dnes je: streda 13.december 2017 - kalendarium
športové výsledky-prehľady-ročenky

RČS – Rumunsko 5:2 (2:1)

2.júna 1993 sa na dnes už neexistujúcom Všešportovom štadióne v Košiciach odohral futbalový zápas, ktorý vstúpil do futbalových dejín. Aspoň tých spoločných slovenských a českých. A hlavnú úlohu v ňom zohral Peter Dubovský.

V roku 1992 skončil spoločný štát Čechov a Slovákov a spoločne s ním končila aj spoločná cesta slovenského a českého futbalu. A poslednou vážnou spoločnou akciou českých a slovenských futbalistov sa stala kvalifikácia majstrovstiev sveta 1994 v USA.

Kvalifikáciu rozohral československý tím ešte pod názvom štátu ČSFR. Keď už bol v plnom prúde delenie na dve nezávislé republiky, bola tu požiadavka od medzinárodnej futbalovej federácie, aby reprezentácia odohrala celú kvalifikáciu. A tak sa futbalový výber od 1.1. 1993 premenoval na Reprezentáciu Českej a Slovenskej republiky – RČS.

Kvalifikáciu reprezentácia začala pod vedením dvojice Milan Máčala a Milan Lešický domácou prehrou s Belgickom 1:2 a následnou výhrou nad Fayerskými ostrovmi 4:0 (Košice, Všešportový areál), za ktorými nasledovala nádejná remíza v Rumunsku 1:1.

V roku 1993 však prišla remíza 1:1 na Cypre a Máčala s Lešickým sa porúčali. Zachrániť poslednú spoločnú kvalifikáciu mal v minulosti úspešný Václav Ježek, ktorému mal robiť asistenta aj Jozef Adamec. Najskôr prišla aprílová remíza 1:1 v nezáživnom zápase s Walesom v Ostrave a mesiac pred prázdninami prišiel ten veľký sviatok.

2. júna 1993 bol slnečný deň. Na trávnik Všešportového areálu v Košiciach v drese RČS aj dvaja slovenskí futbalisti: Ľubomír Moravčík a Peter Dubovský. V 81.minúte sa do hry zapojil tretí Slovák, Miloš Glonek. V hľadisku bola pekná návšteva približne 20 000 divákov pričom do Košic zavítala aj početná skupina rumunských fanúšikov.

Od počiatku zápasu bolo jasné, že českí a slovenskí futbalisti sa silného súpera vedeného výborným Gheorghe Hagim nezľaknú. Už v 13.minúte z priameho kopu strelil Petr Vrabec úvodný gól zápasu. V 27.minúte však Hagi využil v strede poľa chybu domácich a Raducoiu vyrovnal. V 38.minúte však Radoslav Látal opäť strhol vedenie na stranu výberu Čiech a Slovenska. Výsledkom 2:1 sa skončil prvý polčas.

Desať minút po začiatku druhého polčasu Raduciou po geniálnej prihrávke Hagiho opäť vyrovnal. Ale už o štyri minúty prišla prvá veľká chvíľa Petra Dubovského.

V 59.minúte futbalisti výberu Čiech a Slovenska ako cez kopirák napodobnili Rumunov pri ich druhom góle. V strede ihriska Peter Dubovský hlavou priťukol loptu Němečkovi a rozbehol sa do voľného priestoru, kam mu ju Němeček dlhým pasom spätne naservíroval. Peter Dubovský ako sa hovorí „z jednej“ prestrelil rumunského brankára Lunga – 3:2

Vo Všešportovom areáli zavládlo nadšenie. Diváci, ktorí sa od začiatku futbalom bavili a hnali českých a slovenských futbalistov dopredu, si žiadali ďalšie góly v rumunskej sieti. A tie prišli. No najskôr sa udialo niečo, čo atmosféru na štadióne ešte viac vybičovalo. V 70. minúte dostal červenú kartu Jiří Němec a o päť minút neskôr dostal neprávom druhú žltú kartu Petr Vrabec a tiež sa musel z ihriska porúčať. Výber Čechov a Slovákov tak dohrával oslabený o dvoch hráčov. Tento hedikep však vyvažoval fantastické publikum, ktoré skandovaním „Chlapci bojovať“ ešte viac burcovať českých a slovenských futbalistov.

Ktovie, čo sa v tom čase premietalo v hlavách rumunských futbalistov a ich fanúšikov. Zrejme cítili šancu a mysleli si, že v daný moment to poľahky otočia a odvezú si z Košic nejaké body. No stalo sa to, čo zrejme nik nečakal.

V 83.minúte si na hranici rumunského pokutového územia chystali loptu Látal (neskorší tréner MFK Košice), Dubovský a Moravčík a dohadovali si, kto bude priamy kop realizovať. Nakoniec však loptu do múru napálil Tomáš Skuhravý. Odrazená lopta sa dostala k Petrovi Dubovskému. Ten si ju najskôr na prsiach spracoval a vzápätí ju napálil Lungovi do ľavého horného rohu jeho brány - 4:2

V 92.minúte zavŕšil Peter Dubovský decimovanie Balkáncov, keď z priameho voľného asi z 22 metrov mierne na ľavú Lungovu stranu napálil loptu nešťastnému rumunskému brankárovi do ľavého horného rohu jeho brány – 5:2

Aké boli dozvuky tohto zápasu? Osadenstvo istého rumunského internáta ťažko nieslo prehru a tak si to odniesol jeden z televízorov, keď letel cez okno na ulicu. Jeden košický fanúšik vidiac dánskeho rozhodcu zápasu Kima Nielsena ako odchádza zo štadióna išiel si vypýtať podpis, bo „to taký kokot, že jeho podpis muši mac“.

A nakoniec to najhlavnejšie. Víťazstvo znamenalo uchovanie šancí na záverečný turnaj na majstrovstvách sveta. Výber Čechov a Slovákom ešte vyhral na Fayerských ostrovoch a uhral dôležitú remízu vo Walese. Predposledný zápas hral doma opäť v Košiciach. Súperom bol Cyprus. RČS za podpory famózneho košického obecenstva vo Všešportovom areáli vyhrala 3:0 (góly Dubovský, Hapal a Skuhravý) a činovníci zväzu sľubovali, že ak postúpia na šampionát, jeden z priateľských zápasov budú hrať v Košiciach. No nestalo sa. RČS v Belgicku uhrala iba remízu 0:0 čím sa definitívne skončila spoločná futbalová púť Čechov a Slovákov.