Keby som mal pušku / Keby som mal dievča - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Keby som mal pušku / Keby som mal dievča

Keby som mal pušku je celovečerný film režiséra Štefana Uhera nakrútený na motívy literárnej predlohy Milana Ferka. Jeho voľným pokračovaním je film Keby som mal dievča.

Keby som mal pušku / Keby som mal dievča
Dej filmu je zasadený do obdobia Slovenského štátu krátko pred vypuknutím Slovenského národného povstania, počas neho a po jeho potlačení až do príchodu Červenej armády. Príbeh filmu je podaný z pohľadu dieťaťa, Vlada Magdolena, ktorý spoločne so svojim kamarátom Viktorom a ďalšími deťmi zažíva rôzne dobrodružstvá (napríklad stretnutie s ruským utečencom z lágra) a zábavky. A potom sú tu Vladove detské sny o tom, ako to „natrie Amerikánovi“, alebo ako ohúri spolužiakov novou koženou aktovkou. Tá patrí Vladovmu strýkovi (Anton Šulík), ktorý má s chlapcom svoje „techtle-mechtle“. A raz vyzve chlapca, aby mu schoval pušku.

Oj, čo by len chlapec dokázal, keby mal pušku? Aj Židovku ( Vilma Jamnická) by oslobodil a gardistov aj Nemcov zahnal. Tých by aj zajal. Ale puška bola dobre schovaná. Vlado ju vytiahol až tesne pred koncom vojny a s Viktorom a ďalším kamarátom skúšali strieľať. Keď Nemci opúšťajú chotár, Vlado sa dočká svojej chvíle a zastrelí nemeckého veliteľa (Tomáš Žilinčík). Nasledujúcu noc však strávi v obavách, že sa Nemci vrátia. Zdôverí sa otcovi (Ľudovít Kroner).

Filmový príbeh Vlada je podaný s nadhľadom. Je v ňom síce prítomná smrť (malá Vladova sestra umiera, sused z dediny, ktorý sa pridal partizánom je postrelený a umiera na svadbe...), tá je ale prekrytá sériou komických scénok (šmýkajúci pohrebný sprievod, ovce, ktoré narušia oslavu, omdletá dievčina a hlas vyzývajúci dať jej šípkového čaju ), ktoré celý príbeh odľahčujú. Scénka v snehovom záveji vzdávajúcich sa nemeckých vojakov pôsobí až umelecky.
Film je čierno-biely a patrí ku klenotom slovenskej kinematografie.

Keby som mal pušku / 1971, 87 min /

Režia: Štefan Uher
Scenár: Milan Ferko
Kamera: Stanislav Szomolányi
Hudba: Ilja Zeljenka

Hrajú:
Marián Bernát, Jozef Gráf, Daniel Lapúnik, Emília Došeková, Ľudovít Kroner, Hana Anna Grissová, Anton Šulík, Vilma Jamnická, Michal Monček, Brigita Hausnerová, Mária Hojerová, Tomáš Žilinčík, Ľudovít Reiter, Igor Hrabinský, Katarína Marečková, Xénia Gracová, Ján Kroner st.

 

Film „Keby som mal dievča“ (1976). Jeho dej sa odohráva v druhej polovici roka 1947 a končí v dňoch februárového komunistického prevratu roku 1948. Vlado (Dušan Tarageľ) je už maturant a zažíva radosti príslušné k svojmu veku, keď ho trápia najmä dievčatá. Vplýva naň však doba poznačená postupným získavaním vplyvu komunistov. Jeho kamarát Viktor si vybral dobrodružnejšiu cestu a nevzdal sa boja a zbraní ani po skončení vojny.

Ku koncu filmu Vlado žije u bohatej rodiny Podmanických. Keď Podmanickí prídu o závody, chcú emigrovať, pričom s nimi má ísť aj Vlado. Previesť cez hranicu ich má Viktor. Nakoniec však odídu sami, Vlado ostane vo vile a Viktor, ktorý má pocit, že ich Vlado zradil, je zadržaný. Počas zásahu sa ešte pokúsi vystreliť po Vladovi. Postrelí však len policajta. Vlado zbalený, odchádza za ďalším životom.

U tohto voľného pokračovania sa filmárom podarilo vyrobiť chybu. Časový rozdiel medzi prvou a druhou časťou sú tri roky (1944 a 1947), no v pokračovaní filmári obsadili do filmových úloh Vlada a Viktora oveľa starších hercov akoby tomu bolo v reále.

Keby som mal dievča / Drama československo, 1976, 83 min /

Režia: Štefan Uher
Kamera: Stanislav Szomolányi
Hudba: Štěpán Koníček

Hrají:
Dušan Tarageľ, Brigita Hausnerová, Judita Vargová, Tibor Bogdan, Naďa Kotršová, Andrej Hryc, Slavo Záhradník, Emil Horváth st., Emília Došeková, Ľudovít Kroner, František Desset, Míla Beran, Mojmír Maděrič, Eva Sitteová, Dano Živojnovič, Katarína Orbanová, Michal Nesvadba, Ján Zachar

Martin Šaro,   27 Jul 2017