Zubria obora - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Zubria obora

Chov zubrov neďaleko Topoľčianok v obore Piesky. Na ploche približne 30ha žije niekoľko desiatok zubrov dovezených z Poľska. Zubria zvernica v Topoľčiankach bola založená v roku 1958 a jej poslaním je prispieť k záchrane Zubra hôrneho pred vyhynutím.

Zubria obora
V čase vzniku obory žilo na celom svete iba 150 jedincov tohto druhu. Zubria zvernica má výmeru 140 hektárov, z toho vlastné chovateľské jadro má už spomenutú výmeru 30 hektárov, zostávajúcu časť zvernice zaberá ochranné pásmo.

Zubor je najväčší európsky cicavec. Dosahuje dĺžku až 2,7m a výšku 1,9m. Býk môže dosiahnuť hmotnosť až 1 500kg a môže sa dožiť až 30 rokov. So slovenskými zubrami je spojená jedna zaujímavosť. Podľa medzinárodnej dohody by mali byť slovenské zubre pomenované menami začínajúcimi slabikou Si.

Zubria zvernica je rozdelená na štyri oddelenia, pričom zubre majú možnosť žiť striedavo vo všetkých štyroch oddeleniach. Celý objekt pre chov zubrov vyhlásený za chránenú študijnú plochu.

Udáva sa, že najvhodnejšia doba návštevy je čas, kedy zubry prichádzajú za potravou, teda od 8.00 do 9.00 alebo od 13.00 do 14.00. Zubria obora by mala byť pre návštevníkov prístupná celoročne.
Martin Šaro,   11 Apr 2017