Vynes na horu svoj hrob - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Vynes na horu svoj hrob

Vynes na horu svoj hrob je unikátny hraný film z prostredia horolezcov, presnejšie horolezeckej výpravy snažiacej sa zdolať himalájsku osemtisícovku Makalu

Vynes na horu svoj hrob
Československá výprava sa snaží zdolať piatu najvyššiu horu sveta Makalu. Vedúcim výpravy je Ivan Kaščák (Vladimír Brabec). Výprava je zložená zo samých skúsených horolezcov no stíha ju však jedna zdravotná pohroma za druhou. črevné problémy, snežná slepota, omrzliny a napokon pád mladého horolezca Milana (Jan Kanyza) pri útoku na vrchol. S ťažko zraneným Milanom sú Dušan (Andrej Hryc) a Karol (Leopold Haverl), ktorí sa ho pokúšajú zniesť do nižších výšok no nepodarí sa im to. V bezvýchodiskovej situácii sú nútení svojho kamaráta opustiť a zanechať napospas osudu.

Film je aj psychologickou sondou do ľudských charakterov v extrémnych situáciách. Jeho tvorcovia sa voľne inšpirovali tragickými udalosťami spojenými s československou výpravou do Himalájí v roku 1973. Samotný dej filmu dopĺňajú zábery horolezcov stúpajúcich na zasnežený a zľadovatený himalájsky skalnatý štít, či zábery samotného štítu, čo len utvrdzuje diváka v tom, že horolezectvo je síce extrémne náročný šport, ktorý však ponúka úchvatné divadlo.

Na záver filmu je pripomienka, že o tri roky neskôr 24.mája 1976 vystúpili československí horolezci na piatu najvyššiu horu sveta MAKALU.

Vynes na horu svoj hrob /Drama / Psychologický / Dobrodružný/Československo, 1979, 90 min.

Režia: Jozef Zachar
Scenár: Eugen Gindl, Ondrej Sliacky
Kamera: Vladimír Ondruš
Odborná spolupráca: Jozef Psotka
Hudba: Svetozár Štúr

Hrajú:
Leopold Haverl, Jan Kanyza, Andrej Hryc, Vladimír Brabec, Daniel Michaelli, Ľubomír Záhon, Ľubomír Paulovič, Alexej Okuněv, Jiří Wohanka
Martin Šaro,   27 May 2017