Neberte nám princeznú - WebSlovensko.sk
dnes je: sobota 19.január 2019 - kalendarium

Neberte nám princeznú

Hudobný film Neberte nám princeznú dnes kľudne môžeme zaradiť do zlatého fondu slovenskej kinematografie. No hlavne vdaka hudobnej a speváckej zložke. Herecká stránka vo filme ustupuje do pozadia .

Neberte nám princeznú
Niet sa čomu diviť. Hlavné slovo totiž má kvalitná hudba Deža Ursínyho ako aj odpovedajúce spevácke obsadenie: mladé, práve vyšlé spevácke hviedičky Marika Gombitová a Miroslav Žbirka a lady čs.pop music 80.rokov Marie Rottrová. Piesne preto pôsobia čerstvo a živo. Adekvátne reflektujú dej celého príbehu.

Ten je veľmi jednoduchý. Katka.(Marika Gombitová) je dievča zo spoločensky dobre situovanej rodiny. Jej asertívna až despotická matka (Matie Rottrová) má na ňu príslušné nároky. Otca dievčaťa hrá Luděk Sobota, ktorý je tu v pre neho charakteristickej polohe ťuťka.

O dievča sa uchádza ... (Miro Žbirka). Je to chalan tak povediac z ulice, nie dostatočne vhodný pre Katkinu matku. Chlapec sa objaví aj na večierku, ktorý poriadajú pre svojich priateľov jej rodičia. Katka sa cíti strápnená a ujde.

Začína sa veľké pátranie po zmiznutom dievčati. Katka medzitým dorazí do malého kaštieľa a ... zaspí v malej izbe, so siedmymi postieľkami. O chvíľu prídu obyvatelia izby - to chovanci výchovného ústavu.

Táto časť pripomína známu rozprávku o Snehulienke a siedmych trpaslíkoch.. Katku, ktorá je stále v spoločenckých šatách, majú malí chlapci za princeznú. A preto v záverečných scénach pred riaditeľom ústavu (Petr Nárožný), ked si po Katku príde matka a otec aj s príslušníkom VB (Jan Kanyza), začnú volať
Zaujímavosťou je, že detské kostýmy detí z ústavu boli použité už o rok predtým v českom hudobnom filme Trhák.

Neberte nám princeznú / TV film, Československo, 1981, 55 min. /

Réžia: Martin Hoffmeister
Scenár: Alta Vášová, Martin Hoffmeister
Kamera: Rudolf Milič ml.
Hudba: Dezider Ursíny
Text: Ján Strasser
Dramaturgia: Eva Krivánková

Hrajú:
Marika Gombitová, Miroslav Žbirka, Marie Rottrová, Luděk Sobota, Petr Nárožný, Ľudovít Tóth, Mária Hájková, Jozef Vrábel, Viera Hladká, Matúš Cinzer, Roman Haša, Ján Kovačič, Hana Talpová

Martin Šaro,   23 Oct 2018