dnes je: streda 13.december 2017 - kalendarium
športové výsledky-prehľady-ročenky

Prvý titul majstra sveta 2015 v cyklistike pre Petra Sagana

V nedeľu 27.septembra 2015 v americkom Richmonde pretekmi jednotlivcov elite vrcholili majstrovstvá sveta v cyklistike na ceste.

Medzi štartujúcimi nechýbala aj trojica slovenských reprezentantov – Michal Kolář, Juraj Sagan a jeho brat a súčasne jeden z TOP favoritov pretekov Peter Sagan. Na pretekárov čakal mestský okruh o dĺžke 16,2km, ktorý mali absolvovať celkovo 16 krát čo dávalo výslednú dĺžku pretekov 259,2km. Okruh to bol nenáročný. Pelotón sa musel vysporiadať s kockami aj s krátkymi kopcami tesne pred cieľom.

Týždeň pred začiatkom majstrovstiev sveta sa v Španielsku skončil posledný z trojice veľkých etapových pretekov - Vuelta. V rámci prípravy na svetový šampionát na ňom štartoval aj Peter Sagan. Dokonca sa mu podarilo vyhrať aj jednu z etáp. No prišla nepríjemná udalosť. V jednej z etáp Petra zrazil motocyklista patriaci ku sprievodu pretekov. Peter Sagan sa nad nepríjemnou udalosťou povzniesol, ale z pretekov odstúpil a odišiel sa v kľude chystať na svetový šampionát. Do majstrovských pretekov elite ostávali približne tri týždne.

Štart majstrovských pretekov bol naplánovaný na 15:00 Stredoeurópskeho času. Prevažná časť pretekov sa odohrávala v pokojnej atmosfére. Veľmi skoro sa vpredu osamostatnila skupina, v ktorej bol Andrij Chripta z Ukrajiny, Jesse Sergent z Nového Zélandu, Ivan Stevič zo Srbska, Park Sung Baek z Južnej Kórei a Ír Conor Dunne. Neskôr sa k ním pridali Sergei Tvetcov z Rumunska, Ben King z USA a Carlos Alzate z Kolumbie. Náskok skupiny chvíľami dosahoval hodnotu takmer 5 minút. No s pribúdajúcimi kilometrami klesol a pohyboval sa medzi 2-3 minútami. Traja z uniknutej osmičky zaostali, tí ostatní šliapali ďalej prenasledovaní pelotónom, ktorý postupne stupňoval tempo. A približne 100 kilometrov pred cieľom vedúcu skupinku dostihol..

Približne 70 kilometrov pred cieľom sa z pelotónu utrhla štvorica Boivin, Pantano, Phinney a Sivcov. Podarilo sa jej vytvoriť si malý náskok pohybujúci sa na hranici 45 sekúnd. Ale aj oni boli pelotónom pohltení.

V tom čase boli v pelotóne všetci traja slovenskí reprezentanti. Kolář postupne odpadol, iba Juraj Sagan sa držal pri bratovi Petrovi. Zaostal až približne 35 kilometrov pred cieľom.

V predposlednom okruhu zaútočila veľmi silná skupina. Boli v nej napríklad Daniel Moreno, Tom Boonen, ale aj obhajca titulu Poliak Michal Kwiatkowski. Chýbal v nej však Peter Sagan. Skupina si pred pelotónom vytvorila malý náskok, no o ďalších 6 kilometroch bolo všetko inak. Vpredu bol opäť jeden „balík“ cyklistov aj s naším reprezentantom. To sa už začínal posledný okruh.

Tempo sa neustále zvyšovalo. Asi 6 kilometrov pred cieľom sa o útok pokúsili Tyler Farrar a aktívny Konstantin Sivcov. Pelotón, v ktorom boli v tom čase aktívni najmä Belgičania, ich uniknúť nenechali. No útočilo sa ďalej. 4 kilometre pred cieľom sa snažil udrieť Čech Štybar. Nepodarilo sa mu to. To už bol vredu aj Peter Sagan, ktorý sa hnal za Belgičanom Gregom van Avermaetom. Približne 3 kilometre pred cieľom Peter vsadil všetko na jednu kartu a v stúpaní zaútočil. V následnom zjazde získal rozhodujúci náskok. A zatiaľ čo sa bezprostrední prenasledovatelia obzerali a špekulovali, Peter sa hnal za titulom. Cieľom prešiel na prvom mieste a vybojoval tak dúhový dres majstra sveta.

Prakticky ihneď sa z celého sveta na Petra zosypala vlna gratulácií:

Timothy John z internetového magazínu Rouler, označil korunováciu Petra Sagana za kráľa cyklistiky za dobrú správu a prognózoval, že sa začína Saganova éra.

Víťaz TdF 2011 Austrálčan Cadel Evans: Wau! Peter predviedol čosi úžasné. Kedy z neho bude svetový šampión, bola len otázka času.

Dvojnásobný víťaz Gira d Italia a Petrov tímový kolega z Tinkoff Saxo Ivan Basso: Peter je najlepší na svete! To je ale šampión! Skvelé, skvelé, skvelé!

Ďalšie prognózy na adresu Petra Sagana predniesol David Millar, ktorý je dvojnásobným vicemajstrom sveta v časovke (2001 a 2010) a víťazom niekoľkých etáp na troch najvýznamnejších etapových pretekoch: Pripravte sa na perfektnú zábavu. Ja sa už teším, ako bude na budúci rok muž v dúhovom drese vyhrávať jedny preteky za druhými!

Reagovali aj svetové médiá. Ich reakcie by sa dali zhrnúť do viet: Ekonomicky mysliace monštrum Sagan urobil jeden dôležitý pohyb v prvý moment a unikol zbesilým prenasledovateľom. Prítomné boli oslavné vety ako Šou v podaní Petra Sagana, či Super Sagan si podmanil svet.

Vo svojom prvom rozhovore z pozície majstra sveta v narážkach na prebiehajúcu utečeneckú krízu v Európe sa Peter snažil vydať aj politické posolstvo. Pre mňa bolo veľkou motiváciou vyhrať, aby som mohol povedať toto. Ľudia vo svete sa musíme zmeniť. Situácia je veľmi zložitá. Chcem povedať ľuďom – zmeňte svet.

Na majstrovstvách sveta 1994 vybojoval Milan Dvorščík pre Slovensko striebornú medailu v cestných pretekoch jednotlivcov - tzv. amatérskej časti. V roku 2015 pridal Peter Sagan jagavý titul majstra sveta. A keby len to, v roku 2016 v katarskej Dohe titul majstra sveta obhájil. V roku 2017 pripojil získal v nórskom Bergene tretí titul majstra sveta v rade, čím vstúpil do histórie, lebo pred ním sa to ešte nikomu nepodarilo.