Kostol svätého Michala Archanjela - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Kostol svätého Michala Archanjela

Treťou najstaršou sakrálnou pamiatkou na Slovensku je kostolík svätého Michala Archanjela v Dražovciach.

Kostol svätého Michala Archanjela
Kostolík pochádza z prvej polovice 12.storočia a jeho v románskom slohu postavená budova je až chronicky známa. Dokonca sa dostal na slovenskú bankovku v hodnote 50,-Sk.

Kostolík, ktorý vyrástol na mieste pôvodného kostola z 11.storočia, je jednoloďový s obdĺžnikovým pôdorysom, na jednej strane zakončeným polkruhovou apsidou o šírke 2,9 metra, v ktorej je situovaný oltár. Na druhej strane obdĺžnika sa nachádza vežička v tvare ihlana. Dĺžka kostola je 10 metrov. Loď má rovný strop a na západnej strane poschodovú emporu (pôvodne mal až dve). V okolí kostolíka sa nachádzalo pohrebisko (približne 400 hrobov). Stavba kostola využíva časti jeho predchodcu.

Na to, ako útlo a skromne pôsobí samotná stavba kostolíka, je počet rekonštrukcií a prestavieb veľký. Odborníci odhadujú, že ich bolo až desať, šesť z nich do polovice 13.storočia. Niekedy v 12. alebo 13. storočí prešiel kostolík pod správu zoborského kláštora. V tom čase bol kostolík rozšírený o dnes už neexistujúcu prístavbu.

Kostolík sa nachádza na rovnej planine na kopci nad Dražovcami. Dražovce sú mestskou časťou Nitry. Z mesta sa tam dostanete linkami MHD číslo 2 a 4. Kostolík je vidno zo všetkých strán.
foto: wikimedia.sk

Jakub Hlohoš,   04 Jun 2018