Vojtech Gerster - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Vojtech Gerster

Na Hlavnej ulici v Košiciach je umiestnená tabuľa. Ľudia, ktorí okolo nej dennodenne prechádzajú asi ani netušia, že je venovaná človeku, ktorý, biblicky povedané, spájal vody. Ten človek sa volal Vojtech Gerster ( * 20. október 1850, v Košice - † 4. august 1923, Budapešť), v Košiciach a blízkom okolí zvaný aj Béla.

Vojtech Gerster
Béla pochádzal z rozvetvenej remeselníckej rodiny. Základné a stredné vzdelanie získal v rodnom meste. Roku 1873 ukončil štúdium na Technickej univerzite vo Viedni. Po obdržaní diplomu začal pracovať vo Viedni ako mestský stavebný inžinier. Vývoj jeho kariéry ukázal, že jeho nesporný talent sa prejavil už na začiatku jeho profesionálnej kariéry.

Prvou významnou úlohou, ktorou košického rodáka poverili, bola funkcie stavbyvedúceho pri výstavbe plavebného kanála Františka Jozefa (rakúsky cisár). Gersterova veľká šanca prišla, keď ho francúzsky námorný dôstojník Lucien Bonaparte Wysse, švagor vplyvného mecenáša a staviteľa generála Istvána Turra, zaradil do svojho tímu medzinárodnej expedície, ktorá v roku 1876 vyrazila do Strednej Ameriky s cieľom vytýčiť optimálnu trasu pre prieplav medzi Atlantickým a Tichým oceánom. O dva roky neskôr, Gerster z pozície hlavného inžiniera spracoval celý vedecko-výskumný materiál, ktorý sa stal podkladom pre vybudovanie Panamského prieplavu.

Grécky vlastenci v roku 1881 poverili vedením veľkolepej stavby Istvána Turra. Ten neváhal a zveril projekt Gersterovi. Poznajúc terén a práce starých Rimanov z čias cisárov Nera a Hadriána, pripravil Gerster podklady a projekt odprezentoval zástupcom Medzinárodnej geografickej spoločnosti v Benátkach. Vznikla Spoločnosť Korintského prieplavu, v ktorej mali zastúpenie aj finančné kruhy. Slávnostný výkop pri Korinte sa uskutočnil v roku 1882 a práce boli rozvrhnuté na šesť rokov. Bohužiaľ celkové náklady prevýšili očakávania a konzorcium bánk, ktoré okrem stavby Korintského prieplavu financovalo aj výstavbu prieplavu Panamského, len veľmi ťažko znášalo finančný nápor. Stavbu sa nakoniec po desiatich rokoch a rôznych peripetiách, medzi ktorými nechýbalo ani zemetrasenie, podarilo v roku 1893 dokončiť. Počas stavby dokonca došlo ku krachu spoločnosti Korintského prieplavu, nakoľko financovať naraz stavbu Panamského tak aj Korintského prieplavu sa ukázalo byť neúnosné. Korintský prieplav má dĺžku vodnej cesty 6 km a šírku kanála na dne 22metrov. Na počesť Gerstera a Turra umiesnili pri vstupe do kanálu pamätnú tabuľu.


Rodný dom Bélu Gerstera v Košiciach na Hlavnej ulici
foto: webslovensko.sk

Jakub Hlohoš,   12 Apr 2017