Priehrada - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Priehrada

Film Priehrada patrí medzi prvé hrané filmy slovenskej produkcie. O tú sa v úvodných jej rokoch staral hlavne Paľo Bielik a Priehrada je jeho tretím hraným filmom, ktorý režíroval.

Priehrada
Priehrada patrí medzi budovateľské agitky prvej polovice 50.rokov, kedy sa na Slovensku začalo s jeho mohutnou industrializáciou. Ako jej súčasť bola postavená aj Priehrada mládeže.

Hlavnú dejovú líniu filmu tvorí boj nového so starým. To nové, vo filme pokrokové, stelesňuje priehrada a jej budovatelia, ktorých vo filme predstavujú najmä traja do jej budovania zanietení kamaráti a bývalí úradníci Fero (František Dibarbora), Karol (Karol L. Zachar) a Laco (Vladimír Pavlovič), traktorista Paľo (Július Pántik) a vedúci celej stavby Ing. Hájnik (Mikuláš Huba). To staré pokroku sa brániace vo filme predstavujú sedliaci vedení bohatým gazdom Bujnom (Alexander Kautnik) a jeho agresívnym synom (Gustáv Valach), ktorí majú obavy zo straty svojich domovov a majetku, ktoré majú byť zatopené. Situáciu medzi oboma znesvárenými tábormi zamotáva aj vzťah Bujnovej dcéry Uľky (Mária Krúľovičová) a traktoristu Paľa. V závere filmu podnapilý mladý Bujna Paľa napadne. Film končí dramatickými scénami a veľkou symbolikou, keď osamotený ale tvrdohlavý a hrdý starý Bujna uniká na voze so svojim majetkom preč z dediny so slovami:

„Boh vás skáral, zapredanci !! Ale môj dom nedostanete !! Ani mňa nie !!!“

Na to reaguje prítomný predseda MNV a Paľov brat Martin (Vladimír Durdík st.):

„Pred čím chce utiecť? Kde chce utiecť ?“

Bujnov zbesilý útek nemá dlhého trvanie. Už niekoľkých kilometroch sa jeho voz s koňmi zrúti zo svahu do rieky a Bujna so šťastím unikne smrti. No míňa ho kolóna nákladných áut s oduševnenou posilou budovateľov priehrady (ďalšia symbolika).

Film je nakrútený nakrútený profesionálne. Za predlohu mu poslúžila kniha neskoršieho disidenta Dominika Tatarku. Jeho súčasťou sú scény plné ľudového folklóru.
Priehrada / Dráma Československo, 1950, 94 min.

réžia: Paľo Bielik
predloha: Dominik Tatarka (kniha)
scenár: Paľo Bielik, Ondrej Jariabek, František Žáček
kamera: Karol Krška
Hudba: Ladislav Holoubek

Hrajú:
Alexander Kautnik, Gustáv Valach, Mária Kráľovičová-Procházková, Vlado Durdík st., Július Pántik, Ľudovít Jakubóczy, Mikuláš Huba, František Dibarbora, Karol L. Zachar, Vladislav Pavlovič, Ján Bzdúch, Viliam Záborský, Oľga Borodáčová, Marta Černická, Samuel Adamčík, Juraj Šebok, Martin Ťapák, Juraj Paška, Antoš Tihelka, Ctibor Kováč, Elena Latečková-Rampáková, Milada Želenská, E. Lúčna, Drahoš Želenský, Míla Beran, Ondrej Jariabek, Ladislav Chudík, Beta Poničanová, Hana Kováčiková, Alojz Kramár, Vladimír Štróbl, J. Hurban, Jozef Šándor, Jozef Čierny, Jozef Křepela, Štefan Munk, Terézia Hurbanová-Krónerová, Gašpar Arbét st.

Martin Šaro,   09 Dec 2017