dnes je: pondelok 24.september 2018 - kalendarium

Víťazstvo Artmedie Petržalka nad FC Porto v Lige majstrov

V lete 2005 sa Artmedia Petržalka (v tom čase Artmedia Bratislava) cez úvodné predkolá novej edície Ligy majstrov 2005 prebojovala do skupinovej fázy tejto prestížnej súťaže. Ako druhé slovenské mužstvo v histórii.

V druhej polovici 90.tych rokov 20.storočia sa do skupiny Ligy majstrov podarilo prebojovať košickému 1.FC Košice. V silnej konkurencii Manchestru United, Juventusu Turín a Feyenoordu Rotterdam však neuhral ani bod. Čakalo sa ako dopadne Artmédia.

Popri dvoch tradičných bratislavských tímoch Slovanu a Interu bol futbalový klub Petržalky, ktorý mal svoj domovský stánok na najväčšom slovenskom sídlisku v Bratislave vždy akousi popoluškou. Avšak začiatkom 90.rokov začala hviezda Slovana Bratislava pomaly upadať, zatiaľ čo majiteľom Petržalky sa stal podnikateľ Kmotrík, ktorý vsadil na Vladimíra Weissa na poste trénera, v tom čase však známejšieho ako bývalého futbalistu a čs. reprezentanta. Výsledkom systematickej spolupráce bol postupný nárast kvality týmu, ktorý sa v roku 2004 premenoval na Artmedia Bratislava. V roku 2004 obsadila Artmedia v konečnej ligovej tabuľke celkové druhé miesto. O rok neskôr vyhrala Slovenský pohár a v roku 2005 vyhral aj prvý titul majstra Slovenska.

Pri svojej prvej účasti v najcennejšej klubovej súťaži sa Artmedia v 1.predkole stretla s Kajrat Almaty. Na pôde súpera prehrala Artmedia 0:2. V odvete sa rozhovalo až v predĺžení. O šťastnom postupe do ďalšieho predkola rozhodol v 120.minúte hlavičkou Staňo.

V 2.predkole dostala Artmedia súpera nanajvýš silného – škótsky Celtic Glasgow. Avšak úvodný zápas hraný na Tehelnom poli prinesol šokujúci výsledok. Artmedia rozstrieľala Škótov 5:0. Odveta bola nanajvýš ťažká avšak Artmedia odolala veľkému tlaku Škótov a uhrala k postupu prijateľnú prehru 0:4.

V 3.predkole proti Partizánu Belehrad nepadol v dvoch zápasoch ani gól. Napokon sa o postupe rozhodlo v Belehrade až penaltovom rozstrele, v ktorom zažiaril brankár Juraj Čobej. Artmédia rozstrel vyhrala 4:3 a pri svojej premiére v najcenejšej klubovej súťaži postúpila do skupiny Ligy majstrov. Čobej sa neskôr stal oporou aj počas zápasov v skupine.

Skupina, v ktorej sa Artmedia ocitla, nebola ľahká: Inter Miláno, Grasgow Rangers a obhajca titulu FC Porto. Premiéra na vypredanom Tehelnom poli proti Interu Miláno sa vydarila aspoň čo sa týka výsledku. Futbalisti Artmédie predviedli trochu ustráchaný výkon, ale prehrali iba 0:1. Další zápas mali odohrať v Porte s miestnymi F.C..

Mala to byť pre Porto oslava. Deň pred zápasom oslavovalo F.C Porto 112.výročie založenia klubu a výprask slovenskému trpaslíkovi skupiny mal zapadnúť do rámca osláv. No všetko bolo napokon inak.

Porto začalo sebavedomo no prvý gól dalo až v 32.minúte, keď sa hlavičkou presadil Lucho Gonzalez. No už o sedem minút bolo vďaka Diegovi 2:0, ktorý sa prudkou strelou presadil z hranice šestnástky. O niečo neskôr brankár Čobej len pohotovým reflexívnym zákrokom zabránil tretiemu gólu v jeho sieti. V tom čase by zrejme na Artmédiu nebol nikto vsadil ani deravý groš Aj pisateľ týchto riadkov ovládačom prepol na iný kanál s konštatovaním, že vec je vybavená. No pri opätovnom prepnutí a sledovaní prestávkového hodnotenia sa dozvedel, že polčasový výsledok je 2:1 pre Porto. V nastavenom čase prvého polčasu totiž Peter Petráš po prihrávke Urbánka znížil, keď prenikol do šestnástky domácich, zasekol si Ricarda Costu a pravou nohou prekonal Baiu.

Počas prestávky tréner Weiss prízvukoval svojim zverencom, že nemajú čo stratiť a súper znervóznie. A tak sa začali diať veci. V 54.minúte Halenár diagonálou preniesol hru na ľavú stranu, kde si za obrancov nabehol Ján Kozák ml. (syn terajšieho trénera slovenskej reprezentácie Jána Kozáka), ktorý kľučkou posadil Vitora Baiu na zadok a technickou strelou k ľavej žrdi vyrovnal – 2:2

A bol to práve Ján Kozák, ktorý v 74.minúte zariadil pre Porto smrteľný knokaut. Z ľavej strany zahrával šandardku. Na jeho technický center si nabehol Balász Borbély, ktorý favoritovi z Porta zasadil tretí úder – 3:2 pre Artmediu.

Bolo to prvé víťazstvo Artmédie v Lige majstrov, žiaľ aj posledné. Artmédia odohrala dva vyrovnané remízové (0:0 v Galsgowe a 2:2 v Bratislave) zápasy s Glasgow Rangers a vysoko (0:4) prehrala v Miláne s Interom. V poslednom zápase skupiny hrala doma proti Portu. V upršanej Bratislave na rozmočenom teréne aj napriek veľkému tlaku a snahe uhrala iba remízu 0:0, ktorá stačila iba na tretie miesto a ďalšie pokračovanie v pohári UEFA. O víťazstvo v zápase ju však obral rozhodca Merk, ktorý neposúdil jasné zrazenie Vaščáka v šestnástke ako faul. Tiesnený Vaščák sa predral až do šestnástky avšak tiesnený nedokázal dať gól. Nepotrestaná ostala ani ruka portugalského hráča v šestnástke. V na jar v pohári UEFA Artmedia v mierne obmenenej zostave vypadla s Levski Sofia.

Víťazstvo nad FC Porto bolo prvým víťazstvom slovenského klubu v skupinovej fáze Ligy majstrov. Artmédia si ním do klubovej pokladnice prilepšila o 320 000 euro.

GÓLY: 32.min.Lucho Gonzalez, 39.min. Diego – 45+.min Peter Petráš, 54.min Ján Kozák ml., 74.min Borbély.

ROZHODCOVIA: Busacca – Buragina, Arnet (všetci Švajčiarsko) – 38 708 divákov

PORTO: Vitor Baia – Bosigwa, Ricardo Costa (76.min Alan), Bruno Alves, Cesar Peixoto – Ibson, Diego (76.min Almeida), Lucho Gonzáles – Quaresma, McCarthy, Jorginho, Tréner: Co Adriaanse

ARTMEDIA: Čobej – Burák (46.min Halenár), Borbély, Ďurica, Urbánek – Vaščák, Debnár, Ján Kozák ml., Fodrek – P.Petráš, (79.min. Staňo) – Hartig (84.min. Obžera). Tréner. V. Weiss.