dnes je: nedeľa 22.október 2017 - kalendarium

Slováci na letných olympijských hrách

Článok ponúka prehľad umiestnení Slovákov a ľudí narodených na Slovensku, ktorí počas histórie novodobých olympijských hier štartovali v drese Uhorska, ČSR, ČSSR, ČSFR a Slovenskej republiky v letnej edícií olympiád.


Slováci na letných olympijských hrách

1. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
ATÉNY 1896

Bronzové medaily

Štvrté miesto

2. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
PARÍŽ 1900

Strieborné medaily

  • 2. Zoltán Halmay (Plávanie - 200m voľ. spôsob)
  • 2. Zoltán Halmay (Plávanie - 4000 m voľ. spôsob)

Bronzové medaily

  • 3. Zoltán Halmay (Plávanie - 1000m voľ. spôsob)

Piate miesto

  • 5. Zoltán Speidl (Atletika - 800m)

3. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
SAINT LOUIS 1904

Zlaté medaily

  • 1. Zoltán Halmay (Plávanie - 50 yardov voľ. spôsob)
  • 1. Zoltán Halmay (Plávanie - 100 yardov voľ. spôsob)

4. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
LONDÝN 1908

Strieborné medaily

  • 2. Zoltán Halmay (Plávanie - 100m voľ. spôsob)
  • 2. Uhorsko (Zoltán Halmay) (Plávanie - 4x200m voľ. spôsob)
  • 2. Vojtech Zuslawsky (Šerm - šabľa muži)

šieste miesto

  • 6. Mór Koczán (Atletika - hod diskom)
  • 6. Juraj Luntzer (Atletika - hod diskom)

5.LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
ŠTOKHOLM 1912

Zlaté medaily

  • 1. Alexander Prokopp (Športová streľba - vojenská puška na 300m)

Strieborné medaily

  • 2. Uhorsko (Ľudovít Kmeťko) (Športová gymnastika - družstvá muži)

Bronzové medaily

  • 3. Mór Koczán (Atletika - Hod oštepom)

Piate miesto

  • 5. Uhorsko (Ján Wenk) (Vodné pólo)

8. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
PARÍŽ 1924

Štvrté miesto

  • 4. ČSR (Alexander Bárta) (Šerm - šabľa družstvá muži)

Šieste miesto

  • 6. ČSR (Vojtech Neményi) (Vodné pólo)

11. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
BERLÍN 1936

Strieborné medaily

  • 2. Jozef Herda (Zápasenie - gréckorímsky štýl, do 66kg)
  • 2. ČSR (Matylda Pálfyová) (Športová gymnastika - družstvá ženy)

14. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
LONDÝN 1948

Zlaté medaily

  • 1. Július Torma (Box - do 67kg)

15. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
HELSINKY 1952

Zlaté medaily

  • 1. Ján Zachara (Box - do 57kg)

Strieborné medaily

  • 2. Mikuláš Athanasov (Zápasenie - gréckorímsky štýl do 67 kg)

piate miesto

  • 5. Ferdinand Daniš (Športová gymnastika - bradlá muži)
  • 5. Ľubomír Vambera (Rýchlostná kanoistika - K1 1000m)

siedme miesto

  • 7. Ferdinand Daniš (Športová gymnastika - prostné muži)
  • 7. ČSR (Ferdinand Daniš) (Športová gymnastika - družstvá muži)

ďalšie

  • Ľudovít Komandel (finále na Plávanie - 200m prsia)



16.LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
MELBOURNE1956

štvrté miesto

  • 4. ČSR (Ferdinand Daniš) (Športová gymnastika - družstvá muži)
  • 4. Dana Matejková (Športová gymnastika - kladina ženy)

piate miesto

  • 5. ČSR (Anna Matejková) (Športová gymnastika - družstvá ženy)

šieste miesto

  • 6. Ferdinand Daniš (Športová gymnastika - prostné ženy)
  • 6. Ladislav Čepčiansky (Rýchlostná kanoistika - K1 1000m)
  • 6. Ladislav Čepčiansky (Rýchlostná kanoistika - K1 10 000m)

ďalšie

  • Ján Zachara (štvrťfinále v Boxe do 57kg)

17. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
RÍM 1960

Zlaté medaily

štvrté miesta

  • 4. ČSSR (Ferdinand Daniš, Pavel Gajdoš) (Športová gymnastika - družstvá muži)

piate miesta

  • 5. ČSSR (Boris Lukášik, Dušan Lukášik) (Basketbal muži)
  • 5. Tibor Polakovič (Rýchlostná kanoistika - C1 1000m muži)
  • 5. ČSSR (Juraj Miklušica, Dušan Škvarenina) (Cyklistika - tandemy)

šieste miesta

  • 6. Vojtech Tóth (Zápasenie - gréckorímsky štýl do 62kg)

18. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
TOKIO 1964

Strieborné medaily

  • 2. ČSSR (Ľudovít Cvetler, Ján Geleta, Vojtech Masný, Štefan Matlák, Ivan Mráz, František Schmucker, Anton Švajlen, Anton Urban, Vladimír Weiss) (Futbal)
  • 2. ČSSR (Bohumil Golian, Jozef Labuda) (Volejbal muži)
  • 2. ČSSR (Marianna Krajčíková) (Športová gymnastika - družstvá ženy)

Bronzové medaily

  • 3. ČSSR (Július Toček) (Veslovanie - osemveslice)

šieste miesta

  • 6. ČSSR (Pavel Gajdoš) (Športová gymnastika - družstvá muži)

19. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
MEXICO CITY 1968

Strieborné medaily

  • 2. ČSSR (Marianna Krajčíková) (Športová gymnastika - družstvá ženy)

Bronzové medaily

štvrté siesta

  • 4. Marianna Krajčíková (Športová gymnastika - preskok ženy)
  • 4. ČSSR (František Bočko) (Športová gymnastika - družstvá muži)

piate siesta

  • 5. Jozef Plachý (Atletika - 800m muži)
  • 5. ČSSR (Milan Hurtala) (Veslovanie - osemveslice)

šieste siesta

  • 6. ČSSR (Júlia Bendeová, Hilda Mazúrová, Pavlína Štefková) (Volejbal ženy)
  • 6. Márie Faithová (Atletika - skok do výšky ženy)

ďalšie

  • Oľga Kozičková (Plávanie - 200m voľ.spôsob finále)

20. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
MNÍCHOV 1972

Strieborné medaily

  • 2. ČSSR (Vincent Lafko, Andrej Lukovčík, Peter Pospíšil) (Hádzaná - muži)

Bronzové medaily

štvrté miesto

  • 4. ČSSR (Juraj Demeč) (Atletika - 4x100m muži)
  • 4. Ondrej Hekel (Vzpieranie - do 75kg, dvojboj, zlato v trhu)

piate miesto

  • 5. Dušan Moravčík (Atletika - 3000m prekážky)
  • 5. ČSSR (Zdena Bujňačková, Marianna Némethová-Krajčírová) (Športová gymnastika - družstvá ženy)

šieste miesto

  • 6. Marián Havlíček (Vodný slalom - K1 muži)
  • 6. ČSSR (Štefan Pipa) (Volejbal - muži)

21. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
MONTREAL 1976

Zlaté medaily

štvrté miesta

  • 4. Mária Mračnová - Faitová (Atletika - skok do výšky)
  • 4. Ján Nagy (Vzpieranie - do 110kg)
  • 4. ČSSR (Ľudmila Chmelíková, Ľudmila Králiková, Božena Miklošovičová, Yveta Polláková) (Basketbal - ženy)

piate miesto

  • 5. Ingrid Holkovičová (Športová gymnastika - družstvá ženy)
  • 5. ČSSR (Štefan Pipa) (Volejbal - muži)

šieste miesto

22. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
MOSKVA 1980

Zlaté medaily

Strieborné medaily

  • 2. Imrich Bugár (Atletika - hod diskom muži)
  • 2. ČSSR (Iveta Šramková, Alena Kyselicová, Viera Podhányiová) (Pozemný hokej)

Bronzové medaily

  • 3. Ján Franek (Box - do 71kg)
  • 3. Dan Karabin (Zápasenie - voľný štýl do 74kg)
  • 3. Július Strnisko (Zápasenie - voľný štýl do 100kg)
  • 3. Dušan Poliačik(Vzpieranie - do 82,5kg)

štvrté miesta

piate miesta

  • 5. ČSSR (Mária Beňová, Elena Boledovičová, Helena Bezányiová, Mária Končeková, Jana Kuťková, Katarína Lamrichová, Jolana Némethová, Viola Pavlasová, Priska Polačeková, Daniela Nováková) (Hádzaná - ženy)

šieste miesto

  • 6. Miloslav Roľko (Plávanie - 400m polohové preteky)
  • 6. Jana Labáková (Športová gymnastika - prostné ženy)
  • 6. Félix Masár (Rýchlostná kanoistika - K1 1000m)
  • 6. Jozef Plachý (Atletika - 1500m)
  • 6. ČSSR (Rudolf Babiak, Jozef Konečný) (Športová gymnastika - družstvá muži)

24. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
SOUL 1988

Zlaté medaily

Bronzové medaily

  • 3. ČSSR (Miloš Mečíř) (Tenis - štvorhra muži)
  • 3. Jozef Lohyňa (Zápasenie - voľný štýl do 82kg)

štvrté miesta

  • 4. Ján Kermiet (Športová streľba - bežiaci terč)

piate miesta

šieste miesta

  • 6. Tibor Jankovics (Zápasenie - gréckorímsky štýl do 52kg)
  • 6. Attila Szabó (Rýchlostná kanoistika - K1 500m)
  • 6. ČSSR (Milan Brestovanský, Milan Foľta, Peter Mesiarik, Jozef Škandík, Ľubomír Švajlen) (Hádzaná muži)

ďalšie

  • Peter Hrivňák (Box - nad 91kg) štvrťfinále
  • Renáta Kasalová (Stolný tenis - štvorhra ženy)

25. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
BARCELONA 1992

štvrté miesta

piate miesta

  • 5. Jozef Lohyňa (Zápasenie - voľný štýl do 82kg)

šieste siesta

ďalšie

  • Peter Hrivňák štvrťfinále (Box - do 91kg)
  • Vojtech Rückschloss štvrťfinále (Box - do 91kg)

26. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
ATLANTA 1996

Zlaté medaily

Strieborné medaily

Bronzové medaily

  • 3. Jozef Gönci (Športová streľba - Ľubovoľná malokalibrovka 60m)

štvrté miesta

  • 4. Jozef Lohyňa (Zápasenie - voľný štýl do 90kg)

piate miesta

  • 5.Jozef Gönci (Športová streľba - Ľubovoľná malokalibrovka 3x40)
  • 5. Gabriela Brosková (Vodný slalom – K1 ženy)

šieste miesta

  • 6. Vladimír Slamka (Športová streľba - trap muži)

siedme miesta

  • 7. Slovensko (Orosz, Páleš) (Rýchlostná kanoistika – C2 1000m)

ôsme miesta

  • 8. Róbert Erban (Rýchlostná kanoistika – K1 500m)
  • 8. SLOVENSKO (Orosz, Páleš) (Rýchlostná kanoistika – C2 500m)

27. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
SYDNEY 2000

Zlaté medaily

  • 1. Peter a Pavol Hochschornerovci (Vodný slalom – C2)

Strieborné medaily

Bronzové medaily

  • 3. Juraj Minčík (Vodný slalom – C1)

štvrté miesta

piate miesta

šieste miesta

  • 6. Slovensko (Michal Riszdorfer, Juraj Bača) (Rýchlostná kanoistika – K2 1000m)
  • 6. Slovensko (Jeřábek, Bazálik, Lepka) (Dráhová cyklistika – Olympijský šprint)

siedme miesto

ôsme miesto

  • 8. Jozef Gönci (Športová streľba - Ľubovoľná malokalibrovka 3x40m muži)
  • 8. Štefan Fernyák (Zápasenie - voľný štýl – do 63kg)

ďalšie

28. LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
ATÉNY 2004

Zlaté medaily

  • 1. Peter a Pavol Hochschornerovci (Vodný slalom – C2)
  • 1. Elena Kaliská (Vodný slalom – K1)

Strieborné medaily

Bronzové medaily

štvrté miesto

  • 4. Jozef Gönci (Športová streľba – Ľubovoľná malokalibrovka 3x40)

piate miesto

  • 5. Marcela Erbanová (Rýchlostná kanoistika – K1 500m)

šieste miesto

siedme miesto

29. LETNÉ OLYMPIJSKE HRY
PEKING 2008

Zlaté medaily

  • 1. Michal Martikán (Vodný slalom – C1 muži)
  • 1. Elena Kaliská (Vodný slalom – K1 ženy)
  • 1. Peter a Pavol Hochschornerovci (Vodný slalom – C2 muži)

Strieborné medaily

Bronzové medaily

  • 3. David Musuľbes (Zápasenie – voľný štýl do 120 kg)

piate miesto

  • 5. Pavol Knop (Športová streľba - Ľubovoľná pištoľ 60m)

šieste miesto

ôsme miesto

30 . LETNÉ OLYMPIJSKE HRY
LONDÝN 2012

Strieborné medaily

Bronzové medaily

piate miesto

  • 5. Matej Tóth (atletika - chôdza na 50 km) (po diskvalifikáciách súperov za doping - pôvodne 9.miesto)

šieste miesto

  • 6. Jana Dukátová (Vodný slalom – K1 ženy)
  • 6. Slovensko (Peter Gelle, Erik Vlček, Martin Jankovec, Juraj Tarr) (Rýchlostná kamoistika - K4 1000m)
  • 6. Ľubomír Hagara (Rýchlostná kanoistika - C1 200m)
  • 6. Lucia Klocová (atletika - beh na 1500 m) - po diskvalifikácii dvoch pretekárok kvôli dopingu

ôsme miesto

  • 8. Peter Gelle, Erik Vlček (rýchlostná kanoistika - K2 na 1000 m)

31 . LETNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
RIO DE JANEIRO 2016

Zlaté medaily

  • 1. Ladislav a Peter Škantárovci (Vodný slalom – C2)
  • 1. Matej Tóth (Atletika – chôdza na 50km)

Strieborné medaily

  • 2. Matej Beňuš (Vodný slalom – C1)
  • 2. Slovensko (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka)(Rýchlostná kanoistika – K4 na 1000m)

štvrté miesto

  • 4. Juraj Tužinský (športová streľba - vzduchová pištoľ na 10m)
  • 4. Jana Dukátová (vodný slalom - K1)

piate miesto

  • 5. Jakub Grigar (vodný slalom - K1)
  • 5. Marcel Lomnický (atletika - hod kladivom muži)

siedme miesto

  • 7. Pavol Kopp (športová streľba - ľubovoľná pištoľ na 50m)

ôsme miesto

  • 8. Peter Gelle (rýchlostná kanoistika - K1 1000m)
  • 8. Erik Vlček - Juraj Tarr (rýchlostná kanoistika - K2 1000m)

Uvádzané sú výsledky do šiesteho resp. ôsmeho miesta a niektoré ďalšie zaujímavé výsledky.
ri kolektívoch, prípadne dvojiciach (napr. dvojskif, štvorhra) je uvedené iba meno slovenského športovca.

Martin Šaro,   18 Apr 2017