Rusofóbny komentátor Denníka N sa vytešoval, no nemal by... -- manipulatori

Rusofóbny komentátor Denníka N sa vytešoval, no nemal by...

Pred niekoľkými dňami bol v Rakúsku na oficiálnej návšteve ruský prezident Putin. Pri tejto príležitosti poskytol rozhovor rakúskej televízii.
Rusofóbny komentátor Denníka N sa vytešoval, no nemal by...

Známy komentátor denníka N Martin Šimečka sa nedávno vytešoval, ako rakúsky novinár Armin Wolf, ktorý tento rozhovor s Putinom viedol, niekoľko krát dostal ruského prezidentka do úzkych. Vraj...

Pravdou je, že rakúsky novinár sa v niektorých chronicky známych bodoch snažil tlačiť na Putina z pozície „Rusi anektovali Krym“, „Ruská zodpovednosť za zostrelenie Boeing 777 letu MH17 Malaysian Airlines“, či údajné „ruské ovplyvňovanie amerických volieb“ a Putinove snahy o vysvetlenie ruskej pozície torpédoval, no skutočnosť nie je až taká ružová, ako by si Šimečka a rusofóbna časť čitateľov denníka N želali.

Tak napríklad v téme údajného ruského ovplyvňovania amerických volieb skončil rozhovor v polohe: „majiteľ siete hotelov v Petrohrade dokáže zmanipulovať voľby USA“. Toto konštatovanie nevrhá dobré svetlo na západ. Podobne tomu bolo aj v dalších témach.

V reakcii na Putine slová, že krátko pred tým, ako sa udiali známe udalosti na Kryme, ktoré sa označujú ako anexia, sa na Ukrajine odohral ozbrojený štátny prevrat, sa novinár z témy snažil vykľučkovať slovami, že v tomto on nie je doma. V téme o zostrelení malajzijského Boeingu musel Putin Wolfa poopraviť, že Malajzia nevidí vinu Ruska na zostrelení letu MH 17 tak jednoznačne. Argument novinára, že mnoho ľudí v prípade zostrelenie lietadla neverí ruským argumentom lebo pred niekoľkými rokmi Putin nepriznal, že „zelení mužíčkovia“, ktorí sa v uliciach Krymu objavili, boli ruskí vojacii, bol skôr smiešny.

Najväčšie pobavenie však Wolf vyvolal, ked vyriekol slová, že referendum na Kryme bolo nezákonné, lebo neodpovedalo ukrajinskej ústave, čo podľa neho tvrdia západní pozorovatelia. Dostal sa tým sám so sebou do sporu, nakoľko len pár minút predtým pri Putinových slovách, že na Ukrajine sa udial neústavný ozbrojený štátny prevrat z témy vycúval, že nie je odborník na ukrajinské ústavné právo.

Aj tento krátky rozbor ukazuje, že argumenty časti západnej najmä anikomunistickej verejnosti podfarbené rusofóbnymi náladami pri nedávnych udalostiach na Ukrajine vykazujú vysokú dávku neobjektivity a predpojatosti, ktorá im bráni vykonaniu sebareflexie a priznaniu si vlastného zlyhania. A tohto úkazu sme svedkami v prístupe k udalostiam na Ukrajine, kde si mnoho tzv demokratov pri svojom boji s ich vlastným ruskym stihomamom nedokáže pochopiť a tým aj priznať, že z fľaše vypustili zlo. A Martin Šimečka patrí medzi nich.


Martin Šaro,   14 Jun 2018