Jozef Murgaš - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Jozef Murgaš

Jozef Murgaš bol vynálezcom a priekopníkom bezdrôtovej telekomunikácie. Ako absolvent teológie a rímskokatolícky kňaz odišiel v roku 1896 za more a usadil sa v baníckej osade Wilkes Barre v Pensylvánii. V tom čase sa v Pensylvánii vytvárala silná komunita Slovákov (asi 300 rodín).

Jozef Murgaš
Jozef Murgaš (*17. február 1864, Jabríková - † 11.máj 1929 Wilkes Barr , USA) sa narodil v dedinke Jabríková (dnes súčasť Tajova) neďaleko Banskej Bystrice. Počas svojho života bol veľmi aktívny. Pričinil sa o zriadenie školy, knižnice, telocvične, vybudoval ihriská, kúpele a začal sa hlbšie zaujímať o elektrotechniku. Elektrotechnika bola v tom čase obľúbenou novinkou ponúkajúcou veľké možnosti.

Dňa 2. októbra 1903 podal Jozef Murgaš vo Washingtone svoju prvú prihlášku na uznanie patentu. Neskôr, 10. mája 1904 Jozefovi Murgašovi priznal federálny patentový úrad vo Washingtone dva patenty. Prvý, známy ako Zariadenie na bezdrôtovú telegrafiu a druhý ako Spôsob prenášania správ bezdrôtovou telegrafiou.V druhom prípade šlo o prenos pomocou Morseovej abecedy, kde boli čiarky a bodky rozlíšené nie dĺžkou signálu, ako u bežných telegrafických prístrojov, ale výškou frekvencie signálu. To umožnilo rýchlejší prenos správ.

Jozefovi Murgašovi patrí aj svetové prvenstvo v bezdrôtovom prenose hovoreného slova. Verejná skúška sa konala dňa 23. 11. 1905 na vzdialenosť asi 30km medzi mestami Wilkes-Barre a Scranton, Pennsylvania, USA.

Na základe týchto dvoch patentov bola vo Philadelphii vytvorená účastinná spoločnosť Universal Aether Telegraph Co. za účelom využívania Murgašovho vynálezu.

Murgaš pokračoval v práci vynálezcu a výsledkom bolo 11 patentov. Napríklad:

  • 1907 vlnomer
  • 1907 elektrický transformátor
  • 1908 zariadenie na výrobu elektromagnetických vĺn
  • 1909 bezdrôtová telegrafia
  • 1909 detektor elektromagnetických vĺn
  • 1911 prístroj na výrobu elektrických oscilácií
  • 1912 navijak na rybársky prút
  • 1916 spôsob a zariadenie na výrobu elektrických oscilácií

V roku 1917 vstúpilo USA do prvej svetovej vojny. Zakázané boli súkromné rádiotelegrafické stanice, čo platilo aj pre Jozefa Murgaša. Opäť sa začal venovať maliarstvu a ďalším záľubám. Bol známy ako zberateľ húb, nerastov a rastlín. Mal jedinečnú zbierku hmyzu (približne 9 000 exemplárov).

Murgaš bol vlastencom, zaujímal aj o otázky slovenského národa. Bol jedným zo signatárov Pittsburskej dohody, privítal vznik Česko-Slovenska a v roku 1920 sa vrátil do starej vlasti, kde chcel vyučovať elektrotechniku. Kvôli chýbajúcemu vzdelaniu mu to však československé úrady neumožnili. Sklamaný Murgaš sa vrátil do Wilkes Barr, kde 7.mája 1929 zomrel.

V rodnom dome v Tajove, kde sa Murgaš narodil, je zriadená pamätná izba a na miestnom cintoríne sa nachádza symbolický hrob s pohrebným monumentom Murgaša. Pamätná izba obsahuje originály fotiek a obrázkov, niektoré jeho maľby, taktiež unikátne kúsky z jeho zbierky motýľov, modely jeho patentov bezdrôtovej telegrafie a taktiež rôzne dokumenty. Je v nej možné vidieť aj minimodel Murgašovej originálnej antény postavenej spoločnosťou Universal Aether Telegraph Co. vo Wilkes-Barre v roku 1905.

Meno Jozefa Murgaša nesie aj Stredná priemyselná škola v Banskej Bystrici.
Martin Šaro,   05 Jun 2017