dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Hokejisti VSŽ Košice prvý krát majstrami Československa

Vo večerných hodinách 21.marca 1986 sa starý hokejový štadión Ladislava Trojáka v Košiciach takmer zrútil po výbuchu radosti.

Hokejisti VSŽ Košice prvý krát majstrami Československa
Jihlavský hokejista Jaroslav Benák nepremenil svoj nájazd a hokejisti VSŽ Košice tak vybojovali svoj prvý titul majstra Československa. Oslavovali nielen Košice ale a celý východ Slovenska.

Bol to paradox. V roku 1985, keď sa vtedajšie Československo stalo na domácom šampionáte majstrom sveta, na domácu ligovú súťaž sa kvôli jej slabšej a nudnej úrovni hromžilo. Preto sa vtedajšia hokejová generalita podujala na zmenu jej herného systému a jej zatraktívnenie. Ligový ročník 1985/86 bol preto prelomovým. Po základnej časti o 22 kolách prišla na rad nadstavba, v ktorej sa stretli mužstvá na párnych priečkach s mužstvami na nepárnych priečkach po základnej časti. A nakoniec prišla lahôdka - play-off - na tri víťazné zápasy.

Základnú časť vyhrali Košice pred Teslou Pardubice a na prvom mieste ostali aj po nadstavbe. Zatiaľ čo súperi predvádzali nevyrovnané časti sezóny, „Železiari “ boli presným opakom. Ťažili najmä z úspechov na vlastnom klzisku. Tabuľku domácich zápasov vyhrali, keď na domácom klzisku iba raz remizovali a raz prehrali.

V drese s veľkým VSŽ žiaril útok M.Ihnačák – Vodila – Igor Liba. V decembri 1985 Miroslav Ihnačák emigroval, čím košickým činovníkom zamotal hlavu. Náhrada sa našla – 23 ročný útočník Viliam Belas

Play-off sa začalo 11.februára. Košice mali v úvodnom kole za súpera Spartu Praha. V prvom zápase po úvodných dvoch tretinách prehrávali 0:2. V poslednej tretine však otočili zápas vo svoj prospech, keď strelili štyri góly. Najmä obrat z 1:2 na 3:2 za 9 sekúnd bol unikátnych. „Železiari“ vyhrali aj druhý domáci zápas a do Prahy išli s vedením 2:0 v sérii. V Prahe prišlo najskôr zlyhanie 0:6, no štvrtý zápas bol opäť dramatický. Košice ho vyhrali 4:3 a po víťazstve v sérii išli do semifinále, v ktorom na nich čakali Pardubice s budúcim „Dominátorom“ a olympijským víťazom z Nagana Dominikom Hašekom v bránke.

Semifinále s Pardubicami síce bolo dramatické, ale v prvom zápase na ľade v Pardubiciach to bol pre domácich výprask v pomere 2:9 pre Košice, keď sa Hašeka podarilo „vyhnať“ z brány. Séria sa hrala na plných päť zápasov a Košice po výhre 3:2 na zápasy postúpili do finále, v ktorom na nich čakali obhajcovia titulu – hokejisti Dukly Jihlava, a medzi nimi aj Dušan Pašek
Finálová séria bola dramatická. Prvé dva zápasy na domácom ľade Košičania vyhrali. V Jihlave sa najskôr tešila Dukla a znížila stav stretnutí na 1:2. Vo štvrtom zápase sa už takmer oslavoval nový majster. Krátko pred koncom stretnutia viedli Košice 2:3 a na štadióne sa už funkcionári zväzu chystali dekorovanie nového majstra. Jihlavskí hokejisti však vyrovnali a po samostatných nájazdoch sériu vyrovnali. Bolo opotrebné sa opäť sťahovať do Košíc – na rozhodujúci zápas

Na finálový zápas proti Dukle Jihlava sa takmer nedalo dostať. Do štatistík sa uvádzal údaj 5100 divákov, t.j. vypredané. Na tribúnach sa však tiesnilo do 6 000 fanúšikov. Ak by mal Starý košický štadión Ladislava Trojáka, ktorý stál na mieste dnešnej STEEL Arény kapacitu 20 000, určite by sa bol vypredal, taký bol záujem.

Začínala Jihlava. Jiří Šejba svoj nájazd premenil. Nedali Čajka a Válek. Za Košice v prvej sérii skóroval iba Igor Liba. Slanina a Spodniak svoje nájazdy nepremenili. Bolo teda 1:1 a pokračovalo sa ďalšou sériou.

Druhú sériu odštartoval Michal Pivoňka – neúspešne. Rovnako si v drese domácich počínal aj Mojmír Božík a v drese hostí Libor Dolana. No Vladimír Svitek svoj nájazd premenil a štadión a košických tím prepukli v jasot. Ale predčasne. Zatiaľ čo štadión skandoval „MAJSTRI !! MAJSTRI !!“, jihlavskí hokejisti záporne krútili rukami a spolukomentátor televízneho prenosu Ján Lacko upozorňoval divákov, že nájazdy v druhej sérii sa musia dokončiť. Podľa vtedajších pravidiel to malo byť 3 série po 3 nájazdy, t.j. ak by sa nejaká séria z prvých dvoch skončila nerozhodne, pokračovalo by sa ďalšou.

A tak sa po chvíľke dohadovania pokračovalo... Gustáv Žák vyrovnal na 2:2, no Košičan Marián Štefanovič nerozhodol. Muselo sa ísť do tretej série.

V tretej sérii najskôr Ladislav Svozil nedal. Miroslavovi Žabkovi Bříza puk vyrazil spod hokejky. Petr Vlk už síce ruky dvíhal ale pri košickom brankárovi Švárnom stálo šťastie. Až Viliam Belas bol úspešný a pred poslednou dvojicou sa Košice ujali vedenia 3:2. Vtedajší čs.reprezentant Benák sa tak dostal pod tlak. Musel dať, inak sa Košice po prvý krát stanú majstrami republiky. Nedal...!!! Štadión prepukol v jasot a na košickom brankárovi Švárnom sa zrazu vytvorila veľká kopa prešťastných košických hokejistov .

Titul na východe oslavovali tri dni. Pamätníci spomínali, že kto nemusel, ani do práce nechodil. A keďže o dva roky neskôr pridali hokejisti VSŽ druhý titul majstrov ČSSR, stali sa najúspešnejším slovenským hokejovým klubom vo federálnej hokejovej lige.

O prvý titul pre VSŽ Košice sa zaslúžili títo hráči

Brankári: Švárny, Orenič

Obrancovia: Bakoš, Juraj Bondra, Božík, Brúsil, Danko, Jančuška, Slanina, Valko, Záruba

Útočníci: Belas, Hriňák, Ihnačák, Jabcon, Kapusta, Liba, Mažgút, Mucha, Spodniak, Staš, Svitek, Štefanovič, Vodila, Žabka

Tréneri: Ján Selvek (hl.), Július Kovács (asist.)

Cesta VSŽ Košice v play-off

1.KOLO

11.2.1986 VSŽ Košice - Sparta Praha 3:1 (góly VSŽ: Žabka 3)
12.2.1986 VSŽ Košice - Sparta Praha 3:0 (góly VSŽ: Vodila 2, Žabka)
15.2.1986 Sparta Praha - VSŽ Košice 6:0
16.2.1986 Sparta Praha - VSŽ Košice 3:4 (góly VSŽ: Slanica, Jabcon, Belas, Svitek)

2.KOLO

4.3.1986 VSŽ Košice - Tesla Pardubice 2:5 (góly VSŽ: Belas, Jabcon)
5.3.1986 VSŽ Košice - Tesla Pardubice 5:2 (góly VSŽ: Slanina 2, Božík, Vodila, Spodniak)
8.3.1986 Tesla Pardubice - VSŽ Košice 2:9 (góly VSŽ: Liba 2, Božík, Vodila, Staš, Belas, Štefanovič, Spodniak, Svitek)
9.3.1986 Tesla Pardubice - VSŽ Košice 4:1 (góly VSŽ: Mucha)
11.3.1986 VSŽ Košice - Tesla Pardubice 4:1 (góly VSŽ: Žabka, Liba, Jabcon, Belas)

Finále

14.3.1986 VSŽ Košice - Dukla Jihlava 2:0 (góly VSŽ: Spodniak Belas)
15.3.1986 VSŽ Košice - Dukla Jihlava 4:2 (góly VSŽ: Belas, Spodniak, Štefanovič, Liba)
18.3.1986 Dukla Jihlava - VSŽ Košice 5:1 (góly VSŽ: Vodila)
19.3.1986 Dukla Jihlava - VSŽ Košice 4:3 1:0 na nájazdy(góly VSŽ: Liba, Vodila, Svitek)
21.3.1986 VSŽ Košice - Dukla Jihlava 4:3 1:0 na nájazdy(góly VSŽ: Svitek, Liba, Vodila, Belas)

Martin Šaro,   20 Mar 2018