Smrť šitá na mieru - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Smrť šitá na mieru

Film Smrť šitá na mieru je dráma odohrávajúca počas hospodárskej krízy v 30.rokoch 20.storočia. Ide o skvelú psychologickú sondu správania sa dvoch odlišných typov ľudí, ktorých spojí jedna bizarná objednávka – objednávka smrti.

Smrť šitá na mieru
Hospodárska kríza nemilosrdne ničí každého, kto nedokáže pružne reagovať. Nešetrí nikoho, ani malých živnostníkov a stredných podnikateľov. Výnimkou nie je ani majiteľ vychyteného krajčírskeho salóna Alfréd Blum (Vlado Müller), ktorý si potrpí na svoju povesť ctihodného občana. Jeho podnikanie vďaka kríze upadá a bankrot sa blíži. Exekútori konfiškujú majetok továrne. Problémy však pred rodinou tají a úporne hľadá východisko z finančných problémom. Spasením sa má stať životná poistka na 300 000 korún. Je v tom ale háčik. Musí nájsť niekoho, kto by ho zabil, čím by boli splnené podmienky na vyplatenie peňazí.

Voľba padne na skrachovaného krajčíra-živnostníka Kepeša (Milan Kiš). Ten je úplne odlišnou charakterovou postavou ako Blum. Je čestný, otvorený a naivný. Po počiatočnom odmietnutí Blumovho návrhu Kepeš podľahne vydieraniu a drobným podrazom, ktorými ho Blum vmanipuluje kam potrebuje. Ako odmenu na zabitie má Kepeš prisľúbených 5000 korún.

K vražde má dôjsť v kupé vlaku. Kepeš podľahne nátlaku a vydieraniu a Bluma napokon zabije. Na nasledujúcej stanici z vlaku vystúpi, objedná si jedlo a udá sa. Rodine Blumových, u ktorých slúži Kepeňova matka, hrozia súdne ťahanice kvôli podozreniu z podvodu. Len jedná vec je istá – Kepeňová vina. Film končí pohľadom na jeho ustarostenú matku.

Smrť šitá na mieru je prácou špičky slovenskej filmovej tvorby, režiséra Martina Hollého ml. a scenáristu Tibora Vichtu. Bol ocenený viacerými cenami, napríklad cenou Čs. filmu, Cenou Zväzu slovenských dramatických umelcov.
Smrť šitá na mieru /1979, 84 min/

scenár: Tibor Vichta
Hudba: Zdeněk Liška
Réžia: Martin Hollý ml..

Hrajú: Vlado Müller, Milan Kiš, Květa Fialová, František Dibarbora, Hana Kováčiková, Juraj Ďurdiak, Štefan Kožka, Jiří Holý, Jaroslav Rozsíval, Elo Romančík, Ivan Palúch a ďalší.

Martin Šaro,   27 Apr 2017