Anton Frolo - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Anton Frolo

Anton Frolo bol najúspešnejším slovenským predstaviteľom hádzanej na Slovensku. Bol majstrom sveta a niekoľkonásobným medailistom zo svetového šampionátu.

Anton Frolo
S hádzanou začínal Anton Frolo ako študent michalovského gymnázia. Okrem hádzanej hrával aj stolný tenis, volejbal a basketbal. Venoval sa aj ľahkej atletike. Nakoniec však vyhrala hádzaná a mladý Anton Frolo (*20. apríla 1934, Ružomberok - 7. apríla 2017, Košice) skončil po maturite v roku 1953 v zeleno-bielom drese Tatrana Prešov, kde začal aj svoju kariéru ligového hádzanára.

Anton Frolo strávil v Prešove dva roky. V roku 1955 odišiel na dva roky vojenčiny do Dukly Praha. A s Duklov Praha sa stal dvojnásobným majstrom Česko-Slovenska (1956, 1957). Po vojenčine sa v roku 1957 do Prešova vrátil a pôsobil v ňom až do roku 1968. Už ako majster sveta pokračoval v kariére vo VSŽ Košice. Hráčsku kariéru oficiálne ukončil 29. júna 1973. V Košiciach chvíľu pôsobil aj ako hrajúci tréner, neskôr Košice aj trénoval.

Ako bývalý reprezentant ČSR a ČSSR má Anton Frolo na svojom konte štyri medaily zo svetových šampionátov. Od konca 50. rokov patrili čs. hádzanári medzi úzku svetovú špičku. A tak si ČSR prinieslo z MS 1958 v Magdeburgu strieborné medaily. V roku 1961 sa MS konali v Dortmunde a čs. hádzanári si už ako ČSSR opäť priniesli zo šampionátu striebro. V roku 1964 sa svetový šampionát konal v Česko-Slovensku. Čs. hádzanári obsadili tretie miesto. Tento malý neúspech si vynahradili o tri roky. V roku 1967 (švédske Västerase) sa hádzanári ČSSR stali majstrami sveta, keď v semifinále porazili nebezpečných Rumunov a vo finále aj Dánov.

Anton Frolo nechýbal pri žiasdnom z týchto úspechov (zo Slovákov bol pri titule aj Ladislav Bereš, Martin Gregor a Vladimír Seruga). Aj keď veľa nechýbalo, a na ten posledný šampionát takmer necestoval, keďže sa odmietol zúčastniť zimného turnaja výberov vtedajších krajov.

Okrem úspechov s reprezentáciou ČSR a ČSSR má Anton Frolo na svojom konte aj významný klubový úspech. V premiérovom ročníku Európskeho pohára majstrov sa s Duklou Praha dočkal víťazstva. Vo finále Dukla Praha porazila švédske Örebrö 21:13 a Anton dohrával zápas s natrhnutým lýtkom.

Anton hrával na poste pivota. Bol dobre stavaný, a kedže mal výbornú kondíciu, bol schopný odohrať aj dva západy za sebou.

Po skončení hráčskej kariéry sa z Antona Frola stal stredoškolský profesor a tréner hádzanej . S mužmi VSŽ Košice sa v rokoch 1978 a 1981 stal dvojnásobným majstrom `SSR

Podškrtnuté spočítané. Anton Frolo sa zaslúžene stal „Hádzanárom Slovenska 20.storočia“. Okrem toho je aj držiteľom ocenenia Zaslúžilý majster športu, v roku 2011 ho uviedli do hádzanárskej Siene slávy a v roku 2013 aj medzi slovenské športové legendy.
Športové úspechy Antona Frola

  • majster sveta 1967 (vo Švédsku)
  • 2 x striebro z majstrovstiev sveta (1958 a 1961)
  • bronz z majstrovstiev sveta 1964 (v Československu)
  • víťaz Európskeho pohára majstrov 1957
  • majster ČSR (1956 a 1957)

Martin Šaro,   27 Aug 2017