Ukrajinská vicepremiérka robila propagandu v SME -- manipulatori

Ukrajinská vicepremiérka robila propagandu v SME

Novinár zo SME urobil rozhovor s ukrajinskou vicepriemiérkou, no vyšla z toho propaganda.
Ukrajinská vicepremiérka robila propagandu v SME

Pani vicepremiérka Ivanna Klympušová-Cyncadzeová sa v ňom vyjadruje, že sa jej krajina chce vrátiť medzi komunitu slobodných spoločností.

Z rozhovoru sa dozvedáme o jej frustráciách z postojov a debát, ktoré sa vraj vedú na Západe, a ktoré hovoria, že treba dať Rusku, čo od Ukrajiny chce a potom je možné s ním debatovať. Podľa slov pani vicepremiérky bola Ukrajina napadnutá, keď sa vyhlásila za neutrálnu a v rozpore so všetkými medzinárodnými aj bilaterálnymi zmluvami ju Rusko vraj napadlo, keď súčasne tvrdilo, že je jej najlepším priateľom.

Ak by bol novinár v problematike zbehlejší a nedržal sa línie propagandy, mala by pani vicepremiérka veľké problémy. Je známe, že na Ukrajine sa tesne pred tou „agresiou“ udiala Západom a obzvlášť USA podporovaná násilná zmena vlády, počas ktorej došlo mimo iného aj k flagrantnému porušeniu čerstvej dohody o mierovom urovnaní konfliktu. Túto dohodu sprostredkovali a mali garantovať traja vtedajší ministri zahraničných vecí krajín EU. To pani vicepremiérka v rozhovore nespomína a novinár jej to ani nepripomína a zrejme o tom ani nevie.

Z mozajky, že Ukrajina bola Ruskom napadnutá napriek tomu, že ju Rusko označilo za priateľa však vypadol další kamienok. Počas spomenutej násilnej zmený vlády bol zvrhnutý demokraticky zvolený prezident Janukovyč, označovaný za proruského, čo robí jej konštrukciu o zákernom úroku Rusov neudržateľnou. Pán novinár, ktorý s ňou rozhovor robil, však tento kotrmelec neriešil.

Závažnou chybou rozhovoru je aj nepoukazovanie na Ukrajine sa rozmáhajúci neonacizmus, uctievanie bývalých ukrajinských príslušníkov SS a Stěpana Banderu. Podľa mojich informácií ľudia v Kyjeve plánujú premenovanie jedného z námestí v Kyjeve na Námestie Stépana Banderu (Už sa aj tak stalo).

A kvôli spomenutým veciam pôsobí tento výtvor skôr ako súčasť protiruskej propagandy, ktorú vedú aj naše mainstreamove médiá, než ako seriózny rozhovor o skutočnej podstate problému, ktorá bráni Ukrajine „vrátiť sa medzi komunitu slobodných spoločnosti.“. Aspoň by mala.


Martin Šaro,   10 Jun 2018