Peter Bondra - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Peter Bondra

Peter Bondra bol vynikajúci slovenský hokejový útočník. Na majstrovstvách sveta 2002 bol asistentom kapitána slovenskej hokejovej reprezentácie a strelcom rozhodujúceho gólu vo finále šampionátu.

Peter Bondra
Peter Bondra (* 7.február 1968, Luck, Ukrajina - ) je rodákom z ukrajinského mesta Luck . Dôvod, prečo je tomu tak, je nejasný. Príčinu treba hľadať v zložitých pomeroch po skončení druhej svetovej vojny. Faktom však ostáva, že v roku 1947 sa rodina Petrovho otca, ktorý mal šesť sestier, vysťahovala na Ukrajinu, resp. do Sovietskeho zväzu. Petrov otec si tam našiel manželku, s ktorou mal troch synov - Vladimíra, Juraja a Petra. Keď mal Peter tri roky, jeho otec sa s rodinou vrátil na Slovensko a usídlili sa v Poprade. Tam Bondrovci (hokeju sa venoval aj Petrov o osem rokov starší brat Juraj) začali s hokejom.

Hokejový klub v Poprade mal v tom čase názov PS Poprad a stabilne hrával 1.Slovenskú národnú hokejovú ligu (1.SNHL), čo bol ekvivalent dnešnej druhej ligy. V sezóne 1985/86 sa v jeho seniorskom tíme objavil aj Peter. Nie nadlho, nakoľko hneď po jej skončení nasledoval svojho brata Juraja a prestúpil do VSŽ Košice. Košickí „oceliari“ sa v polovici 80. rokov 20.storočia začali výraznejšie presadzovať najvyššej súťaži, ktorá sa hrala na celoštátnej úrovni a v roku 1986 sa po prvý krát stali majstrom Československa. Juraj Bondra bol pritom.

Peter Bondra sa na rozdiel od svojho brata, ktorý bol obrancom, stal nebezpečným útočníkom. V prvej svojej sezóne v drese „oceliarov“ nastúpil v 32 zápasoch a strelil štyri góly. No v ďalšej sezóne 1987/1988 už jeho štatistiky boli úplne iné: 38 kanadských bodov za 27 gólov a 11 asistencií v 45 zápasoch (základná časť + play off).

Peter Bondra zažiaril v semifinále proti kolegom „oceliarom“ z Kladna (Poldi SONP Kladno). V prvom zápase semifinálovej série nastrieľal do siete Kladna z 8 gólov svojho tímu rovnú polovicu. Polovicu gólov svojho tímu nastrieľal aj v poslednom zápase série, v ktorom Košice vyhrali na ľade Kladna 6:3. Jeden gól pridal aj v rozhodujúcom zápase finálovej série proti pražskej Sparte (6:5 po predĺžení). VSŽ Košice mali v tom čase vynikajúci tím, v ktorom žiaril hráči ako Igor Liba, Ján Vodila, Mojmír Božík, Milan Jančuška a ďalší. V roku 1988 vybojovali Košice svoj druhý majstrovský titul a obidvaja Bondrovci boli pritom. Peter Bondra sa stal najlepším strelcom tímu.

Aj v nasledujúcich dvoch sezónach (1988/89 a 1989/90) sa Peter Bondra stal najlepším strelcom (30 a 36) a dokonca aj najproduktívnejším hráčom (40+56) mužstva VSŽ Košice. Košice však ďalší federálny majstrovský titul nepridali. Hokejová kariéra Petra Bondru nabrala iný smer.

V novembri a decembri1989 sa v Česko-Slovensku udiali spoločenské zmeny. Padla tzv. Železná opona a krajina sa otvorila svetu. To umožnilo hokejistom už mladšom veku odísť do významnejších zahraničných súťaží, predovšetkým kanadsko-americkej NHL. Ani strelec Peter Bondra nemohol byť výnimkou. V roku 1990 sa zúčastnil draftu NHL a z celkového 156.miesta si ho vybrali Washington Capitals. Od sezóny 1990/91 sa začala písať zámorská kapitola jeho kariéry. Na slovenské zimné štadióny sa však na chvíľu vrátil. A to počas dvoch Lock-outov: V sezóne 1994/95, keď si zahral dva zápasy za HC Košice a v sezóne 2004/05, keď odohral niekoľko zápasov za HK Poprad.

Z kanadsko-americkej NHL hrával Peter Bondra dlhé roky za Washington Capitals - spolu 14 sezón. V roku 1998 si v jeho drese zahral finále Stanley Cupu. Súperom bol Detroid red Wings.

V úvodnej zámorskej sezóne bol Petrovi oporou Čech Michal Pivoňka. 6. novembra 1990 strelil Peter svoje úvodné dva góly v NHL. Na konci sezóny ho čakal titul - Nováčik roka.

Okrem streleckej potencie ale Peter ukázal i veľké srdce a pred sezónou 1996/97 založil spoločne s Michalom Pivoňkom charitatívny program „Scoring for Children“. Za každý získaný bod Bondru a Pivoňku putovalo na konto účtu 100 dolárov. Rovnakú čiastku (poprípade 50, či 75 dolárov) následne pridali partnerskí sponzori. Výťažok bol určený pre detské nemocnice. 1. marca 1997 sa Washington po prvýkrát za pätnásť rokov neprebojoval do play-off.

V sezóne 2003-2004 však Capitals nastal veľký výpredaj hráčov a 18. februára 2004 Peter vyzliekol dres Washingtonu, bol vymenený do Ottawy Senators.
Pred sezónou 2004/05 Peter Bondra prestúpil do Atlanty Thrashers. Následné rokovania s Washingtonom prerušil už spomenutý Lock-out 2004-2005, počas ktorého Bondra odohral niekoľko zápasov za Poprad. Potom už prišla Atlanta, v ktorej Peter vydržal len rok. Kariéru ukončil po roku 2006-2007 v drese Chicaga.

V roku 2005 sa Peter Bondra po Stanovi Mikitovi stal druhým slovenským hokejistom, ktorý dosiahol métu 1000 zápasov odohraných v NHL. Stalo sa tak 11.novembra, keď v drese Atlanty Thrashers (ako vôbec prvý hráč, ktorý túto métu dosiahol v drese tohto tímu) nastúpil proti tímu Tampa Bay. K celkovému víťazstvu 5:2 prispel Bondra jednou asistenciou (posledný gól do prázdnej brány dal Marián Hossa).

Zaujímavosťou v súvislosti s Petrom Bondrom je fakt, že mu rodičia nikdy nevybavili československé občianstvo, takže v juniorských reprezentáciách nemohol reprezentovať spoločný čs.štát. Keď sa však začiatkom 90. rokov rozpadol Sovietsky zväz, o Petra Bondru sa usilovala aj Ukrajina. Našťastie tesne pred hokejovou kvalifikáciou na zimné olympijské hry v Lillehameri získal slovenské občianstvo a konečne tak mohol reprezentovať krajinu, v ktorej dlhodobo žil, teraz však už Slovenskú republiku.

Reprezentačná kariéra Petra Bondru na významnejších podujatiach v drese Slovenska sa začala na kvalifikačnom turnaji pre ZOH 1994, ktorý sa konal v anglickom Sheffielde. Na samotnej olympiáde však neštartoval kvôli klubovým povinnostiam vo Washingtone. V tom čase sa kvôli zimnej olympiáde ešte NHL neprerušovala.

Na zimnej olympiáde v Nagane 1998 už mohli naplno štartovať aj hráči z NHL, avšak len počas hlavnej fázy hokejového turnaja a nie počas úvodnej – kvalifikačnej kvalifikačnej fázy.. A tak z našich hráčov hrajúcich v zámorí sa na pre slovenský nešťastnej olympiáde predstavil len Peter Bondra. Aj to len v dvoch zápasoch.

S účasťou hráčov NHL na olympijskom turnaji tomu bolo rovnako aj na zimnej olympiáde 2002 v Salt Lake City. Peter sa na kvalifikačných zápasoch, ktoré museli hrať Slováci, a na ktoré prichádzali slovenskí hráči NHL podľa toho, ktorý mal práve voľno, nezúčastnil.

No pre majstrovstvá sveta 2002 vo Švédsku bol trénerovi Jánovi Filcovi už k dispozícii. Stal sa asistentom kapitána Mira Šatana a so siedmimi gólmi aj najlepším strelcom Slovenska na turnaji. V finále vsietil aj rozhodujúci gól.

Peter Bondra štartoval aj nasledujúcich majstrovstvách sveta 2003 vo Fínsku. Slovensko si z tohto šampionátu priviezlo bronzové medaily a Peter si na svoje strelecké konto pripísal tri góly.

Poslednou zimnou olympiádou, ktorej sa Peter Bondra zúčastnil ako hráč, bola olympiáda v Turíne v roku 2006. Slovenskí hokejisti napĺňali všeobecné očakávania. Kvalitnou hrou v skupine prevalcovali všetkých súperov. No v štvrťfinále narazili na tradičného rivala z Česka. A tento zápas bol stopkou pre zverencov Františka Hossu. Peter Bondra sa so štyrmi gólmi stal druhým najlepším strelcom Slovákov.

29.10. 2007 oznámil Peter Bondra oficiálny koniec hráčskej kariéry a na poste generálneho manažéra slovenskej hokejovej reprezentácie vystriedal Petra Šťastného. Vo funkcii zotrval do mája 2011, keď po neúspechu na domácom šampionáte, na ktorom sa lúčila zlatá generácia slovenských hokejistov, odstúpil.

V roku 2015 postretli Petra Bondru dva významné okamihy. Najskôr si ho kouč európskeho výberu pre Svetový pohár 2016 Ralph Krüger a generálny manažér tohto výberu Miroslav Šatan vybrali do tímu skautov, ktorí im svojimi radami a postrehmi majú pomôcť zostaviť kvalitné európske mužstvo. V závere roka mu zavolal prezident Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF René Fasel a oznámil mu, že sa ho vedenie federácie rozhodlo v roku 2016 ako v poradí siedmeho Slováka uviesť do Siene slávy IIHF.

NAJVÝZNAMNEJŠIE ÚSPECHY Petra Bondru

 • Majstrovstvá sveta 2002 - zlato
 • Majstrovstvá sveta 2003 - bronz
 • Zimné olympijské hry 2006 – piate miesto
 • Svetový pohár 1996 – siedme miesto
 • Finále Stanley cupu (v drese Washington Capitals) - 1998
 • Majster Československa (VSŽ Košice) - 1988
 • Štatistiky v NHL: V 1081 zápasoch 503 gólov a 389 asistencií (892 bodov)
 • Najlepší strelec základnej časti NHL (Maurice Richard Trophy): 1994/95 (34 gólov v skrátenej sezóne), 1997/98 (52 gólov - celkovo 78 kanadských bodov).
 • 1995/96 – 52 gólov, čím sa stal v tom čase štvrtým hráčom NHl, ktorý toto dokázal.
 • 2016 - Člen Siene slávy IIHF.
 • 5-krát účastník All-Star game NHL.
 • Nováčik roka – sezóna 1990/91.
 • Ako desiaty hráč v histórii NHL dokázal streliť 4 góly v jednej tretine.
 • Najlepší hokejista Slovenska: 1998, 2002, 2003
 • Najlepší športovec Slovenska: 2002

Jakub Hlohoš,   07 Feb 2018