Pieseň o sivom holubovi - WebSlovensko.sk
dnes je: pondelok 10.december 2018 - kalendarium

Pieseň o sivom holubovi

Pieseň o sivom holubovi je slovenský poviedkový film z obdobia Slovenského štátu a Slovenského národného povstania. Ide o celovečerný debut režiséra Stanislava Barabáša, ktorý v 60.rokoch patril k nastupujúcej generácii slovenských filmových tvorcov, ktorí vniesli do slovenskej kinematografie nové prvky.

Ak sa vám projekt webslovensko páči, budeme rádi ak ho podporíte nejakou finančnou čiastou. Jej výšku necháme na vás.

IBAN: SK 86 1100 000 000 293 528 4140

č.účtu: 293 528 4140/1100 (Tatra banka)

bic/swift: TATRSKBX

variabilný symbol: 20180528

Pieseň o sivom holubovi
A taký je aj film Pieseň o sivom holubovi. Na pozadí zážitkov prváka Rudka, trinásťročného Vinca a Martina sa vo filme rieši subjektívny pohľad dieťaťa na vojnu.

Traja kamaráti prežívajú svoje detské obdobie, plné detských hier a objavovania nových vecí vo svojej dedine a blízkom období. Ich bezstarostný život, zážitky z ktorého si Rudko zapisuje do akéhosi denníka, naráža na realitu okolitého sveta zmietaného vojnou (Milan z mesta, Fero Šlosiarik 1000 tvári). A tak sa minca zo Sovietskeho zväzu stáva dôvodom pre výprask trstenicou, ktorý utŕži najmladší z kamarátov od učiteľa ich (Karol Machata), ktorý je zároveň príslušníkom Hlinkovej gardy. Je tu obraz vypálenej dediny, povstaleckých vojakov a partizánov, ktorí vykladajú zbrane a muníciu. Je tu pokus odplaty, keď sa najstarší z chlapcov Vinco pokúsi zabiť učiteľa, ktorý sa snaží zachrániť si opäť kožu tým, že sa prezlečie do uniformy gardistu a pokúša sa utiecť od zdecimovaných povstalcov. Cesty chlapcov sa rozídu, keď sa Vinco stihne zachytiť autobusu frontového divadla, ktorý má ísť naložiť muníciu a odviesť na front. Tesne pred záverom sa Rudko s Vincom ešte stretne. Vinco je na koni a má samopal. V zástupe zajatcov kráča aj ich učiteľ.
Tieto dve línie: na jednej strane detské bezstarostné hry, sloboda a voľnosť metaforicky pretavená do letu holuba, na strane druhej hrôzy a nástrahy vojny, do seba v prípade Rudka narážajú počas celého filmu. K ich pretnutiu dôjde až v jeho závere. Deti sa pri hre dostanú na mínové pole a Rudko na to doplatí.

Film je niektorými kritikami považovaný za najlepší slovenský film v histórii. Prejavila sa v ňom a minulosť Barnabáša ako dokumentaristu. Na 22.MFF v Benátkach bol film ocenený Osobitným čestným diplomom.

Úlohy troch kamarátov stvárnili Pavol Poláček (Rudko Hrudka), Pavol Malloš (Pavol Mattoš) a Vlado Brečka (Martin).

Vo filme ďalej hrali Karol Machata, Ladislav Chudík, Vlado Durdík st., Jiří Sovák, Oľga Zöllnerová, Elena Pappová, Martin Ťapák, Július Vašek, Viliam Polónyi a ďalší.


Z nakrúcania filmu

Pieseň o sivom holubovi / 1961, 100min. /
Scenár: Ivan Bukovčan, Albert Marenčin
Hudba: Zdeněk Liška
Kamera: Vladimír Ješina
Réžia: Stanislav Barabáš
Exteriéry: Nízke Tatry a Vrátna dolina
Odborná vojenská spolupráca: plk.Kuchta, pplk. Lukáč, kpt.Palacko a kpt. Vajs

foto: film a Andrej Palacko archív

Jakub Hlohoš,   09 Jul 2017