Na baňu klopajú - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Na baňu klopajú

Dej štvordielnej historickej fresky Andreja Lettricha Na baňu klopajú sa odohráva v búrivých rokoch 1525 a 1526 v okolí Banskej Bystrice a banských miest: Banská Štiavnica, Staré hory a Špania Dolina.

Na baňu klopajú
Divák sa zoznamuje s rodinou Radušovcov, na čele ktorej stojí jej hlava - otec Beňo Raduš (Štefan Kvietik) vyznávajúci staré banícke tradície a hrdý na spoločenský status baníkov. Beňo Raduš má troch synov. Jeden z nich Juro (Ľubomír Paulovič) sa na začiatku filmu vracia z Nemecka do rodného kraja. S ním do seriálu vstupujú radikálne a odbojné myšlienky a názory, ktorými v cudzine nasiakol. Jeho príchodom sa odpor baníkov voči opatreniam vrchnosti (najskôr je jadrom problému menová reforma a spôsob výmeny starých peňazí za nové, neskôr sa nabaľujú ďalšie ) ešte viac radikalizuje. Zabrániť tomu nedokáže ani spočiatku umiernený otec Raduš, ktorý sa nezhody medzi baníkmi a majiteľom bane Kolbom (Ivan Rajniak) snaží riešiť dohodou. S postupujúcim dejom sa pod vplyvom udalostí radikalizuje aj on.

Ďalší Radušov syn, ktorého hrá Ján Greššo, má podnikateľské plány. Chce mať vlastnú baňu a dostane aj príslušné povolenia. Avšak vír udalostí stiahne aj jeho. Zúčastní sa záchrannej akcie na oslobodenie Jura, ktorý sa dostal do väzenia a padne do rúk drábov aj on. Aj napriek rôznym pokusom sa otcovi oslobodiť syna aj tak nepodarí a v tretej časti filmu je obesený.

Neoblomná vrchnosť je voči baníkom ľstivá. Situáciu neurovná ani kráľov vyslanec (Mikuláš Huba). Skôr naopak. Jeho tvrdý postoj situáciu ďalej vyhrotí. Všetko nakoniec vyvrcholí veľkým povstaním a pokusom baníkov dobyť hrad, v ktorom sa ukrylo panstvo. Útok je však neúspešný a povstanie potlačené. S potlačením povstania a popravou jeho vodcov prichádza Jóbova zvesť. V bitke pri Moháči padol panovník. Hrozba vpádu Turkov sa naplnila.
Na baňu klopajú /1980 - 4x 59min /

Réžia: Andrej Lettrich

Hrajú: Štefan Kvietik, Ľubomír Paulovič, Ján Greššo, Maroš Kramár, Ivan Rajniak, Jozef Adamovič, Ivan Krivosudský, Mikuláš Huba, Jana Nagyová, Eva Večerová, Vladimír Kostovič, Július Vašek, Milka Zimková, Otto Lackovič, František Desset, Vladimír Petruška, Juraj Paška, Slavo Záhradník, Alojz Kramár

Exteriéry: Oravský hrad

Martin Šaro,   14 Jun 2017