Richard Petruška - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Richard Petruška

Pri súčasnej úrovni slovenského mužského basketbalu bude pre mnohých ľudí prekvapujúcou informáciou, že Slovensko má víťaza americkej mužskej profesionálnej basketbalovej ligy. Dokonca ako jedného z prvých Európanov. Jeho meno je Richard Petruška.

Richard Petruška
Richard Petruška je levický rodák (* 25.január 1969, Levice - ). V Leviciach nielen na miestnom gymnáziu študoval, ale začínal aj s aktívnym basketbalom. Neskôr prestúpil do Interu Bratislava, ktorý v tom čase patril ku špičke vo vtedajšom Česko-Slovensku. V roku 1988 sa v rebríčku najlepších hráčov Česko-Slovenska umiestnil na treťom mieste. Na prvom mieste sa umiestnil ďalší Slovák a Petruškov spoluhráč z bratislavského Interu Oto Matický.

V roku 1989 sa v Česko-Slovensku odohrala tzv. nežná revolúcia. Jej výsledkom bola zmena režimu a príchod slobodnejších pomerov. To umožnilo Richardovi Petruškovi odísť študovať na americké univerzity, najskôr na Loyola Marymount, z ktorej prestúpil na slávnejšiu UCLA. V drese jej basketbalového tímu si zahral súťaž PAC-10, v ktorej prekvapil odborníkov, čo mu vynieslo v roku 1993 pozvánku do draftu NBA. Petruška bol draftovaný tímom Houston Rockets z celkového 46.miesta (19. miesto v druhom kole). V profesionálnej NBA lige debutoval 18.novembra 1993.

Tím Hostonu mal na nasledujúce obdobie jasné ciele. Keďže v jeho kádri figurovalo niekoľko hviezd na čele s jednou z legiend súťaže Olajuwonom, plány klubu boli jasné - celkové víťazstvo v súťaži. Novic zo Slovenska do tímu vhodne zapadol. V posledných dvoch zápasoch základnej časti si dokonca aj z chuti zahral, ba v jednom z nich bol vyhlásený za najlepšieho hráča zápasu. V sezóne 1993-1994 odohral v NBA celkovo 22 zápasov, v ktorých zaznamenal 53 bodov. Houston Rockets celú súťaž v tejto sezóne vyhral a tak si Slovák okrem množstva skúseností na svoje konto pripísal aj veľmi cenný prsteň pre víťaza NBA.

V Európe hral v talianskom Cagiva Varese (1994-1998), potom sezónu v Galatasaray Istanbul. Odtiaľ smerovali jeho kroky do španielskeho Unicaja Málaga (1999-2001), odtiaľ do Tau Cerámica Vitoria (2001), Upea Capo D Orlando (2002-2003) a CAI Zaragoza (2003). So španielskou Málagou po víťazstve nad srbským Hemopharmom Vršac získal v roku 2001 Koračov pohár, keď už rok predtým sa prebojovali do finále tohto pohára.

Richard Petruška si zahral v reprezentácii Česko-Slovenska. V drese tej juniorskej vybojoval v roku 1988 na majstrovstvách Európy do 18 rokov bronzovú medailu. Za seniorskú reprezentáciu štartoval na európskom šampionáte 1991. Česko-Slovensko obsadilo 6.miesto. Petruška hral aj v drese Slovenska.

Počas hráčskej kariéry hral Richrad Petruška na postoch pivota aj krídla. Od basketbalu úplne neodišiel ani po jej skončení. Mimo iného funkcionárčil v Leviciach, kde viedol Basketballu Levice, ale aj pomáhal s trénovaním v Karlovke.

Zaujímavosťou jeho kariéry je účinkovanie v epizódnej úlohe vo filme Lanári (v originále Blue Chips), ktorý popisuje lanárenie mladých hráčov na vysoké školy. Petruška si vo filme zahral po boku Shaquilla O Neala, či Larry Birda. Stalo sa tak pri jeho odchode z univerzity UCLA.
Martin Šaro,   12 Oct 2017