Pieseň o sivom holubovi - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Pieseň o sivom holubovi

Pieseň o sivom holubovi je slovenský poviedkový film z obdobia Slovenského štátu a Slovenského národného povstania. Ide o celovečerný debut režiséra Stanislava Barabáša, ktorý v 60.rokoch patril k nastupujúcej generácii slovenských filmových tvorcov, ktorí vniesli do slovenskej kinematografie nové prvky.

Pieseň o sivom holubovi
A taký je aj film Pieseň o sivom holubovi. Na pozadí zážitkov prváka Rudka, trinásťročného Vinca a Martina sa vo filme rieši subjektívny pohľad dieťaťa na vojnu.

Traja kamaráti prežívajú svoje detské obdobie, plné detských hier a objavovania nových vecí vo svojej dedine a blízkom období. Ich bezstarostný život, zážitky z ktorého si Rudko zapisuje do akéhosi denníka, naráža na realitu okolitého sveta zmietaného vojnou (Milan z mesta, Fero Šlosiarik 1000 tvári). A tak sa minca zo Sovietskeho zväzu stáva dôvodom pre výprask trstenicou, ktorý utŕži najmladší z kamarátov od učiteľa ich (Karol Machata), ktorý je zároveň príslušníkom Hlinkovej gardy. Je tu obraz vypálenej dediny, povstaleckých vojakov a partizánov, ktorí vykladajú zbrane a muníciu. Je tu pokus odplaty, keď sa najstarší z chlapcov Vinco pokúsi zabiť učiteľa, ktorý sa snaží zachrániť si opäť kožu tým, že sa prezlečie do uniformy gardistu a pokúša sa utiecť od zdecimovaných povstalcov. Cesty chlapcov sa rozídu, keď sa Vinco stihne zachytiť autobusu frontového divadla, ktorý má ísť naložiť muníciu a odviesť na front. Tesne pred záverom sa Rudko s Vincom ešte stretne. Vinco je na koni a má samopal. V zástupe zajatcov kráča aj ich učiteľ.
Tieto dve línie: na jednej strane detské bezstarostné hry, sloboda a voľnosť metaforicky pretavená do letu holuba, na strane druhej hrôzy a nástrahy vojny, do seba v prípade Rudka narážajú počas celého filmu. K ich pretnutiu dôjde až v jeho závere. Deti sa pri hre dostanú na mínové pole a Rudko na to doplatí.

Film je niektorými kritikami považovaný za najlepší slovenský film v histórii. Prejavila sa v ňom a minulosť Barnabáša ako dokumentaristu. Na 22.MFF v Benátkach bol film ocenený Osobitným čestným diplomom.

Úlohy troch kamarátov stvárnili Pavol Poláček (Rudko Hrudka), Pavol Malloš (Pavol Mattoš) a Vlado Brečka (Martin).

Vo filme ďalej hrali Karol Machata, Ladislav Chudík, Vlado Durdík st., Jiří Sovák, Oľga Zöllnerová, Elena Pappová, Martin Ťapák, Július Vašek, Viliam Polónyi a ďalší.


Z nakrúcania filmu

Pieseň o sivom holubovi / 1961, 100min. /
Scenár: Ivan Bukovčan, Albert Marenčin
Hudba: Zdeněk Liška
Kamera: Vladimír Ješina
Réžia: Stanislav Barabáš
Exteriéry: Nízke Tatry a Vrátna dolina
Odborná vojenská spolupráca: plk.Kuchta, pplk. Lukáč, kpt.Palacko a kpt. Vajs

foto: film a Andrej Palacko archív

Jakub Hlohoš,   09 Jul 2017