Tisícročná včela - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Tisícročná včela

Štvordielny film Tisícročná včela režiséra Juraja Jakubiska nakrútený podľa rovnomenného románu Petra Jaroša patrí dnes už ku kultovým dielam slovenskej kinematografie. Film rozpráva príbeh murárskej rodiny Pichandovcov na prelome 19. a 20.storočia

Tisícročná včela
Hlavou rodiny Pichandovcov je Martin Pichanda (Jozef Kroner), starnúci ale stále vitálny a prešibaný staršina liprovských murárov, včelár a miestny amatérsky vzdelanec s mladickou túžbou spoznávať svet. Martin Pichanda má dvoch synov a jednu dcéru - Kristínu. Prvým synom je dievčatami obletovaný Valent (Michal Dočolomanský), zdatný v nemčine, ktorý sa chce učiť za advokáta. Tým druhým je Samo (Štefan Kvietik), poctivý a pracovitý murár, ktorý tak trochu kráča v stopách svojho otca.

S osudmi rodiny Pichandovcov môže divák sledovať aj osudy ďalších obyvateľov dedinky na Liptove. Je tu Gagoš, tulák, ktorý dedinu z času na čas navštívi a zvestuje jej obyvateľom noviny z miestneho okolia. Jeho „Na vojnu treba peniaze, peňeži a peníze“ zľudovelo a stalo sa bežnou súčasťou žargónu Slovákov.

Ďalšou postavou je Julo Mitrón (Pavol Mikulík), ktorý sa miluje Kristínu Pichandovú. Nemôže si ju však vziať. Julo je ženatý s bláznivou ženou. Kristíne však z meteoritu ukuje srdce.

Potom je tu maďarón Belányi (Jiří Císler), bláznivý pozostatok čias zemianstva, ktorý doplatí na to, že miestnych chlapov udal žandárom. Niekto ho zaveseného za nohy spustí do studne.

V prvej časti filmu sa do „hry“ dostáva miestny mlyn. Je nešťastný, možno prekliaty. Po zásahu guľového blesku opätovne vyhorí. A pochová tak ďalšieho mlynára. V prvej časti dal aj Martin Pichanda dohromady svoju poslednú murársku partiu a vydali sa za zárobkom. Stalo sa tak podľa jeho slov: „V sobotu, na Michala, roku 1896...“ Počas svojej cesty prichádzajú do styku s prvými prejavmi formujúceho sa robotníckeho hnutia snažiaceho sa o zmiernenie, či odstránenie sociálnych nerovností. Z partie tajne ubzikne jeden z jej členov Jožko Náder, ktorý miluje krásnu Židovku. Tú mu však jej rodičia za jeho chrbtom vydali za iného. Podobne dopadne aj Samo Pichanda. Jeho Želku mu tiež sľúbili inému. Obaja sa spolu na radu tisícročnej včelej matky, ktorá bdie nad rodinov Pichandovcov, zamurujú.
V druhá časť filmu a prelom tisícročí zastihne Valenta na štúdiách v Prahe. Okrem študijných povinností sa venuje aj ... ženám. Pred Silvestrom 1899 pricestuje na chvíľu domov a zatiaľ čo ženu jednu zanechá v Prahe, na Liptove ho čakajú ďalšie dve – zvodná a kultivovaná Hermína a prostá ale oddaná Hanka Kolárová. Tá po radovánkach s Valentom aj otehotnie.

Bola taká zima, až víno vo fľašiach zamrzlo. A Martinovi Pichandovi, ktorý skúšal koštovať víno v takom stave z rozbitej fľaše sa to stalo osudným. Pohreb bol v jeho štýle, humorný… Truhla po zjazde dolu svahom skončila v potoku… Zmizne aj Martinov pes Zanzibar.

Keby nebol potok zamrznutý, zanieslo by ho do Váhu.... a možno aj na Madagaskar

Samo Pichanda sa čím ďalej tým viac zapletá s politikou, presnejšie so socialistami... A bude to mať tragické následky.

Tretia časť začína dedičským konaním po Martinovi. V rodičovskom dome ostane bývať Samo, ale keď umrie aj babka – Martinova žena, Valent na Sama tlačí, lebo potrebuje peniaze. Chce dom predať a vyplatiť podiel. Rodina ostane bez strechy nad hlavou. Samo, ktorý nájde otcov denník, sa k nemu utieka... Čo by asi urobil Martin?! Sťaby ho nebohý otec vypočul, objaví čierny pes, ktorý nápadne pripomína Zanzibara a zavedie Sama k vyhorenému mlynu. Ten sa ho rozhodne opraviť aj napriek nesúhlasu ženy.

V tretej časti môžeme sledovať aj ako začínajú vyrastať deti hlavných hrdinov. Samo po vzore otca zorganizuje murársku partiu a vyberú sa smerom na Debrecín. Ide s nimi aj jeho najstarší syn Janko. V meste sa práve konala politická demonštrácia, ktorú polícia rozoženie streľbou. Žiaľ, jedna z guliek uhasí Jankov život. Samo trochu zatrpkne.

Titulnú pieseň k filmu naspievala Marika Gombitová. Obsah prerosprával Leopold Haverl.

Tisícročná včela / Československo / Západné Nemecko / Rakúsko, 1983, 163 min /

Režia: Juraj Jakubisko
Scenár: Juraj Jakubisko, Peter Jaroš
Hudba: Petr Hapka

Hrajú: Jozef Kroner, Štefan Kvietik, Michal Dočolomanský, Eva Jakoubková, Pavol Mikulík, Igor Čillík, Jiří Císler, Zuzana Bydžovská, Barbora Štěpánová, Jana Březinová, Milan Kiš, Zdeněk Dušek, Zdeněk Blažek, Peter Kočiš, Štefan Mišovic, Viliam Polónyi, František Kovár, Jana Riháková-Dolanská, Vladimír Kostovič, Samuel Adamčík, Ján Mildne…

Martin Šaro,   26 Jul 2017