Marián Vajda - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Marián Vajda

Marián Vajda je bývalý slovenský tenista. V súčasnosti je tenisovým trénerom, ktorý fakticky „vytvoril“ mužskú tenisovú jednotku Novaka Đjokovića.

Marián Vajda
S tenisom Marián Vajda (*24.marec 1965, Považská Bystrica - ) začínal spoločne s jedným zo svojich dvoch veľkých tenisových kamarátov Branislavom Stankovičom v Piešťanoch, keď ho a jeho brata zapísal ich otec na tento šport. Na jednom z dorasteneckých turnajov ich objavil Karol Šafárik a obidvaja chlapci sa presunuli do Bratislavy, kde sa z nich v roku 1987 stali žiaci gymnázia na Tomášikovej ulici. Tam sa k nim pridal tretí do partie – Miloš Mečíř, ktorý bol objavený v Prievidzi.

Pre Mariána Vajdu bola druhá polovica 80.rokov 20.storočia najúspešnejším hráčskym obdobím. V nabitej domácej konkurencii sa mu v roku 1987 podaril vyhrať jeho prvý ATP turnaj - Čedok Open v Prahe. V septembri toho istého roka sa usadil na 34.mieste rebríčka ATP. O rok neskôr vyhral svoj druhý a posledný turnaj, tentoraz v Ženeve. V tých časoch trikrát po sebe zdolal aj hviezdu 70.rokov Argentínčana Guillerma Vilasa. Dokonca päťkrát zdolal aj hráčov z TOP 10, medzi ktorými zdolanými nechýbal Nemec Boris Becker. Bolo to obdobie, keď vtedajšie Česko-Slovensko patrilo v mužskom tenise ku svetovej špičke. Vo svetovej stovke rebríčka ATP malo až 11 hráčov.


Marián Vajda obhajca víťazstva pred hlavnou súťažou Čedok Open 1988. Trofej sa obájiť nepodarilo. Vajda prehral v prvom kole s Čechom Střelbom.

Už počas hráčskej kariéry bol Marián Vajda na kurte veľký pracant. Trávil tam veľa hodín a keďže absentoval podporný tím, všetko si musel pripraviť sám, systém tréningov aj turnajov, ako aj zmluvy so sponzormi. Tak sa kládli základy skúseností, z ktorých mohol neskôr čerpať ako tréner.

Po skončení hráčskej kariéry Marián Vajda na trénerstvo veľmi nepomýšľal. Avšak na ponuku robiť osobného trénera dovtedy neznámemu Dominikovi Hrbatému nachádzajúcemu sa v tom čase niekde v štvrtej stovke rebríčka ATP rád spomína aj po rokoch. No trénerom Hrbatého sa nestal hneď. Najskôr si dali skúšobný mesiac, počas ktorého ho nová práca oslovila. Z Vajdu sa stal tenisový tréner a z Dominika Hrbatého jeho prvý zverenec. Pri vzájomnej spolupráci si Vajda skúšal trénerské postupy a získaval prvé skúsenosti, ktoré neskôr naplno využil u Novaka Djokoviča. Postupne sa s Dominikom naladili na spoločnú vlnu a ich spolupráca vydržala takmer šesť rokov. Počas nej sa Dominik prepracoval až na 12.miesto rebríčka ATP.
V roku 2006 Mariána Vajdu oslovila jedna agentúra s otázkou, či si nepôjde pozrieť istého Srba Novaka Djokoviča, v tom čase 63.hráča rebríčka ATP. V tom čase sa už Vajda venoval svojim dvom tenisovým akadémiám, jednej v Piešťanoch a druhej na Malorke. Sledoval aj ženský tenis, takže strácal prehľad. U Vajdovcov zasadala rodinná rada a dcéra rozhodla. Marián Vajda sa šiel do Paríža na Djokoviča pozrieť. Najskôr ho pobavilo oduševnenie rodičov mladého Srba, ktorí ho ako svetovú jednotku už videli. Počas skúšobnej dobe, počas ktorej si Vajda a Djokovič sadli aj ľudsky sa zrodila spolupráca, ktorá 4.júla 2011 vyniesla Djokoviča až na post svetovej jednotky. Na prvom mieste ATP aj tento fantastický rok skončil a post obhájil aj v rokoch 2012 a 2013. Na svoje konto si Djokovič do marca 2015 pripísal 8 grandslanových titulov (ten prvý v roku 2008) a 50 turnajov na profesionálnom okruhu. Keď do Djokovičovo tímu pribudol Boris Becker ako hlavný tréner, došlo k malým treniciam medzi jednotlivými jeho členmi ohľadom kompetencií. Bývalý vynikajúci tenista Chorvát Goran Ivaniševič celú vec okomentoval slovami, ktoré len odzrkadľujú čo si o spolupráci Vajda-Djokovič myslia ďalší odborníci:

„Nole by nikdy nemal opustiť Vajdu. Mal by s ním zostať do konca kariéry. Nik si totiž nezaslúži viac uznania ako on. Jediné, čo ho môže Becker naučiť lepšie, je nemčina,“

Čo robí z Mariána Vajdu tak výnimočného trénera? Pri príležitosti Vajdových 50.narodenín sa k tomu v rozhovore pre denník Šport vyjadril jeho prvý zverec Dominik Hrbatý:

„Je neustále pozitívne naladený. Hráč sa pri ňom nikdy necíti namrzený. Ak ma Maroš náhodou zlý deň, zverenec to nikdy nepocíti. Ja som vždy chcel veľa trénovať. ... chcel som si pridať šiestu a niekedy aj siedmu hodinu tréningu, ale Maroš ma nikdy neodmietol, zostal so mnou na kurte a stále bol entuziastický. Veľmi sme si navzájom vyhovovali. Naučil ma rozmýšľať na kurte. Naučil ma analyzovať hru súperov a najmä všímať si, kedy tie poznatky použiť. Vďaka Marianovi som vedel súperov prečítať a rýchlo som stúpal na rebríčku.“

A ešte jedna myšlienka od Dominika:

„Maroš má talent na správny odhad hráčov.“

A záverom ešte jeden výrok na adresu Mariána Vajdu. Jeho autorom je tenisová legenda John McEnroe :

„S Djokovičom odviedol skvelú prácu. Má skvelú povahu a preto sa jeho zverenci pred zápasom vždy cítia veľmi dobre. Novaka veľa naučil a on pod jeho vedením dospel. “

Okolo svojej životnej päťdesiatky sa už Marián Vajda po rokoch bláznenia a naháňania sa na profesionálnom okruhu trochu utiahol a venuje sa viac rodine. A s priateľmi Milošom Mečířom a Braňom Stankovičom sa vždy stretnú a trochu relaxujú, napríklad pri rybačke.

Jeho spolupráca s Novakom Djokovičom sa skončila v máji 2017. Novak si za nového trénera vybral Američana Agassiho.

Trénerská kariéra Mariána Vajdu

  • Dominik Hrbatý (1996-2001)
  • Karol Kučera (2002-2004)
  • šéftréner žien v NTC (2004-2005)
  • kapitán ženského fedcupového tímu (2005)
  • Novak Djokovič (2006 – doteraz)

S osobou Mariána Vajdu je spojená jedna zaujímavosť. 18.mája 1994 ako prvý začal písať históriu Slovenska po jeho osamostatnení v Davis cupe, keď v premiérovej dvojhre úvodného zápasu Slovenska v DC (Slovensko hralo proti Malte) porazil Gordona Asciaka 6:2 a 6:1. Marián Vajda je bratom známeho herca Jozefa Vajdu.

Marián Vajda je držiteľom ocenenia Krištáľové krídlo v kategórii šport za rok 2011.

Martin Šaro,   24 Apr 2017