dnes je: nedeľa 22.október 2017 - kalendarium

Víťazstvo Slovana Bratislava v Pohári víťazov pohárov 1969

21.mája 1969 nastúpila v Bazileji jedenástka futbalistov Slovana Bratislava vo finále vtedy druhého najvýznamnejšieho Pohára víťazov pohárov proti FC Barcelona. V ten večer vyhral slovenský futbalový klub jednu z významných európskych pohárových súťaží vo futbale.

Náš je pohár, slávny a veľký. Nádherný! Bravó jastrabi z Tehelného poľa bratislavského..!

Slávne výroky Gaba Zelenaya pri komentovaní finále

V tom období mal Slovan výborné mužstvo. V zimnej príprave porazil slovanisti vtedajšieho klubového majstra sveta Estudiantes. S Boca Juniors síce prehrali 1:3, v zápase však boli lepším tímom.

Slovan postupne vyradil NK Bor (3:0 - Cvetler 2, Jokl, 0:2) , FC Porto (0:1, 4:0 - Jokl 2, Jozef Čapkovič, Ján Ćapkovič) , vo štvrťfinále AC Turín 1:0 (gól Jokl), 2:1 (Horváth, Hlavenka) a v semifinále AFH Dunfermline po výsledkoch 1:1 a 1:0. Góly strieľal Ján Čapkovič.

21.5.1969 sa v Bazilej hralo finále. Súperom Slovana bola slávna FC Barcelona vedená trénerom Salvadorom Artigasom. Slovan nastúpil v zostave: Vencel - Fillo, Hrivnák, Horváth, Ján Zlocha - Hrdlička, Jozef Čapkovič - Cvetler, Ladislav Móder (67.min. Bizoň), Jokl, Ján Čapkovič. Trénerom bol Michal Vičan. Slovan zaskočil svojho súpera a už do polčasu viedol 3:1, keď góly strelil Cvetler v 1.minúte, 30.minúte Hrivnák a v 41.minúte Ján Čapkovič. Za Barcelonu vyrovnával v 17.minúte Zaldua.

V druhom polčase sa Barcelona vrhla do útoku, podarilo sa jej však iba znížiť Rexachom. Slovan mal Bizoňom šance na poistenie výsledku. Záverečný hvizd rozhodcu priniesol veľký úspech nielen slovenského, ale aj československého futbalu. Rok 1969 bol celkovo veľmi úspešným ročníkom pre slovenské kluby. Do semifinále Európskeho pohára majstrov, predchodcu Ligy majstrov sa prebojoval Spartak Trnava. V semifinále bol nad jeho sily s Ajax Amsterdam, v ktorom už začala žiariť hviezda Johana Cruyffa.