Medená veža - WebSlovensko.sk
dnes je: pondelok 10.december 2018 - kalendarium

Medená veža

Film Orlie pierko je Voľným pokračovaním filmu Medená veža.

Ak sa vám projekt webslovensko páči, budeme rádi ak ho podporíte nejakou finančnou čiastou. Jej výšku necháme na vás.

IBAN: SK 86 1100 000 000 293 528 4140

č.účtu: 293 528 4140/1100 (Tatra banka)

bic/swift: TATRSKBX

variabilný symbol: 20180528

Medená veža
Divák sa stáva svedkom súboja Valéra a Starca s „financom“ už nadporučikom Pardekom. Réžiu filmu má Martin Hollý ml., námet a scenár Ivan Bukovčan.

Podobne ako prvá časť je aj tento príbeh podaný divákovi ako rozprávanie Starca (Ivan Mistrík) a jeho dej sa začína odvíjať od momentu, keď sa tentoraz už len dvojica Valér (Ivan Rajniak) a Starec po odpykaní si trestu dvojročného väzenia za pašeráctvo vracia späť do Vysokých Tatier. Tie ich však nevítajú prívetivo.

Najskôr je tu incident s Prašivcom (Július Vašek), ktorý sa obom kamarátom vysmieva. Počas neho sa Valér vyzlečie do spodkov a prechladne. Šaty mu donesie Tonka „Sojka“ Surková (Andrea Čunderlíková), mladé dievča, ešte stredoškoláčka a dcéra bývalého pašeráka, ktorá je do Valéra platonicky zaľúbená.

No a potom je tu udalosť v krčme, kde sa chlapi posmievajú Valérovi a pripomenú mu jeho zastrájanie, že sa ešte nenarodil financ, ktorý by ho dostal. No aj ten financ chodí do spomenutej krčmy. A keď sa objaví (hrá ho opäť Vlado Müller, tentoraz už v hodnosti nadporučíka), dôjde k jeho roztržke s Valérom. Valér ignoruje Pardekov apel, aby prestal s pašeráctvom. Namiesto toho mu dá čestné slovo, že cez hranicu pôjde len vtedy, keď bude mať Pardek službu. Pardekova odpoveď na seba nedá dlho čakať.

Kamaráti sa presunú na „ich“ chatu v Stratenej doline, ale už ich tam čaká Tonka, ktorá utiekla z domu a neskrývane prejavuje voči Valérovi sympatie. Kamaráti si dajú slovo, že nikto na ňu nesiahne. No Starec ráno nájde Valéra s Tonkou v jednej posteli. Tá potom prehlási, že s Valérom sú zasnúbení.

Na chate sa objaví Pardek s kolegom, hľadajú Tonku. Pardek mimo iného kamarátom oznámi, že chatu majú vyprázdniť a kľúče vrátiť podniku. A keby len to, kamaráti nemôžu dostať žiadnu chatu v blízkosti hraníc. A keďže inú nechceli, začali pracovať u cestárov pri vytváraní dopravného značenia. A Valér aj osnovať pomstu Pardekovi.

Tá má podobu pašeráckeho kontrabandu, ktorý sa ocitne na dvore u policajtov. Najskôr sú to ovce. Spôsob ako ich majú previesť im poradí Tonka. Potom prídu na rad kone, ktoré si „financovia“ ráno namiesto auta nájdu v garáži. Obidva kontrabandy sú sprevádzané listami. A má byť aj tretí.

Dôjde aj na pomstu Prašivcovi. Kamaráti ho zvezú na „požičanom aute“ a rýchlou jazdou poriadne vyplašia. Ten ich ako odvetu udá „financom“, ktorí si na nich počkajú. Auto zadržia a podrobia dôkladnej prehliadke, ktorú musia podstúpiť aj obidvaja kamaráti. Spísané protiprávne skutočnosti slúžia Pardekovi ako pomyselné kladivo na Valéra, keby neprestal s pašovaním. Obom kamarátom dôjde, komu sa môžu poďakovať za „cirkus“ a policajnej stanici. Aj sa svojským spôsobom poďakujú. Počkajú si na Prašivca pri bazéne v hoteli, kde pracujú. Na ich stretnutí dôjde k bitke, a rozbitiu inventára. Prašivec im svoje vykričí, mimo iného aj to, že nie je Prašivec ale Matúš Sopek.. Po incidente majú Starec s Valérom problém zohnať prácu - akúkoľvek. Obidvaja sú rozhodnutí opustiť Tatry. Tatry však opustí len Prašivec. Kamaráti padnú na dno, najmä Valér, ktorý začne v medvedej koži zabávať turistov.

Začne sa finále filmu. Valéra v medvedej koži uvidí čerstvá plnoletá maturantka Tonka. Valér sa síce pokúsi utiecť, avšak zamilované dievča ho prenasleduje. V následnom rozhovore jej Valér vykreslí realitu a snaží sa ju odohnať. Neúspešne.

Starec sa v šope stretne s Pardekom. Požiadal ho, aby im vrátil kľúče od chaty. Dá mu avízo, že tretím kontrabandom bude autobus. Pardek sa najskôr zdráha, nakoniec však privolí. Starec so zmluvou a kľúčom vyhľadá Valéra. Nájde ho opitého v krčme. V tvrdom rozhovore ho donúti zmluvu podpísať. V závere filmu sa obidvaja kamaráti vracajú na chatu, kde ich už nečaká nikto iný ako – Tonka.

Pokračovanie už neposkytuje divákovi taký silný príbeh priateľstva ako tomu bolo v Medená veža. Poskytuje však viac humoru, ale aj istej stratenosti. To keď obidvaja kamaráti prídu o svoj zmysel života – chatu a pokúšajú sa opäť uchytiť. Majstrovské herecké výkony však pokračujú. Oveľa lepšie sú aj zábery z tatranských končiarov, aj keď ich už nie v takom množstve ako v časti prvej, pretože veľa filmových scén sa točilo na nižšie položených miestach.
Orlie pierko / 1971 , 88 min /
Scenár: Ivan Bukovčan
Hudba: Zdeněk Liška
Kamera: Karol Krška
Réžia: Martin Hollý ml.

Hrajú: Ivan Mistrík, Ivan Rajniak, Andrea Čunderlíková, Július Vašek, Vlado Müller, Bohuslav Drozd, Ondrej Jariabek, Adam Matejka, Rudolf Bachlet

Martin Šaro,   06 Jul 2017