dnes je: nedeľa 22.október 2017 - kalendarium

Slováci na zimných olympijských hrách

Článok ponúka prehľad umiestnení Slovákov a ľudí narodených na Slovensku, ktorí v histórii novodobých olympijských hier štartovali v drese ČSR, ČSSR, ČSFR a Slovenskej republiky v zimnej edícií olympiád. Evidované sú u umiestnenia do ôsmeho miesta.


Slováci na zimných olympijských hrách

4. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
Garmisch-Partenkirchen 1936

štvrté miesto

piate miesto

  • 5. ČSR (Lukáš Mihalák) (Beh na lyžiach - štafeta 4x10km muži)

5. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
Sankt Moritz 1948

Strieborná medaila

ôsme miesto

  • 8. ČSR (Štefan Kovalčík) (Beh na lyžiach - štafeta 4x10km muži)

6. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
Oslo 1952

štvrté miesto

  • 4. ČSR (Jozef Záhorský) (hokej)

ôsme miesto

  • 8. ČSR (Štefan Kovalčík) (Beh na lyžiach - štafeta 4x10km muži)

7. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
Cortina d´Ampezzo 1956

piate miesto

ôsme miesto

  • 8. ČSR (Emil Okuliar) (Beh na lyžiach - štafeta 4x10km muži)

8. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
Squaw Valley 1960

Strieborná medaila

štvrté miesto




9. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
Innsbruck 1964

Bronzová medaila

štvrté miesto

10. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
Grenoble 1968

Strieborná medaila

ôsme miesto

11. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
Sapporo 1972

Zlatá medaila

Bronzová medaila

12. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
Innsbruck 1976

šieste miesto

13. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
Lake Placid 1980

štvrté miesto

piate miesto

šieste miesto

  • 6. Peter Zelinka (Biatlon – preteky na 10km)

14. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
Calgary 1988

piate miesto

  • 5. Peter Jurko (Zjazdové lyžovanie – kombinácia muži)

šieste miesto

siedme miesto

15. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
Albertville 1992

Bronzová medaila

šieste miesto

ôsme miesto

  • 8. Lucia Medzihradská (Zjazdové lyžovanie – kombinácia ženy)

15. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
Lillehammer 1994

šieste miesto

siedme miesto

  • 7. SLOVENSKO (Alžbeta Havrančíková, Ľubomíra Balážová, Jaroslava Bukvajová, Tatiana Kutlíková) (Beh na lyžiach – štafeta 4x5km ženy)

ôsme miesto

16. ZIMNÉ OLYMPIJSKE HRY
Nagano 1998

štvrté miesto

siedme miesto

deviate miesto

  • 9. Anna Murínová (Biatlon – 7,5km šprint ženy)

17. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
Salt Lake City 2002

piate miesto

18. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
TURÍN 2006

Strieborné medaily

piate miesto

ôsme miesto

  • 8. SLOVENSKO (Martin Bajčičák, Ivan Bátory) (Beh na lyžiach – Tímový šprint 6x1,4 km)
    8. Martin Bajčičák (Beh na lyžiach – 15/15 km stíhacie preteky)

19. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
VANCOUVER 2010

Zlaté medaily

  • 1. Anastásia Kuzminová (Biatlon - rýchlostné preteky 7,5 km - ženy)

Strieborné medaily

  • 2. Anastásia Kuzminová (Biatlon - stíhacie preteky 10 km - ženy)

Bronzové medaily

  • 3. Pavol Hurajt (Biatlon - hromadný štart 15 km - muži)

Štvrté miesto

Piate miesto

  • 5. Pavol Hurajt (Biatlon - vytrvalostné preteky na 20 km - muži)

Siedme miesto

ôsme miesto

  • 8. Anastásia Kuzminová (Biatlon - hromadný štart 12,5 km- ženy)

20. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY
SOČI 2014

Zlaté medaily

  • 1. Anastásia Kuzminová (Biatlon - rýchlostné preteky 7,5 km - ženy)

Piate miesto

  • 5. Adam Žampa (Zjazdové lyžovanie muži - kompinácia)
    5. Slovensko (Gereková, Kuzminová, Hurajt, Kazár) (Biatlon - zmiešaná štafeta)

šieste miesto

  • 6. Anastásia Kuzminová (Biatlon – stíhacie preteky 10 km - ženy)
    6. Adam Žampa (Zjazdové lyžovanie – slalom - muži)

Martin Šaro,   18 Apr 2017