Košický Ma ra tóóón - WebSlovensko.sk
dnes je: sobota 19.január 2019 - kalendarium

Košický Ma-ra-tóóón

Neodmysliteľným koloritom slovenských sobôt najmá v 70. a 80.rokoch bol legendárny satirický rozhlasový program Maratón.

Košický Ma-ra-tóóón
„Milí priatelia, počúvate týždenník úsmevného slova a populárnej hudby pre dospelých a dospievajúcich .... tohoročné vydanie...“.

- ozývalo sa každú sobotu o 13:00 z tranzistorákov v podaní Jána Kada a Petra Gaža.

Reláciu začal rozhlas vysielať 8. januára 1966 a vysielal ju do decembra 1991. Pri jeho zrode stál redaktor Andrej Leňo a režisér Martin Hruška. Neskôr reláciu redakčne pripravovali Marián Bednár a Ing. Pavol Sobota. Hlasy prepožičali Peter Gažo, Ján Kado a ešte o ničo neskôr aj Elena Kleisová a Milka Zimková.

V rokoch 1994 až 1998 sa relácia na rozhlasových vlnách vysielala opäť, tentoraz už ako zábavný mesačník na okruhu Slovenského rozhlasu S1, každú prvú nedeľu v mesiaci. Protagonistami relácie zostali Ján Kado a Peter Gažo a za redakčný stôl si tentoraz sadol Andrej Lukáč, réžia Tibor Gallo. Definitívna bodka za košickým maratónom padla v roku 1998.

Relácia mala pravidelné rubriky napr. Na každú verejnú jeden šibeničný, Kado kontra Gažo a dalšie…Nahrávaná bola priamo z Košického štúdia, ale robili sa aj verejné nahrávky napr. pre pracovníkov Jednotných roľníckych družstiev, alebo podnikov.

Tu je malá zvuková ukážka.


Skladba, ktorá slúžila ako znelka.
obr a zdroj: Retromania.sk

Jakub Hlohoš,   01 Nov 2018