dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Prvý titul majstrov sveta v hokeji - Göteborg, Karlstad, Jönköping 2002

Bol február 2002 a v Salt Lake City sa práve začali zimné olympijské hry. Odštartovala aj kvalifikácia hokejového turnaja, ktorú museli hrať aj hokejisti Slovenska.

Prvý titul majstrov sveta v hokeji - Göteborg, Karlstad, Jönköping 2002
Žiaľ zmluva medzi NHL a IIHF (Medzinárodná federácia ľadového hokeja) zapríčinila, že za Slovensko v nej nemohli v nastúpiť naši najlepší hokejisti. Neboli uvoľnení svojimi zámorskými klubmi.

Hlavný tréner Ján Filc a manažér Peter Šťastný stavili všetko na jednu kartu. Na každý slovenský zápas v kvalifikácii nastúpili hokejisti z klubov NHL, ktoré v danom čase mali pauzu. Medzi Salt Lake City a niektorými mestami v Kanade a USA sa tak lietalo ako v kyvadlovej doprave. Únava z cestovania, zdĺhavá akreditácia, či prehnané bezpečnostné opatrenia pri odbavovaní na letiskách spôsobili celkový hokejový neúspech. Slovenskí hokejisti sa hlavného turnaja nedostali.

Na olympijský neúspech zareagoval Výkonný výbor slovenského hokejového zväzu tak, že Jána Filca podržal vo funkcii. Súčasne si hráči sľúbili, že pri najbližšej možnej príležitosti sa opätovne stretnú a vrátia Slovensko do svetovej špičky. Prvou možnosťou bol svetový šampionát vo Švédsku.

Príprava naň odštartovala sústredením v Martine. Chýbali finalisti hokejovej ligy, finalisti ďalších európskych líg a hráči z NHL. Na sústredení sa objavili niektoré mladé tváre tváre, ale aj napríklad Jerguš Bača z nemeckého Oberhausenu - osobnosť nielen na ľade, ale najmä v kabíne.

V prípravný zápasoch sa dlhšie nedarilo, podľahli sme Švédsku 2:4, 1:3 a Česku 1:5 a 0:2. Do tímu postupne prišli noví hráči a v Brne sme remizovali s Čechmi 4:4, Švajčiarov sme najskôr rozbili 6:1, potom sme s nimi remizovali 3:3. Na konečnej nominácii pre šampionát sa pozitívne odzrkadlila neúspešná sezóna viacerých slovenských hráčov, ktorým sa sezóna za morom skončila skôr. Bol teda čas splniť sľub z olympiády, ktorý dali.
V Göteborgu bývali všetky výpravy v hotely Gothia Towers. Keďže hotel priamo susedí stále krásnou halou Scandinavium, nebolo potrebné sa obťažovať presunmi autobusom. Po tréningoch a zápasoch tak bolo možné priamo zo štadióna odkráčať do hotela.

V tíme sa vytvorila pozitívna atmosféra. Vytvoril sa duch tímu, na ktorý mala najpozitívnejší vplyv spriaznenosť duší Petra Bondru a Mira Šatana. Miro sa stal kapitánom, Peter jeho asistentom.

Na úvod prišiel zápas s nováčikom šampionátu Poľskom. Slováci nepripustili akékoľvek poľské fantazírovanie o prekvapení a vyprevadili našich severných susedov z ľadu s výpraskom 7:0.

S druhým súperom sa Slováci natrápili oveľa viac. Ukrajinci, ktorých Filc nazval šťukou turnaja, húževnato vzdorovali. O našom najtesnejšom víťazstve v zápase, v ktorom sa šťastena prelievala z jednej strany na druhú rozhodla strela Richarda Lintnera. Vyhrali sme 5:4.

Prišlo finále skupiny. Obávané Fínsko nám uštedrilo na šampionáte jedinú prehru, keďže naši hráči začali hrať až keď bol na ukazovateli stavu výsledok 0:2 pre Fínov. So severanmi sme prehrali 1:3 a do štvrťfinálovej skupiny sme si odniesli jedno víťazstvo a jednu prehru.

Keďže sa nedarilo ďalším mužstvám v Staney cupe, tréneri mohli na súpisku dopísať Michala Hanzuša, Ladislava Nagya, Ľuba Višňovského a Žigmunda Pálffyho. Poslední dvaja však stihli prvý zápas nadstavbovej skupiny iba v úlohe divákov.

Na úvod skupiny nás čakali domáci Švédi. Na úvodný rýchly gól Anderssona naši odpovedali gólmi Šatana a Mila. Slovensko vyrobilo na úkor domácich prvé prekvapenie turnaja.

V ďalších dvoch zápasoch sme súperom nastrieľali dvanásť gólov, po šesť Rakúsku aj Rusku. Obidva zápasy sme vyhrali po výsledkoch 6:3 a 6:4. Do štvrťfinále sme postúpili z tretieho miesta s rovnakým počtom bodov ako Švédi a Fíni.

Prišlo štvrťfinále v ňom bás čakala nepríjemná Kanada. Krajine javorového listu býva slovenská reprezentácia často vyrovnaným súperom. V göteborskom štvrťfinále sme sa ale dočkali víťazstva, o ktoré sa postarala najmä prvá útočná formácia Pálffy-Stümpel-Bondra. V zápase sme vyučovali Kanaďanov z ich povahových čŕt - húževnatosti, snahe bojovať až do úplného konca a nevzdávať to ani v beznádejnej situácii. Kanada síce viedla takmer celé dve tretiny o dva góly, obraz hry sa ale postupne menil, až sa zmenil. Peter Bondra sa v závere druhej tretiny postaral o zníženie náskoku, v poslednej časti Šatan vyrovnal a Peter Bondra utešenou bombou poslal Slovensko do semifinále.

Hneď po skončení náročného štvrťfinále sa slovenská reprezentácia musela vysťahovať z hotela a presťahovať sa naspäť do Göteborgu. Malý úskok, ktorý začal už po poslednom zápase nadstavbovej skupiny s Ruskom, keď sa slovenská výprava na štvrťfinále musela sťahovať do 300 km vzdialeného Karlstadu, však Švédom nepomohol. Naši hokejisti po remíze 2:2 a nájazdoch poslali Švédov do tzv. malého finále. Rozhodujúci nájazd premenil Richard Lintner. V predĺžení sa udial moment, ktorý predznamenal možný celkový úspech Slovákov na šampionáte. Brankár Ján Lašák už ležiac na ľade vychytal švédskému hráčovi jasný gól.

Bolo tu finále, v priebehu troch rokov už naše druhé. Roku 2000 v Petrohrade sme podľahli Čechom 3:5. V roku 2002 nás čakali Rusi. Kým v Petrohrade bol slovenský tím zložený z mladých hráčov, do finálového zápasu proti ruskej zbornej vykorčuľoval na ľad v Göteborgu oveľa skúsenejší tím, zložený z hráčov, ktorí odohrali ťažké zápasy v play-off Stanley cupu. Podľa slov kapitána Mira Šatana mužstvo malo inú mentálnu silu.

V hľadisku štadióna chcelo byť snáď celé Slovensko. Z domova do Švédska sa vtedy chystalo odletieť mnoho chartrov. Našich hokejistov vítalo takmer domáce prostredí.

Finále bolo dramatické, viedli sme 2:0 po góloch Višňovského a Bondru. Súper zakontroval Sušinským. Šatan však pridal ďalší gól a opäť to bolo o dva. Rusi sa však nezlomili a vyrovnali skóre. V závere zápasu však Pálffy prebral puk, poslal ho Bondrovi a ten nekompromisne rozhodol o prvom titule majstrov sveta v hokeji pre Slovensko.

O prvý titul majstrov sveta v hokeji pre Slovenskú republiku sa zaslúžili títo hráči a tréneri:

brankári: Ján Lašák, Rastislav Staňa, Miroslav Šimonovič

obrancovia: Richard Lintner, Jerguš Bača, Dušan Milo, Ľubomír Višňovský, Ladislav Čierny, Martin Štrbák, Radoslav Hecl, Peter Smrek

útočníci: Miroslav Šatan, Peter Bondra, Žigmund Pálffy, Jozef Stümpel, Róbert Tomík, Radovan Somík, Marek Uram, Rastislav Pavlikovský, Michal Hadzuš, Ľuboš Bartečko, Miroslav Hlinka, Peter Pucher, Vladimír Országh, Róbert Petrovický, Ladislav Nagy

tréneri: Ján Filc, Ernest Bokroš, Vladimír Šťastný

Jakub Hlohoš,   03 Apr 2017