Tóda spovedal Volkera ale vyšla z toho propaganda -- manipulatori

Tóda spovedal Volkera ale vyšla z toho propaganda

Redaktor Denníka N Mirek Tóda nedávno vyspovedal amerického diplomata a splnomocnenca pre Ukrajinu Kurta Volkera. A bola z toho propaganda.
Tóda spovedal Volkera ale vyšla z toho propaganda

Rozhovor to bol síce obsiahly no vcelku prázdny. Vyznel ako donekonečna sa opakujúca protiruská propaganda a točil sa okolo toho istého: ruská agresia voči Ukrajine, ktorej sa Ukrajina musí brániť, Putin nesie zopovednosť za vojnu na Donbase aj jej riešenie. Všetko to bolo doplnené o prázdne a prakticky ničím nepodložené frázy o modernizácii Ukrajiny.

Žiaľ, ani jedna z otázok nesmerovala k tomu, ako sa na Ukrajine dostal k moci. ani jedna otázka nesmerovala prečo sa ministri zahraničných vecí Poľska, Ukrajiny a Nemecka po podpise dohody 21.februára 2014 o mierovom urovnaní situácie na Ukrajine odleteli domov a už viac neozvali. Napriek tomu, že mali byť garantami celého urovnania situácie.

21.február 2014 bol deň, ked došlo k prevratu. Sotva stihol uschnúť atrament na spomenutej dohode, už radikáli hecovaní súčasným generálnym prokurátorom Ukrajiny Lucenkom a Jarošom vzali útokom vládne budovy.

pred podpisom dohody o urovnaní situácie

Len dva týždne po týchto udalostiach vyšiel na nezávislom invetigatívnom portály článok, ktorý poukazoval na priamu angažovanosť USA v prevrate v tejto bývalej sovietskej sovietskej republike (český preklad článku). Nie je to nič nové pod slnkom. Priamu angažovanosť USA (za bezprecedentnej podpory EU) naznačovali aj návštevy senátorov na Ukrajine počas tzv Euromajdanu, či prevalený telefonát Victorie Nulan so vtedajším vevyslancom USA. Takže žiadne bezprostredné mierové protesty ale plánovaný štátny prevrat. A niektorí predstavitelia USA ako John McCain, alebo Victoria Nulan a niektorých krajín EU sa stretávali aj fotili s ukrajinskými neonacistami.

Nedávno ocenilo americké veľvyslanectvo na Slovensku posmrtne Jána Kuciaka. Zaiste pekný počin. No hotuje sa americká ambasáda na Ukrajine oceňovať novinárov Buzinu alebo Ruslana Kocabu? Asi veľmi nie. Existuje totiž vysoká pravepodobnosť, žeby tým blamovala režim, ktorý pomohla na Ukrajine nastoliť, a ktorému aj pomáha.

Osudy ukrajinských kolegov však netrápia ani redaktorov denníka N a to je už na pováženie.Denník N, ktorý sa na svojich stránkach niekedy až prehnane agresívne zasadzuje za ľudské práva v najrozmanitejších častiach sveta a dokoca aj počas vianočných sviatkov na svojej facebookovej stránke obščastňuje svojich čitateľov opätovným zdieľaním hromadného masakru v Jasenovaci, v prípade Ukrajiny strčil hlavnu do piesku a hrá mŕtveho chrobáka. Jeho redaktori fatálne ignorujú výročia masakry v Odese a sdôkazy streľby do ľudí na Majdane. Je to pochopiteľné, narúšalo by to líniu propagandy, ktorá buduje mýtický obraz „hrdinského vytrhnutia Ukrajiny z rúk nebezpečnej obludy zvanej Rusko“, ktorú tento denník drží.

Volker v tom rozhovore tvrdí, že riešenie konfliktu na Donbase je v rukách Putina. Je nesporné, že Rusi svojim rodákom na východe Ukrajiny pomohli. No až potom, ako na nich poslal nový režim tanky a lietadlá. A ako sa to všetko začalo? O šlátnom prevrate reč bola. Krátko po násilnej zmene režimu prišiel pokus okamžite zakázať ruštinu ako druhý úradný jazyk. Na nedávnej tlačovej konferencii, ktorú usporiadalo niekoľko bývalých členov administratívy Janukovyča po tom, ako neboli pripustení svedčiť v procese s Janukovyčom. Na tlačovej konferencii bolo povedané mnoho zaujímavého, tak napríklad exminister minister vnútra Zacharčenko prítomných informoval, ako kráto po prevrate vznikol analytický dokument , podľa ktorého nebolo potrebné začínať tzv antiteroristickú operáciu na východe Ukrajiny. Dokument bol adresovaný Avakovovi (dnešný minister vnútra), Jacenyukovi, Turčinovi (po násilnom prevrate dočasnému prezidentovi) a Parubému (niekdajší veliteľ Euromajdanu a koordinátor dobrovoľníckych neo ), no mal byť zlikvidovaný. Noví páni v Kyjeve namiesto emisárov a vyjednávačov poslali na východ Ukrajiny tanky, delostrelectvo a letectvo, spolu s prápormi neonacistov. Nuž nie Putin, ale chunta v Kyjeve má kľúče od konfliktu na Donbase. Ale nič také, ako jeho mierove urovnanie nehrozí. Skôr naopak.

Nuž tieto veci a mnoho dalších desivých udalostí, ktoré sa za posledné štyri roky na Ukrajine udiali, našich „novinárov“ či už z denníka N alebo iných médií nezaujímajú. Mlčí sa aj o rapidnom náraste ukrajinského neonacizmu a predkladá sa nám idealistický a nepravdivý obraz krajiny, ktorá nastúpila na cestu slobody.

A ako si svoju budúcnosť predstavujú obyvatelia Donecka? Pozrite si toto video.


Martin Šaro,   27 May 2018