Peter Sagan - WebSlovensko.sk
dnes je: sobota 19.január 2019 - kalendarium

Peter Sagan

Peter Sagan je národný poklad. Po zisku tretieho titulu majstra sveta v pretekoch jednotlivcov je možné toto tvrdenie niekoľkokrát podčiarknuť.

Peter Sagan
Rodák zo Žiliny sa totiž už vo veľmi mladom veku razantným spôsobom prepracoval do svetovej špičky profesionálneho cyklistického pelotónu.

Peter Sagan (*26.január 1990, Žilina - ) pochádza zo štyroch detí manželov Heleny a Ľubomíra Saganovcov. Peter je druhý najmladší zo súrodencov a spolu so starším bratom Jurajom zdedil lásku k cyklistike.

ZAČIATKY

Peter Sagan sa bicyklovať naučil pomerne neskoro, až v šiestich rokoch. Prvé roky na dvoch kolesách, to bolo len také bláznenie hyperaktívneho mladíka – extrémne zjazdy, zoskoky z výšok a ďalšie podobné kúsky. Zmena prišla po jednom z cyklistických pretekov, ktorý poriadali saleziáni a žilinský cyklistický spolok Saganovci svoje kategórie vyhrali. Tieto víťazstvá im zabezpečili členstvo v miestnom CYS Žilina. V prípade Petra až po malom váhaní, nakoľko v hre bol u neho ešte aj futbal. Napokon, a pre Slovensko aj našťastie, vyhrala cyklistika.

Už od prvých pretekov sa prejavoval Petrov cyklistický talent. Jeho prevaha nad súpermi bola tak dominantná, že v roku 2007 vyhral slovenský juniorský šampionát ako v cestnej cyklistike, tak aj v cyklokrose a horskej cyklistike. Petrov cyklistický štýl sa vyznačoval odvahou, ktorá mu umožňovala pridať tam, kde iní spomaľovali.

PRVÉ ÚSPECHY

V roku 2008 si Peter Sagan začal pripisovať aj prvé medzinárodné úspechy. Vyhral ako juniorské majstrovstvá sveta, tak aj juniorské majstrovstvá Európy v cross country (horská cyklistika). Ku titulom pripojil aj striebro z juniorských MS v cyklokrose. Takýto nevšedný talent nemohol ostať bez nepovšimnutia. Na Slovensku sa mladý tínedžer stal cyklistom roka a vo svete ho priradili ku najlepším a najvšestrannejším talentom. V roku 2009 zmenil talentovaný mladík dres. Nasledoval svojho brata Juraja do Dukly Trenčín, kde pokračoval v zbieraní úspechov. V jeho profesionálnej kariére sa však odohrala dôležitá zmena. Začal sa špecializovať len na cestnú cyklistiku.

PROFESIONÁL

Talentovaný slovenský mladík neušiel pozornosti manažérov veľkých tímov. Prvé skúšky v Quick Stepe nevyšli, avšak druhý pokus zakotviť v medzinárodnom tíme už áno. A tak sa Peter Sagan v Dukle Trenčín dlho neohrial. Ešte v roku 2009 podpísal s talianskym Liquigasom najskôr amatérsku a v septembri toho istého roka aj profesionálnu zmluvu. Talianski lekári skonštatovali, že tak fyzicky dobre pripraveného človeka v tak mladom veku ešte nevideli.

Kariéra Petra Sagana v profesionálnom pelotóne začala v roku 2010. Už v januári štartoval na austrálskych etapových pretekoch Tour Down Under. Svoj talent, ako aj vysokonastavený prah bolesti, vďaka ktorému si vyslúžil pomenovanie Rambo, naplno prejavil v marci 2010 na prestížnych pretekoch Paríž – Nice. Vyhral dve etapy, bodovaciu súťaž ako aj súťaž juniorov. Celkovo obsadil 16.miesto a k úspechom hodno priradiť aj to, že ho najlepší profesionálni cyklisti začali registrovať. S mladíkom „hodil reč“ aj Alberto Contador.

Na pretekoch Okolo Romandie vyhral svoju prvú etapu medzi profesionálmi, a tak ako prvý Slovák v histórii obliekol aj žlté tričko vedúceho pretekára v niektorom z profi pretekov. Celkovo skončil na 13.mieste. Úspešnú prvú polovicu premiérovej sezóny 2010 dovŕšil na pretekoch Okolo Kalifornie. Vyhral dve etapy, dominoval v bodovacej a v mládežníckej súťaži. Na mladého Slováka vyjadroval superlatívy aj slávny Lance Armstrong. Druhá polovica roka 2010 už nebola úspešná. Peter Sagan ďalšie víťazstvo do konca roka nepridal. Dokonca musel z dvoch pretekov odstúpiť. Napriek tomu sa stal tento prvý rok veľmi úspešným a časopis Velochrono ho zaradil medzi päť najväčších objavov roka.

Druhý Saganov rok medzi profíkmi priniesol ešte výraznejšie úspechy. Ako člen tímu Liquigas-Cannondale vyhral preteky Okolo Sardínie a k celkovému víťazstvu pridal dva etapové vavríny. Ďalšiu etapu vyhral na pretekoch Okolo Kalifornie. O lepšie výsledky v niektorých klasických jednorázových pretekoch ho však obrali pády (napr. Paris – Roubaix).

Leto 2011 však prinieslo doslova „Saganomániu“. Peter najskôr exceloval na pretekoch Okolo Švajčiarska, na ktorých vyhral svoju prvú veľkú horskú etapu a pripojil k nej ďalšie tri umiestnenia „na bedni“, vrátane 3. miesta v prológu. Ďalšími etapovými pretekmi, ktoré Petrovi slúžili aj ako príprava na španielsku Vueltu boli Okolo Poľska. Peter vyhral štvrtú aj piatu etapu (víťazstvo venoval Robertovi Bakalářovi, dlhoročnému komentátorovi cyklistiky a cyklistických pretekov, ktorý zomrel v to ráno) a celý ročník týchto etapových pretekov vyhral . Saganománia vyvrcholila na španielskej Vuelte. Peter na jednom z troch najprestížnejších etapových pretekov vyhral tri etapy. Celkový úspech na Okolo Poľska a tri víťazstvá na Vuelte považoval Peter Sagan za svoj najvýraznejší úspech. Začiatok roka 2012 však avizoval, že bude čoskoro prekonaný.

Hneď na jeho začiatku Peter predĺžil profesionálnu zmluvu s tímom Liquigas-Cannondale až do roku 2014. A potom prišli víťazstvá: Okolo Ománu (jedna etapa a bodovacia súťaž), Tirreno – Adriatico (jedna etapa) a Tri dni De Panne (jedna etapa). Prišli Okolo Kalifornie(päť víťazstiev), Okolo Švajčiarska (päť víťazstiev). Vo svetovom rankingu sa tak vyšvihol na piate miesto. Titul majstra Slovenska bol len formalitou, dôležitejšia bola koncentrácia na jeho prvú TdF (Tour de France), jeden z troch jeho vrcholov roka 2012.

V roku 2014 sa začala dlhá séria, ked víťazstvá začali Petrovi akosi vyhýbať. Peter končieval zväčša končieval na druhých miestach. Na konci roka mu vypršala dvojročná zmluva u Liquigas-Cannondale a ohlásil prestup do tímu Tinkoff-Saxo (vlastníkom je ruský miliardár Oleg Tinkov). Zmluva s novým tímom znela na tri roky. Šnúra druhých miest síce pokračovala, avšak 16.marca 2015 si Peter pripísal svoje prvé víťazstvo u nového zamestnávateľa, keď vyhral 6. etapu pretekov Tirreno - Adriatico.

Začiatok roka 2015 priniesol Petrovi ďalšie celkové víťazstvo. Na Okolo Kalifornie z ösmych etáp vyhral dve, trikrát skončil na druhom a dvakrát na treťom mieste. Výsledkom bolo celkové víťazstvo, ktorým trochu umlčal svojho šéfa Olega Tinkova šomrjúceho na jeho druhé miesta.

V roku 2016 sa.Oleg Tiňkov stiahol z profesionálnej cyklistiky. Spolu s ním ukončil svoje pôsobenie aj celý jeho cyklistický tím Tinkoff – Saxo. Znamenalo to, žePeter Sagan, jeho brat Juraj a další Slováci, ktorí sa medzitým okolo majstra sveta v tíme ruského miliargára zoskupili, si museli začať hľadať nové pôsobisko. Koncom roka podpísal Peter Sagan zmlubu s nemeckým tímom Bora – Hansgrohe. Do Bory s Petrom prestúpil aj jeho brat Juraj a manažér Ján Valach.

8.septemba 2017 na pretekoch Grand Prix v Quebecku dosiahol Peter 100.víťazstvo v proti pelotóne


Peter Sagan po víťazstve na klasike París - Roubaix 2018
PETER SAGAN A TOUR de FRANCE

V roku 2012 Peter Sagan štartoval na svojej prvej TOUR. Ako ešte vcelku neopozeraný debutant začal svoje kvality potvrdzovať prakticky hneď od prvej etapy. Na 99.ročníku týchto prestížnych pretekov si Peter pripísal celkovo sedem pódiových umiestnení v pomere: tri etapové víťazstvá, tri druhé miesta a jedno tretie miesto. Peter Sagan suverénne zvíťazil v súťaži o zelené (bodovacie) tričko a svojím výkonom na celej Tour urobil nezaplatiteľnú reklamu aj pre Slovenskú republiku.

V roku 2013 Peter Sagan definitívne zakotvil medzi cyklistickou elitou. Výsledkom boli ďalšie víťazstvá v etapách na cyklistických pretekoch a priebežné prvé miesto v hodnotení Svetového pohára. Na jubilejnom 100. ročníku Tour de France zaznamenal celkovo sedem pódiových umiestnení. Do svojej bilancie pridaj jedno víťazstvo v etape, štyri druhé miesta a dve tretie miesta. Obhájil tak zelený dres pre najlepšieho pretekára v bodovaní na rýchlostných prémiách a v dojazdoch etáp.

Na TdF 2014 Sagan opätovne obháji prvenstvo v súťaži o zelené tričko. Nepodarilo sa mu však splniť druhý cieľ, a tým bolo aspoň jedno etapové víťazstvo.

Pred štartom 102. ročníka TdF 2015 upozorňoval šéf slovenskej cyklistiky Peter Prívara, že Peter Sagan je v životnej forme. Vývoj pretekov mu dal za pravdu a na TdF opäť zavládla „Saganománia“. Petrovi sa síce opäť nepodarilo zvíťaziť v žiadnej etape, avšak päť druhých miest a dve tretie miesta a najmú spôsob jazdy Petra v etapách, keď dokázal popreháňať aj vrchárov, vzbudzovali u konkurencie rešpekt. Po úvodných etapách mal Peter vo svojom držaní ako zelené tričko, tak aj biele tričko a v súťaži o to najcennejšie žlté tričko bol v prvej trojke. Jeho úspechy prinútili jeho šéfa zmeniť taktiku. Lídrom tímu prestal byť Contador a stal sa ním Sagan. Veľmi blízko k víťazstvu mal Peter v 13.etape, ktorá bola preňho ako stvorená. Nakoniec však tesne prehral s Van Avermaetom. V tejto etape sa svojmu súperovi v boji o zelený dres Nemcovi Greipelom začal bodovo vzďaľovať. V nasledujúcich troch etapách jazdil Peter v únikoch a definitívne rozhodl, že sa stane po štvrtý raz za sebou stane držiteľom zeleného dresu víťaza zeleného dresu. O víťazstvo v tejto súťaži ho mohol pripraviť len pád a následné odstúpenie z pretekov. Greipel zložil Saganovi poklonu:

„Peter Sagan je najsilnejším jazdcom s najväčšou hranicou bolesti na Tour. Sme hrdí, že sme schopní si to s ním rozdať aspoň niekedy!“

Pridali sa aj ďalší.

„Pokojne môže prekonať mojich šesť zelených dresov. Výkonnosť na to má ..“ - Erik Zabel

Na TdF 2016 vyhral Peter Sagan tri etapy a pridal ďalších päť umiestnení na stupni víťazov. Opäť vyhral zelený dres, od 3. 4. a 5.etapu jazdil ako prvý Slovák v histórii v žltom drese lídra pretekov. A navyše vyhral súťaž o najbojovnejšieho pretekára.

Inak tomu nebolo ani v roku 2016. Peter na TdF vyhral tri etapy a pridal ďalších päť umiestnení na stupni víťazov. Opäť vyhral zelený dres, od 3. 4. a 5.etapu jazdil ako prvý Slovák v histórii v žltom drese lídra pretekov. A navyše vyhral súťaž o najbojovnejšieho pretekára.

TdF 2017 boli pre Petra Sagana veľmi smolné. Najskôr sice vyhral etapu, no hned v nasledujúcej prišiel bol po kolízii z Britom Cavendishom z pretekov dikvalifikovaný.

TdF 2018 : V roku došlo na vyrovnanie rekordu Erika Zabela. Peter Sagan vyhral tri etapy, ku ktorým pripojil tri druhé miesta a jedno tretie, a opätovne si prinávratil zelený dres. Získal ho po šiesty krát . Jednu etapu si zajazdil v žltom tričku.

PETER SAGAN V REPREZENTÁCII

Na 79.majstrovstvách sveta cyklistike v Holandsku v roku 2012 patril Peter Sagan ku širšiemu okruhu spolufavoritov. Malou chybou v závere sa obral o lepšie umiestnenia ako bolo konečné 14. miesto v pretekoch mužov. V celkovom poradí Svetového pohára skončil 2012 Sagan na vynikajúcom 8.mieste. Vďaka výkonom Petra Sagana a Petra Velitsa skončilo Slovensko na 13.mieste v hodnotení krajín. Na majstrovstvách sveta 2013 v talianskej Florencii obsadil v cestných pretekoch jednotlivcov elite v ťažkých podmienkach celkové 6.miesto.

Na majstrovstvách sveta 2015 v americkom Richmonde sa Peter Sagan stal majstrom sveta v pretekoch jednotlivcov. O rok neskôr pridal aj titul majstra Európy (francúzske mesto Plumelec). Žiaľ, nevyšiel mu štart na olympiáde v Rio de Janeiro. Na olympiáde sa rozhodol štartovať v pretekoch Cross Country, no po dvoch defektoch ho klasifikovali až na 30.mieste.

Na majstrovstvách sveta 2016 v Katare predviedli Slováci v záverečných kilometroch fantastické divadlo. Vo vedücej skupine Michal Kolář.z prvého miesta natiahol celú skupinu, čím zabránil nástupom súperov. V závere prišla chvíľa Petra Sagana, ktorý prešpurtovala ako Toma Boohnena, tak aj Marka Cavendisha


Záver pretekov MS 2016 + rozhovory

Majstrovstvá sveta 2017 v nórskom Bergene boli o niečom inom. Petra Sagana nebolo vidieť takmer celé preteky, no záver bol v jeho podaní zdrvujúci Peter Sagan ako prvý pretekár vyhral trikrát po sebe tritul majstra sveta


Záver pretekov MS 2017 + rozhovory

NAJVÝZNAMNEJŠIE ÚSPECHY Petra Sagana

 • 3x majster sveta - Preteky jednotlivcov elite (2015, 2016, 2017)
 • 6.miesto - majstrovstvá sveta 2013 –preteky jednotlivcov elite
 • majster Európy - Preteky jednotlivcov elite ( 2016)
 • 6 x víťaz zeleného trička (bodovacia súťaž) na Tour de France: 2012 (3-3-1), 2013 (1-4-1), 2014 (0-4-1), 2015 (0-5-2), 2016 (3-2-3), 2018 (3-3-1)
 • Tour de France 2016 – najbojovnejší pretekár celého ročníka a prvý Slovák, ktorý jazdil v žltom drese vedúceho pretekára celkového poradia (od 3.-5.etapy).
 • Okolo Sardínie 2011 – celkový víťaz
 • Okolo Poľska 2011 – celkový víťaz
 • Okolo Španielska (Vuelta) 2011 –víťaz troch etáp, 2015 –víťaz jednej z etáp
 • Okolo Kalifornie 2015 – celkový víťaz
 • klasika - Paris–Roubaix 2018– víťaz pretekov
 • klasika - Grand Prix Quebeck 2017– víťaz pretekov (100.víťazstvo Sagana v profi pelotóne)
 • klasika - 100. ročník Okolo Flámska (klasika) 2016 - víťaz pretekov
 • klasika - Grand Prix Cycliste de Québec 2016 WorldTour – víťaz pretekov
 • Majster sveta juniorov 2008
 • Majster Európy v cross country (horská cyklistika).
 • Striebro z majstrovstiev sveta juniorov v cyklokrose 2008
 • Svetový pohár 2012 – celkové 8.miesto
 • niekoľkonásobný majster Slovenska
  Majster Slovenska 2015 v časovke

  Cyklista sveta 2015 (podľa Cyckling Weekly)

Dôležitejšie dátumy v profi kariére Petra Sagana

 • 17.1.2010 - nastúpil na štart svojich prvých pretekov v profi pelotóne. Išlo o na úvodné podujatie seriálu UCI ProTour najvyššej kategórie WT - preteky Tour Down Under v Austrálii.
 • 21.1.2010 - dosiahol prvé pódiové umiestnenie - 3.miesto v etape na pretekoch Tour Down Under.
 • 10.3.2010 - dosiahol prvé pódiové víťazstvo, keď vyhral 3.etapu pretekov Paríž-Nice.
 • 26.2.2011 - po prvý krát sa stal víťazom etapových pretekov - šlo o preteky Okolo Sardínie
 • 6.8.2011 - stal sa celkovým víťazom etapových pretekov seriálu Pro Tour - Okolo Poľska
 • 25.8.2011 - v Cordóbe vyhral svoju prvú etapu na pretekoch grand-tour Vuelta
 • 18.9.2011 - vyhral prvú klasiku - GP Industria & Commercia di Prato v Taliansku
 • 1.7.2012 - vyhral svoju prvú etapu na Tour de France (v Seraingu)
 • 22.7.2012 - po prvý krát vo svojej kariére získal zelené tričko pre víťaza bodovacej súťaže na Tour de France
 • 24.3.2013 - zvíťazil na pretekoch Gent-Wevelgem - jeho prvej klasike zo seriálu World Tour
 • 21.7.2013 - obhájil víťazstvo v súťaži o zelený dres na Tour de France
 • 29.9.2013 - na majstrovstvách sveta v cyklistike obsadil šieste miesto v pretekoch jednotlivcov elite
 • 27.7.2014 - do tretice vyhral súťaž o zelené tričko na Tour de France
 • 26.7.2015 - po štvrtý raz vyhral súťaž o bodovacie zelené tričko na Tour de France
 • 27.9.2015 - stal sa majstrom sveta v cyklistike, v pretekoch jednotlivcov elite
 • 24.7.2016 - po piaty krát vyhral súťaž o bodovacie zelené tričko na Tour de France. Súčasne sa stal najbojovnejším pretekárom ročníka.
 • 18.9.2016 - majster Európy v cyklistike, v pretekoch jednotlivcov elite.
 • 16.10.2016 – získal v katarskej DOHE druhý titul majstra sveta v pretekoch jednotlivcov elite
 • 8.9.2017 – na.pretekoch Grand Prix v Quebeku dosiahol Peter Sagan 100.vířazstvo v profi pelotóne.
 • 23.9.2017 – získal v nórskom Bergene tretí titul majstra sveta v pretekoch jednotlivcov elite
 • 29.7.2018 – získal po šiesty krát zelené tričko na TdF.

Martin Šaro,   31 Oct 2018