Šimečkove hlúposti o Gorbačovovi -- manipulatori

Šimečkove hlúposti o Gorbačovovi

Jedným zo základných problémov ľudí ako je Milan Šimečka je, že ak začnú písať niečo z histórie ZSSR a Ruska, tak ich výtvor je poznačený neznalosťou revantných faktov o téme.
Šimečkove hlúposti o Gorbačovovi

Milan Šimečka to potvrdil vo svojom odkaze MMŠ zo dňa 9.1.2019.

V texte sa Šimečka venuje bývalému generálnemu tajomníkovi Komunistickej strany Sovietskeho zväzu prvému a jedinému prezidentovi ZSSR Michailovi Gorbačovovi. Dôvodom mu na to boli Gorbačovove 87.narodeniny

Šimečka vyprodukoval text plný skratiek, floskúl a nezmyslov, hodný ideologickej propagandy.

Šimečka napríklad uvádza, že to bol Gorbačov, kto “…dal slobodu národom uväzneným v Sovietskom zväze od Ukrajiny, či Arménska až po pobaltské krajiny” a že to bol Gorbačov, kto “v decembri 1991 sám rozpustil ZSSR”.

Šimečka je však v hlbokom omyle. Realita je iná. Litva vyhlásila samostatnosť už v marci 1990. Moskva ju neuznala a v januári 1991, dokonca došlo k potýčkam medzi Litovcami a vojakmi sovietskej armády, pri ktorých zahynulo niekoľko ľudí. Smelo môžeme dať za pravdu bývalému dôstojníkovi KGB, ktorí vystupuje v dokumente Zbohom súdruhovia a ktorý tvrdí, že Gorbačov o tom zásahu musel vedieť.

Samotný Gorbačov si za viceprezidenta vybral konzervatívneho komunistu Genadija Jannájeva. Nedbal na varovania Ševarnadzeho, že sa niečo chystá a nedal pozatvárať Jannájeva a spol, ked ho navštívili na dovolenke a objasnili mu svoje zámery. A tak prišlo to, čo Sovietsky zväz dostalo definitívne do kolien.

18.augusta 1991 vznikol pučistický Štátny výbor pre výnimočný stav, na čele práve Jannájevom. Gorbačov ostal internovaní na Kryme a do ulíc Moskvy vyšli tanky a ľudia. V tých dňoch vyšla nielen hviezda budúceho ruského prezidenta Jeľcina a ale aj niekoľko zväzových republík vyhlásilo nezávislosť, vrátane Lotyšska, Estónska či Ukrajiny.

Z toho jasne vypýva, že Gorbačov im “slobodu” dať nemohol, bol internovaný a nemal vplyv na dianie v krajine.

Po potlačení puču sa 21.augusta Gorbačov vrátil z internácie. A aj ked sa snažil zachrániť Sovietsky zväz, bol už len figúrkou so slabnúcou mocou. Skutočnú moc mali lídri jednotlivých krajín, ktoré vznikli osamostatnením sa, na čele s Jeľcinom.

Tvrdiť, že v decembri 1991 Gorbačov sám rozpustil ZSSR, ako to robí Šimečka, je nezmysel a hrubé zavádzanie. Gorbačov už len zhasol svetlo vo vyprázdnenej škrupine a dejure rozpustil to, čo de facto neexistovalo.

Mimochodom, v posledných rokoch sa Gorbačov vyjadruje v intenciách, že za rozpadom ZSSR bola zrada, či v tom, že Rusko je kľúčovým hráčom na medzinárodnej scéne. To len tak na okraj, ak by nieto dával chovanie Gorbačova, ktorý vraj dal slobodu národom, Putinovi.


Martin Šaro,   11 Jan 2019