havrania cesta - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Havrania cesta

Dlhometrážny film Havrania cesta spoločne s filmami Slnko v sieti a Boxer a smrť tvorí začiatok obrodnej vlny slovenského filmu zo začiatku 60.rokov 20.storočia.

Havrania cesta
Tento celovečerný filmový debut režiséra Martina Hollého uvádza diváka medzi partiu montérov elektrifikujúcich vysokohorské oblasti. Partia, ktorej šéfuje Vinco Petráš (Július Pántik), má svoje vnútorné problémy. Poznačila ju nehoda pri dvíhaní a osadzovaní jedného zo stožiarov vysokého napätia, pri ktorej sa zmrzačí jeden ich parťák. Najťažšie to nesie Vinco, ktorý začne piť viac, ako by bolo únosné.

Ďalším problémom našej partie je, že po nehode je preradená na inú, slabšie platenú prácu – na prípojkách. A všetci jej členovia veria, že sa vrátia „na vysoké“.

Partia sa rozšíri o nového člena – ambiciózneho mladého muža Matúša Slameňa (Štefan Kvietik). Slameňovi síce chýbajú príslušné pracovné zručnosti, no má však kontakty, na ktoré je patrične hrdý. A členom skupiny je jasné, že neskôr má vymeniť Vinca

Jolana (Věra Galatíková) je dcéra miestneho krčmára snívajúca o lepšom živote. A do partie vkladá svoje nádeje na „záchranu“. Páči sa Vincovi, ale keď jej začal prejavovať náklonnosť Matúš, podľahne mu a chce odísť preč - s Matúšom. No ten nezdieľa jej vysnenú budúcnosť, aspoň nie hneď.

Atmosféra v partii postupne hustnú. Niektorí jej členovia sa začínajú prikláňať na stranu Matúša a Vinco prepadá alkoholu čím dalej tým viac. V závere filmu všetko vyvrcholí.

Film je čierno-biely. Atmosféru deja dotvára aj kamera Vincenta Rosinca, ktorá snímala ponurý niekedy až príliš tmavo snímaný interiér. Z tieňa na svetlo vystupujú postavy, ktoré vravia svoje repliky. Z filmu presakuje osamelosť obyčajného človeka. Je tu prítomný aj rozpor medzi skutočnými morálnymi hodnotami a pokrytectvom.

Film Havrania cesta spoločne s filmami Slnko v sieti (1962 – Štefan Uher), Pieseň o sivom holubovi (1961 – Stanislav Barabáš), Muž, ktorý sa nevrátil (1959 – Peter Solan) a Boxer a smrť (1962 – Peter Solan) tvoria začiatok obrodnej vlny slovenského filmu zo začiatku 60.rokov 20.storočia. Spoločne s filmami Boxer a smrť a Slnko v sieti zažiaril v roku 1963 na 5. Festivale československých filmov v Ústí nad Labem, kde získal cenu Ústrednej rady odborov. Herecký výkon Štefana Kvietika bol ohodnotený cenou TRILOBIT za filmy Havrania cesta a Boxer a smrť.

Zaujímavosťou je, že vo filme si zahral aj režisérov otec.
Havrania cesta /dráma, Československo, 1962, 83 min /

Réžia: Martin Hollý ml.
Scenár: Ľudovít Filan, Monika Gajdošová
Dramaturg: Tibor Vichta
Kamera: Vincent Rosinec
Hudba: Jan Novák
Strih: Maximilián Remeň
Zvuk: Roman Pavlíček

Hrajú:
Július Pántik, Věra Galatíková, Andrej Vandlík, Štefan Kvietik, Teodor Pivovarči, Anton Mrvečka, Ľudovít Greššo, Anna Grissová, Margita Žemlová, Martin Hollý st., Igor Čillík, Arnošt Šebesta, Martin Miklánek, Hana Bučinská, Ján Pallo, Anton Wieder

Martin Šaro,   28 Jan 2018